5 výhod a nevýhod domácích sazenic

Vypěstovat ze semen mladé rostlinky květin nebo zeleniny, které pak přijdou rovnou na záhon či jiné definitivní místo, vyžaduje určitou zkušenost a trpělivost. A je třeba se to naučit. Zatímco někdo nedá dopustit na svou práci a spoléhá se na vlastní sadbu, jiní věří zahradníkům a sazenice si kupují. Jako u každé jiné lidské činnosti, najdete i tady spoustu plusů a mínusů.

sadba2

Láká vás vypěstovat si vlastní sazenice ze semen? Pokud to letos budete zkoušet poprvé, držte se těchto pravidel určených nejen pro začátečníky. Jestliže nechcete nic pokazit, určitě si v obchodech vyberte mořené osivo, které omezí na minimum obávané padání klíčních rostlin. U druhů s drobnými semeny, sem patří třeba begonie či petúnie, hledejte takzvanou peletovanou formu. Co to znamená? Semena jsou obalena látkami zvětšujícími jejich objem, takže se s nimi snadněji pracuje a jsou vhodné k přesnému výsevu po jednom.

Bez ohledu na to, jaké osivo jste si koupili, pamatujte, že při výsevu do misek se nevyplatí spěchat a semena dávejte velmi řídce, abyste je nemuseli později příliš jednotit. Nezapomeňte je také přimáčknout. Zpočátku konvičku nechte ležet na okně a k zalévání raději používejte rozprašovač, i jemný proud vody semínka vyplaví. Není třeba také spotřebovat celý sáček, při dodržování těchto pravidel je klíčivost zhruba sedmdesát procent. Počítejte s tím, abyste pak nebyli zavaleni sazenicemi, které nebudete mít kam dát.

sadba1

5 plusů pro vlastní sazenice

Zdá se vám to příliš pracné? Zde je pět důvodů, proč se vám vlastní sadba vyplatí.

  • Je to levné. Celý sáček semen stojí často stejně jako jediná sazenice, pokud jich potřebujete dvacet či třicet, může vás sadba vyjít dvacet- až třicet krát levněji.
  • Nabídka druhů a odrůd je velmi široká. Zatímco sortiment sazenic je omezený, u semen si můžete přesně vybrat, co se na vaši zahradu hodí nebo co vám vyhovuje podle zpracování. Stačí se podívat na rajčata – některá se hodí k okamžité spotřebě, jiná pro přípravu kečupů nebo pro sušení. Tak proč pěstovat jen jedna?
  • Úroda patří do kategorie bio. Kdo bere vážně výživu své rodiny, často hledá i pro domácí pěstování zdroje kvalitních bio semen. Některé šlechtitelské firmy (SEMO) u základních druhů tato semena nabízejí.
  • Využít můžete i vlastní zdroje, neboť také v domácích podmínkách lze získat semena některých druhů zelenin nebo květin, což bývá častější. Zvolíte-li starší odrůdy – pozor, vyhněte se však těm s označením F 1 – z jejich semen můžete zkusit další rok vypěstovat opět domácí sazenice.
  • Radost z vlastní práce potěší nejen opravdové milovníky zahrady, ale i lidi, kteří v zaměstnání nevidí přímý výsledek své práce. Na zahradě je to jiné.

5 nevýhod vlastní sadby

Mezi nevýhody vlastní sadby patří nejen časová a prostorová náročnost, počítat byste měli i s dalšími komplikacemi a nezdary.

  • Potřebujete čas, protože mladé rostlinky nezískáte za víkend, ale pečovat o ně budete muset déle. Vždyť v zahradničení platí, že kdo si počká, ten se dočká. Žádoucí jsou i zkušenosti a rutina, které získáte jen praxí. Na začátek si tedy vyberte jeden či dva druhy a prostě to zkuste cestou pokusu a omylu.
  • Denní starost je nutná. Zvlášť na počátku je třeba se sazenicím věnovat každý den. Rostliny nelze dost dobře zalít do zásoby, musíte se jim věnovat opravdu minimálně dvakrát denně. Je potřeba je nejen zalévat, ale hlavně větrat a hlídat jejich zdravotní stav.
  • Budete potřebovat zahradnické zázemí. Pro přípravu a plnění truhlíků či sadbovačů substrátem a další pěstování přepíchaných rostlin je nutný prostor a zázemí, v kuchyni se to dost dobře dělat nedá. Tam získáte jen deset dvacet sazenic, víc ne.
  • V domácích podmínkách jsou rostliny více ohroženy nákazou, neboť teplotu tady nehlídá termostat a neprovádějí se preventivní postřiky, jako se to dělává v zahradnických provozech.
  • Někdy nemusíte správně odhadnout termín výsevů tak, abyste rostliny vysazovali ven v ideálním čase, tedy v polovině května. Různé druhy totiž mají odlišné tempo vývoje. Rychle rostou třeba košťáloviny, pomalu zase papriky a celer. Pro domácí předpěstování jsou lepší právě košťáloviny, salát nebo rajčata, díky rychlejšímu růstu nevytahují a sazenice bývají zdravější. Spolehlivé a bezproblémové jsou i okurky a nejrůznější dýně, jejichž vývoj je poměrně rychlý. Pokud tedy chcete s předpěstováním začínat, učte se na nich.

 

sadba3Travní směs OBNOVA – ideální pro rychli regeneraci

Travní směs OBNOVA je ideální k dosetí a rychlé regeneraci poškozených a zničených míst v dříve založených trávnících parků, zahrad a sportovišť. Složení směsi umožní rychlé oživení vašeho trávníku s následným plným zapojením. Balení o objemu půl kilogramu stojí 85 korun a vystačí na plochu o velikosti dvacet metrů čtverečních.

Náš tip

Vyzkoušejte také travní směs OBNOVA® 2 in 1 s trávníkovým hnojivem, jejíž jedinečné složení vám umožní rychlou regeneraci okrasných, ale i zátěžových trávníků.

Více informací najdete na www.aros.cz v sekci Obchod

 

foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_03_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

5 výhod a nevýhod domácích sazenic