5 tipů pro dokonalé atrium

Moderní, praktická a krásná – taková jsou atria. Kouzlo obytných dvorků, jak se jim říká na jihu Evropy, objevuje stále více lidí. Toužíte po něm také?

atr1

Na počátku to byla velká výzva. Na zahradního architekta Romana Dvořáčka se obrátili majitelé, že by si přáli vytvořit v zahradě relaxační kout s vodním prvkem. Místa na něj nebylo příliš: děti odrostly, skluzavka už tedy byla zbytečná a mohla se rozebrat, a také stará meruňka v zahradě spíš překážela než přinášela užitek. „Rozhodli jsme se proto odpočinkové místo vytvořit jako uzavřené atrium,které do té doby u nás nebylo příliš rozšířené. Jeho návrh a technické provedení jsme vymysleli sami. O tom, že se povedlo, svědčí nejen spokojenost majitelů, ale především fakt, že od té doby jsem dělali několik další. A systém neustále zdokonalujeme.“ říká architekt.

Jak tedy postupovat při tvorbě atria? Dodržujete těchto pět základních pravidel.

1. Jaké vybrat rostliny?

atr3

Vzhledem k omezeným možnostem atria, toto měří 36 metrů čtverečních, se zde rostliny umisťují úsporně. Dostat přednost by měly popínavé druhy a takové, které lze vysadit kolem stěn. „Jelikož toto atrium navazuje na zimní zahradu a interiér domu, vybrali jsme rostliny, které jsou nejen nenáročné na prostor, ale především stálezelené,“ vysvětluje Roman Dvořáček. Podle něj jednu z nejkrásnějších zelených barev má bambus (Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’), rostlina s úzce kopinatým listem a prosvětlujícím žlutým stéblem, které nejlépe vynikne když se vystříhají zahušťující drobná stébla. Bambus je osázen také v nádobách z nerez oceli v rozích posezení. Formální charakter atria zde vytváří tis, tvarovaný do kvádrů. Přímo v centru atria roste javor (Acer dissectum ”Garnet’), který si uchovává optimální velikost, nepřerůstá a tak zůstává malý prostor stále přehledný. Pokud majitelé touží po kvetoucích rostlinách, mohou si sem vysadit jak trvalky, tak letničky. Je třeba pamatovat na to, že uzavřená atria nejsou tak osluněná jako otevřené zahrady, proto se sem více hodí rostliny vhodné na polostinná a stinná místa.

2. Voda je vítaná

atr4

Oblíbeným prvkem atrií jsou vodní plochy, které zde nahrazují část zeleně, například klasický trávník tady téměř nenajdete. Voda může mít zastoupení jako malé jezírko, ale zajímavější bude třeba vodopád. V této zahradě vytéká do jezírka, které má pravidelný obdélníkový tvar. Péče o ni majitelům rozhodně nezabere mnoho času. „Jde o uzavřený oběh, který funguje společně s filtrací. Systém, stejně jako další technické prvky vymyslel můj otec, a péče o vody je zde minimální oproti například klasickému jezírku,“ vysvětluje zahradní architekt.

3. Realizujte se ve výškách

atr5

Malé rozměry atrií přímo vybízejí k tomu, abyste si tady pohráli s různými výškami jednotlivých ploch. Pokud necháte celý prostor v jedné úrovni, bude opravdu vypadat více jako dvorek než pěkná zahrada. Nebojte se proto schůdků, umístěte na vyvýšenou terasu posezení, na druhou záhony s rostlinami a nádoby s květinami. Tento efekt podpoří i vodní plocha, jejíž hladina je nižší než cestičky a chodníčky. Nemusíte se bát, že byste po zahradě denně vyšlapali několik desítek schodů. Převýšení musí být přiměřené velikosti místa, tedy jen o několik desítek centimetrů.

4. Vsaďte na neobvyklé materiály

atr6

Zatímco v klasických zahradách majitelé dávají přednost tradičním a léty prověřeným materiálům, malý prostor atria je ideální i k experimentům s těmi neobvyklými. Hodí se sem například kamenné i skleněné drti, kovové či dřevěné rošty nebo oblázky. „Kamenný muč jsme zvolili především z praktického hlediska. Pokud bychom sáhli po tradiční kůře, bylo zde riziko, že ji ptáci rozhrabou a napadá do blízkého jezírka, navíc bílé oblázky oproti ní také zesvětlují prostor,“ vysvětluje Roman Dvořáček.

5. Dejte si záležet na stěnách

atr2

V uzavřeném atriu jsou výrazným prvkem i obvodové stěny, který zde zabírají poměrně velkou plochu a na malém prostoru je máte neustále na očích. Dejte si proto záležet i na jejich vzhledu. Kromě tradičních omítek či obkladů se dají částečně zakrýt trelážemi, uplatnění zde najdou i lamelové nebo plachtové závěsy, po lankách se vinoucí pnoucí rostliny. V této zahradě jsou stěny postavené z bílé vápenopískové cihly a natřené oranžovou barvu, která tady alespoň částečně nahrazuje teplé sluneční paprsky, jichž se na uzavřený prostor nedostává tolik.

 

Magdaléna Krajmerová, foto www.zahradadvoracek.cz

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016


5 tipů pro dokonalé atrium

Zajímavé