10 tipů pro přikrmování ptáků

Začít sypat do krmítka už v říjnu? Ne, není to nesmysl. Podle odborníků se tak ptáci naučí, kde hledat potravu a pomoc v zimě, až ji budou skutečně potřebovat.

Tvrdé pečivo, nebo slunečnicová semínka? Krmítko ze dřeva, či z plastu? Víte, jaká pravidla dodržovat při zimním přikrmování ptáků.

1. Co patří do krmítka
Do krmítka patří jen plody, jejich semena a jádra – s touto zásadou neuděláte chybu. Slunečnice je základ. Konopná, sezamová a podobná semena, mák, ořechy nebo plody šípku, jablka, hrušky, aronie, jeřabiny, hložinky, bezinky, trnky, dřínky a další poslouží jako vhodný doplněk. Vhodný je i lůj (novinkou na trhu jsou lojové peletky se semínky), přidat můžete i trochu ovesných vloček, nastrouhanou mrkev nebo kousky libového masa. Ty je však nutno odebrat, pokud je do druhého dne ptáci nezkonzumují.

2. Na sladké a slané zapomeňte!
Na krmítko patří jen neupravená potrava – může být buď čerstvá, nebo sušená. Nic praženého, slazeného ani soleného ptákům nedávejte. Zbytky sladkého nebo slaného pečiva jim mohou přivodit vážné zažívací obtíže i smrt.

3. Dopřejte jim i napajedlo
Potraviny na krmítku musí být kvalitní a nezkažené. Zbytky čerstvého ovoce je třeba po dnu či dvou, když se začnou kazit, odstranit. Pokud ptákům dáváte suché plody, chraňte je před vlhkostí stříškou s přesahem nebo si pořiďte samonásypné krmítko. Protože taková potrava obsahuje jen minimum vody, vytvořte vedle pítko – stačí mělká miska s vodou, existují však i závěsná napajedla. Za bezmrazých dnů se ptáci nejen rádi napijí, ale mnohdy i vykoupou – peří si musí čisté udržovat i v zimě, se špinavým se špatně létá.

4. Nepodceňujte pravidelné čištění
Krmítko je důležité udržovat v čistotě. Protože se na něm setkává nezvykle velké množství ptáků, může přispět k šíření nemocí mezi nimi. Proto ho jednou za týden či dva omyjte v octové vodě a poté opláchněte horkou sprchou. Lépe se vám bude starat o plastová samonásypná krmítka – před koupí se však ujistěte, že je lze snadno rozebrat. Dřevěná se čistí obtížně, proto do nich alespoň vložte nádoby a ty pravidelně dezinfikujte.

5. Myslete na bezpečnost
Krmítko musí být bezpečné – především před útokem kočky. Pokud ho zavěsíte na strom, tak nejméně metr a půl vysoko a dostatečně daleko od kmene. Bude-li stát na noze, měla by být co nejvyšší, zároveň však musí umožnit pohodlnou obsluhu. Ideální je kovová tyč, dřevěný kůl lze opatřit plechovým návlekem, který kočka nepřekoná. Ochranné ostnaté kovové límce lze obtočit jak kolem sloupku, tak kolem kmene stromu. Zcela bezpečné je také umístění na stěně, existují i typy, které můžete pomocí přísavek připevnit zvenku na okenní sklo. Novinkou jsou malá či velká samonásypná krmítka, která snadno pomocí pásků, suchých zipů a podobně upevníte na zábradlí nebo na okapovou rouru. Po ní žádná kočka nevyšplhá a ptáci jsou v bezpečí.

Ptáci se na krmítku také nesmějí zranit – proto jsou nevhodná například doma vyráběná krmítka z PET lahví s ostrými okraji, které jim mohou poranit pařátky.

6. Pozor na nepořádek kolem
Snažte se zabránit tomu, aby potrava padala na zem. Zvláště z klasických krmítek kosi a vrabci vyhazují semena všude kolem. Na zemi pak rychleji podléhají zkáze a ptáci, kteří je tam zobou, jsou vystaveni nebezpečí. Prevencí je dostatečně vysoká ohrádka, která potravu udrží tam, kam patří. Ovšem je pravda, že například pěnkavy, čečetky, konopky, dlasci či hrdličky se krmí raději na zemi. Pro ně pak připravte přízemní krmítko s průhlednou střechou nebo prostor chráněný oplocením.

7. Na velikosti záleží
Krmítko vyberte dostatečně velké nebo několik malých, abyste nakrmili více ptáků najednou. I mezi samonásypnými jsou typy, kam se vejde až deset opeřenců najednou.

8. Nikdy nesmí být prázdné
Krmítko nikdy nenechávejte prázdné. Ptáci, kteří si zvykli k němu létat, by už nemuseli včas najít další zdroj potravy. A každá mrazivá noc je stojí spoustu energie. Na chaty a chalupy pak zvolte samonásypné typy s velkým zásobníkem. K dostání jsou i krmítka, do jejichž zásobníku můžete nasypat třináct litrů slunečnicových semen.

9. Nevhodné umělohmotné síťky
Lojové koule zavěšujte raději ve speciálních krmítkách nežli v umělohmotných síťkách. Ty se mohou po vyzobání obsahu uvolnit a poletovat po okolí a stávají se tak i nebezpečnými. Voní totiž psům, kteří je mohou spolknout. Ptáci se do nich mohou zase zamotat. K dostání jsou speciální klícky i válcovitá krmítka, do kterých naskládáte hned několik koulí najednou, přičemž svrchu jsou chráněné malou stříškou. Využít lze i elegantní minimalistická krmítka, která umožní napíchnutí lojové koule – nebo jablka – a jejich zavěšení. Do speciálních klícek se umísťují takzvané ptačí koláče, které jsou obohaceny o hmyz či zdravé bobule. Mouční červi nebo oříšky bývají také součástí kvalitních koulí vyráběných bez zbytečných plastových sítěk. Nebo ptákům ze semínek a loje či syrového sádla namíchejte směs vlastní a obalte v ní šišky nebo ji nechte ztuhnout ve formičkách. Včas vložte i provázek na zavěšení.

10. Nezapomínejte na labutě a kachny
Ptákům zimujícím na vodě, tedy hlavně labutím a kachnám, dopřejte stejně kvalitní stravu, jako dáváte do krmítka. Tedy granule pro kachny, které lze zakoupit v chovatelských potřebách, nebo neupravenou pšenici. Pečivo je sice zasytí a krátkodobě jim neublíží – pokud tedy není čerstvé, anebo se ve vodě příliš nenamočí. Po delší rohlíkové dietě jim ale budou chybět důležité živiny. Podobně, jako by chyběly nám.

Tip redakce
Proč samonásypná?
Samonásypná krmítka začínají převládat. Mají skutečně mnoho výhod – nejenže se snadno čistí a potravu dokonaleji chrání, ale také znemožňují, aby se v ní ptáci procházeli a při té příležitosti si také čas od času ulevovali. Trus jediného nemocného ptáka je velkým rizikem pro desítky dalších.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

10 tipů pro přikrmování ptáků