7 tipů, jak chránit zahradu před hlodavci

Na podzim se hlodavci stahují do zahrad a k lidským obydlím, kde mají dostatek potravy a větší šanci přežít zimu. Vítaní zde ale nejsou. Existují však různé způsoby, jak jim soužití s člověkem znepříjemnit.

Podle odborníků není úplně nutné, aby se hlodavci na zahradu či do sklepa stěhovali. Zkuste jim na okraji pozemku vytvořit vhodné podmínky k životu, aby se usadili tam a nikoli v domě. Vyhovují jim například křoviny nebo různé budky. A také se vyplatí podporovat i ptáky, kteří je loví, nebo vyskládat někam hromadu kamení a čekat, zda se v ní usídlí lasička. Ta se hlodavci také živí.

Pokud ale nechcete hlodavce na svém pozemku vůbec, snažte se je vypudit, nejprve pokud možno přirozenými a měně drastickými způsoby. Zde jsou tipy, jak na to.

1. Ořešák jim nevoní

Jako odpuzovač hlodavců mohou pomoci i některé rostliny. Je známé, že myším nevoní například listí z ořešáku, vratič, heřmánek, máta, terpentýn nebo přípravky proti molům.

2. Průvan tak nesnášejí

O tom, že fukar je užitečný stroj, se přesvědčíte nejen při úklidu listí nebo čerstvě napadaného sněhu. Hlodavci opravdu nemají rádi průvan, proto zkuste fukar nasměrovat do nory a pouštějte takto dovnitř delší dobu vzduch. Je pravděpodobné, že se tito živočichové ze zahrady odstěhují.

3. Hrabošům ukliďte ovoce

Pohromou pro zahradu nejsou myši, ale hraboši. Zvlášť když bydlíte blízko pole. Méně lákavý pro ně bude pozemek, z něhož včas uklidíte spadané ovoce. Ovšem ani tak je zcela neodradíte, protože žijí pod zemí. Pokud se na vaši zahradu stěhují, raději se soustřeďte na ochranu rostlin před nimi. Cibuloviny dejte do ochranných košů, zeleninu pěstujte na vyvýšených záhonech chráněných zespodu hustým pletivem.

dyž budete zahradním vysavačem foukat do nory, vytvoříte uvnitř průvan, který hlodavcům nedělá dobře.

4. Nepříjemný zvuk

K mání jsou i akustické plašiče hlodavců vydávající nepříjemný pískot. Ta, která slyší i lidé a domácí zvířata, jsou však na ústupu a nahrazují je ultrazvukové výrobky. Vydávají signál na takové frekvenci, která je pro člověka neslyšitelná. Při jejich výběru je ale třeba dávat pozor na to, aby nerušily ani domácí zvířata, hlavně psi, kočky nebo třeba i koně. V nabídce obchodů najdete i speciální plašiče, které kombinují akustické a ultrazvukové frekvence. Ty se různě přepínají, ovšem jsou mnohem méně slyšitelné, a pouze občas, proto neruší tolik jako obyčejné akustické. Hodí se však i do exteriéru a ochrání tedy nejen dům, ale i zahradu.

5. Pach, který nemají rádi

Další možností, jak chránit konkrétní místa venku i doma jsou pachové spreje, pro člověka nerozeznatelné. Jejich použití je jednoduché: předmět, který chcete chránit, postříkáte a na jeho povrchu se za pár minut utvoří lepkavý film, který zde vydrží několik týdnů, a to i v případě, že je místo vystaveno větru a dešti. Dokonce se udrží i na pohyblivých součástech, je tedy vhodný například na ochranu kabelů u auta. .

6. Pasti a pastičky

Jestliže odpuzovače a jiná opatření nezabírají, samozřejmě můžete na myši nastražit i pasti a pastičky. Je lepší klást je na noc, aby nezranily po zemi poskakující ptáky. A také pozor, aby neublížily lasičkám. Na hlodavce mohou platit pastičky na myši, na hryzce ty větší pro potkany. Položte je těsně před vstup do nory, zkoušejte různé návnady. Pracujte vždy v rukavicích, aby zvířata nevaroval váš pach.

7. S jedy zacházejte opatrně

Při práci s jedy musíte být velmi opatrní. Pokud je vložíte hluboko do nory, patrně ho nepozře nikdo jiný. Ale pozor!Takovým hlodavcem se může následně otrávit kočka, pes nebo ptáci. Riziko snížíte volbou vhodného jedu. Například látka typu warfarin, která postupně brání krvetvorbě hlodavců, je pro predátory relativně bezpečnější než prudší a rychle působící jed.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

7 tipů, jak chránit zahradu před hlodavci