5 případů pro tlakový čistič

Rubrika: Technika

Jarní úklid v zahradě se bez vody neobejde. Pokud chcete práci zvládnout rychle, dobře a levně, vyměňte klasickou hadici za tlakový čistič.

Proč je lepší tlaková myčka, někdy se jí říká i wapka, než obyčejná hadice? V běžném vodovodním řadí panuje tlak přibližně čtyři bary. To samo o sobě k odstranění špíny a nečistot nestačí. Nutné je tedy přidat lidskou sílu a povrch očistit kartáčem, koštětem nebo hadrem. Pokud však požijete wapku, vytvoří zde čerpadlo tlak až 160 barů. Voda pak vychází ven malou tryskou, čímž se ještě zvyšuje čisticí účinek. Navíc v základní sadě většiny výrobků máte základní a rotační trysky, stříkací pistole a některý z kartáčů, které práci ještě zefektivní. Přesto se vždy ujistěte, zda si ke zvolenému modelu můžete dokoupit třeba prodlužovací hadice a další doplňky. Zde je 5 příkladů, kdy je na úklid zahrady lepší tlakový čistič než obyčejný proud vody.

1. Čištění cest a chodníků

Tlaková myčka si poradí nejen s běžnými nečistotami na dlažbě, schodech či parkovacím stání, ale například i s mechem. Ten roste na povrchu dlažby zpravidla jen ve slabé vrstvě, ale mnohem častěji bývá pevně usazený ve spárách či pórech přírodního kamene. Proud vody z takového čističe si s ním poradí. Vodou miřte téměř kolmo k povrchu dlaždic a pomalu povrch čistěte ze vzdálenosti zhruba dvacet až třicet centimetrů.

2. Mytí grilu

Tlakový čistič využijete i na mytí zahradního nábytku nebo třeba grilů. Zvládne i mastnotu, zvlášť pokus si pořídíte typ, který je vodu schopný ohřát. Podle ceny umějí myčky ohřát vodu buď na čtyřicet, nebo dokonce i šedesát stupňů Celsia. Některé výrobky jsou doplněné regulací dávkování saponátu. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do nádobky se saponátem, lepší mají nádoby integrované do těla.

3. Péče o zahradní nářadí

Pokud má vaše myčka variabilní nástavec, který je schopný střídat různé druhy paprsku vody, například bodový, rotační, plochý – k jejich změně stačí pootočit nástavcem o několik stupňů -, snadno pak umyjete i květináče a truhlíky, rýče, lopaty, hrábě, kolečko a podobně. K odstranění jemných nečistot a skvrn pak můžete využít mycí kartáč.

4. Před natíráním plotu

Tlakovou myčkou plot umyjete, odstraníte z něj mech i jiný nečistoty. Ovšem pozor, jestliže máte starší dřevěný plot, na němž se loupá lak, snižte si výkon čističe, jinak se vám celý smyje. Proto je vodná si pořídit stroj s regulací tlaku. Využijete ho i při mytí auta, kde si neponičíte lak. Jsou však situace, kdy vysoký výkon naopak oceníte. Chystáte-li se starý plot natírat a potřebujete původní barvu dostat dolů, jde to s tlakovou myčkou mnohem rychleji a lépe než se smirkovým papírem nebo drátěným kartáčem.

5. Venkovní žaluzie

Různé tlaky vody využijete i u mytí venkovních žaluzií. Ty nejprve spusťte zcela dolů, poté si nastavte nízký tlak a naneste saponát. Začněte na spodním konci žaluzií. Nechte prostředek několik minut působit, aby se mohly nečistoty pořádně rozpustit. Poté použijte mycí kartáč a vysokotlaký paprsek.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Uložit

5 případů pro tlakový čistič