Anglická zahrada s palmami. Inspirace také pro vás

Angličané jsou opravdovými mistry zahradní architektury. Vždyť kdo by neznal jejich celosvětově oceňované trvalkové záhony? A co tolik pověstný trávník? Inspirovat se jimi můžete i v českém prostředí. Podívejte se třeba na zahradu nedaleko Oxfordu, která je tak trochu překvapivě osazena rostlinami z oblasti Středomoří.

P1040686
Trend anglického zahradničení se sice od toho českého v mnohém liší, ale tím se nenechte odradit. I tamní zahradníci většinou patří mezi laiky, ačkoliv to tak rozhodně nevypadá. Ale je dobré podotknout, že místní um a vědomosti mají prostě v genech a jsou ve světě nepřekonatelní. Příkladem je i tato soukromá zahrada osázená rostlinami pocházejícími z oblasti Středozemního moře. Najdete ji v Headingtonu ležícím asi dva kilometry od britského centra vzdělanosti, světoznámého Oxfordu. Když se jim daří tam, proč by nešlo i u vás?

P1040707

Čtyřicet let práce

Po příchodu na pozemek každého okamžitě zaujme okázalý dům z třicátých let minulého století, jehož bílá fasáda připomíná stavby v přímořských oblastech. Majitelé začali zahradu budovat už před čtyřiceti lety, kdy na parcele převládaly neudržované trávníkové plochy a vzrostlé jilmy, bohužel ve špatném zdravotním stavu. Tehdy se rozhodli místo upravit a zvolili pro to trochu netradičně rostliny typické pro oblast Středozemního moře. Ačkoliv zde najdete opravdu velké množství netypických prvků, uspořádání a kompozice rozhodně nezapřou styl anglické zahrady.

P1040720

Na pozemku se nachází poměrně velké množství již vzrostlých dřevin, které ho v létě chrání před horkým sluncem. Daří se pod nimi stínomilným dřevinám i pestře kvetoucím trvalkám, které zde mají svůj vlastní život. Zahrada je na pohled atraktivní během celého roku, vždyť týden co týden vypadá tak trochu jinak. Je to nejen díky šikovně vyřešené kompozici, kdy se tady střídají různé vypadající záhony a celky, ale také druhům rostlin se schopností samovýsevu. Ačkoliv se majitelé o pozemek pečlivě starají, je zřejmé, že právě tyto druhy se každý rok objeví někde jinde, což prostoru určitě dodává na zajímavosti.

P1040748

Nejhezčí výhled z terasy

Zahrada tvoří jak formální přísně uspořádané celky, tak i drobná nepravidelná zákoutí s prvky anglického zahradního stylu. V blízkosti domu se nachází pravidelná část s velkým trávníkem a květinovými záhony, které jsou každý rok obměňovány. Na toto reprezentativní místo připomínající parter je nejkrásnější výhled z odpočinkové terasy navazující přímo na dům. Na ní samozřejmě nechybí rostliny vysazené v terakotových nádobách. Mnohé z nich jsou na zimu převáženy do místních skleníků, kde bez újmy přečkají do jara.

P1040757

V zahradě však majitelé vytvořili hned celou řadu zákoutí, která jsou od sebe navzájem oddělena vzrostlou vegetací a živými stěnami. Kromě pečlivě pěstěného trávníku stojí za povšimnutí také záhon hortenzií, tajná či vodní zahrada, cesta lemovaná jalovci nebo třeba druhově bohaté arboretum. Trochu stranou je pak umístěno i technické zázemí zahrady v podobě plochy s kompostéry či skleníky, kde majitelé pěstují rostliny určené pro dosadbu.

P1040716

Středomořská atmosféra v zákoutích

Nejen středomořská vegetace dodává této zahradě mediteránní atmosféru. Najdete zde i nespočet typických prvků, mezi nimiž co do počtu převažují terakotové a keramické nádoby nejen na terase, ale po celé zahradě, stejně jako umělecké prvky inspirované antickou mytologií. V různých zákoutích tak potkáte mušlový vodní prvek obklopující nádobu s kapradinami, která je umístěna na drobné fresce s obrazy delfínů. Zajímavou atmosféru zahradě dodávají také poněkud abstraktní plastiky v lesíku nazvaném po vzoru italských manýristických zahrad bosco.

Z rostlin zde objevíte druhy typické pro mediterán i běžný sortiment dostupný nejen v Anglii, ale také třeba u nás. Majitelé tady použili mnoho zástupců stálezelených rostlin ze středomořské oblasti, které určují charakter zahrady a díky nim je prostor atraktivní po celý rok. Kromě olivovníku evropského (Olea europaea) zde roste také mnoho druhů palem, juky (Yucca) nebo levandule (Lavandula), které zahradu navíc příjemně provoní stejně jako další léčivky použité v bylinkové zahradě. Jehličnaté rostliny zastupují různé druhy jalovců (Juniperus), borovic (Pinus), cypřišky (Chamaecyparis) a v neposlední řadě tvarované stěny z tisu červeného (Taxus baccata).

P1040703

Inspirace pro vaši zahradu

Pro anglické zahrady je typické do detailu propracované uspořádání, které přirozeně navazuje na okolní krajinu a perfektně pracuje s výhledy do okolí. Nejen proto se pozemek zpravidla mění v nekonečnou plochu a působí jako mnohem větší, než ve skutečnosti je. Poměrně často tady chybí ploty, a pokud jsou přece jen použité, umožňují výhled do i ze zahrady.

V žádné anglické zahradě také nemohou chybět tvarované dřeviny, ať už jde o bizarní figury zvířat, geometrické objekty, živé ploty a stěny nebo v podobě kordonů, palmet a špalírů ovocné pěstební tvary vyžadující pravidelnou péči. Všechny tyto a mnohé další prvky dodávají anglické zahradě nezapomenutelnou neotřelou atmosféru. Mnohé z nich však lze využít i u nás.

Angličtí zahradníci navíc mistrně pracují s rostlinami, celosvětově jsou známé jejich trvalkové záhony, které mají dlouhou tradici stejně jako pověstný anglický trávník. Ten je po celém světě pojmem, ovšem nutno dodat, že jeho kvalitě a perfektnímu vzhledu nahrávají tamní klimatické podmínky, pro které jsou typické mírné zimy a jaro i léto bohaté na srážky. Právě přísun vody a žádné extrémní výkyvy teplot během roku jsou předpoklady pro tento fenomén, který je pro většinu evropských zemí v této kvalitě nedosažitelný.

Foto autorka

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Anglická zahrada s palmami. Inspirace také pro vás

Zajímavé