Až se léto zeptá, kde se letos budete koupat

Horké léto opět přijde… varují meteorologové. Mnozí majitelé zahrad tak vážně uvažují, zda by nebylo vhodné zrušit číst trávníku a postavit si sem alespoň malý bazén. Anebo koupací jezírko. Samozřejmě že je to možné. Ale dobře vybírejte, abyste později nebyli zklamaní z velkých očekávání.

koupat_1

Za hodně peněz hodně zábavy, a naopak. Při volbě zahradního bazénu nebo dokonce koupacího jezírka to platí stoprocentně. Pozor tedy, pokud si kupujete ten nadzemní s nafukovacím prstencem a myslíte si, že si v něm během horkých dnů pěkně zaplavete a ještě uděláte něco pro svou kondičku. Nikoli. Na druhé straně tento typ ocení děti, které i zde budou hrát a zabaví se během horkých letních dnů.

Bazény pro letní zábavu

K nejprodávanějším u nás stále patří takzvané nadzemní bazény, které jsou nejen levné, ale prakticky nic vás nestojí ani jejich stavba. Do této kategorie se řadí jak typy s nafukovacím prstence, tak ty foliové s kovovými vzpěrami, oboje seženete v několik velikostech a hloubkách. V prvním případě stačí nafouknout prstenec a začít napouštět vodu, tím jak se bude prstenec na hladině vznášet, postaví se bazén vlastně sám. Tyto výrobky jsou proto ideální například na chatu či chalupu, kde ho při odjezdu vypustíte pomocí zabudovaného ventilu a složíte. Foliové typy jsou už na stavbu složitější, ovšem venku je musíte -po náležitém zazimování . Nechat celý rok. Navíc pokud si pořídíte ty největší které mají hloubku přes jeden metr, i dospělý člověk si v nich aspoň trochu zaplave. Zapomeňte však na to, že je doplníte protiproudem a budete si zde několik týdnů vylepšovat kondici. Nikoli, všeobecně jsou tyto druhy vhodné spíš jen pro osvěžení a hraní dětí. To samé platí pro foliové bazény o ocelovými výztuhami, které jsou určené pro celé, nebo částečné zapuštění do terénu.

Když si chcete zaplavat

Jestliže chcete bazén na plavání,který půjde doplnit protipoudem, je třeba zvolit takzvané zapuštěné. Lze je rozdělit na dvě skupiny – první tvoří ty, které vám firma staví přímo na pozemku a jejich velikost, tvar, umístění schodiště apod. lze vytvořit podle přání zákazníka, i když určitá technická omezení zde přece jen jsou. Jejich vnitřní vystýlku zpravidla tvoří také fólie. Nejjednodušší skupinu tvoří fóliové bazény s konstrukcí tvořenou silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem plastové vrstvy. Na první pohled vypadají stejně i bazény s betonovým skeletem. Stěny betonových bazénů tvoří takzvané ztracené bednění, vybetonované je i dno bazénu, a tak je možné si zvolit v různé části různou hloubku. Mezi bazény stavěné na míru patří i ty kompozitní s e stěnami tvořenými panely z kompozitních materiálů, z nichž lze tvořit různé tvary a velikosti.

Další skupinu tvoří bazény, které vám firma nebude stavět přímo na zahradě, ale doveze je sem už hotové. Mají vlastně podobu velké vany, která se pouze osadí do připraveného výkopu, napojí na potřebné rozvody a upraví se okolí kolem ní. K výhodám patří omezení stavebního ruchu kolem vašeho domu, k minusům pak menší nabídka rozměrů a tvarů, kterou máte na výběr. Rozhodně je nelze udělat na míru podle vašeho přání a velikosti a tvaru pozemku. Do této kategorie patří bazény sklolaminátové nebo keramické.

Když chcete plavat v jezeře

Uvažovali jste, že byste si na zahradu místo bazénu pořídili koupací jezírko, protože vykopat jámu, vystlat ji folií a doplnit vodními rostlinami přece musí být jednodušší než stavě t bazén. Není. Platí, že minimální plocha koupacího jezírka by měla činit alespoň šedesát metrů čtverečních, čím více tím lépe. Koupací jezírko se totiž skládá ze dvou částí, jedna se označuje jako koupací, druhá čisticí. Obě se liší v hloubce. První má dva metry i více, jednak proto, aby zde mohl i dospělý člověk pohodlně plavat, a také proto, aby byl v obou vyvážený poměr vody, stabilizovala se její kvalita a fungovala samočisticí funkce jezírka. Druhá zóna – čisticí – je mělká a zarostlá vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami. Ty dokážou vodu čistit, princip je stejný jako u kořenových čističek odpadních vod – bahenní rostliny a rozkládající mikrobi mají schopnost při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách velmi rychle a efektně vyčistit vodu, k čemuž potřebují vytvořit určité podmínky. Přitom koupací a regenerační zóna jsou rozděleny zhruba půl na půl. Znamená to, že z velkého jezírka 6 x 10 metrů můžete ke koupání využívat zhruba polovinu, tedy třicet metrů čtverečních, což odpovídá bazénu 4 x 8 metru. A právě tento nepoměr mnozí považují za nevýhodu přírodních jezírek.


Jak připravit bazén na sezonu?

Pokud vám bazén na zahradě stojí, brzy přijde čas ho připravit na novou sezonu. O jak náročnou práci půjde záleží na tom, jak dobře, nebo špatně jste ho zazimovali. Rozhodně se ale držte pravidla, že postupovat byste měli zvenku směrem dovnitř. Začít tedy hned úpravou vody je velká chyba. Mnohem lepší je začít údržbu s hrabičkami v koštětem v ruce a odstranit z okolí bazénu listí a další nečistoty, které sem přes zimu napadaly. Pokud to neuděláte, stačí větší vítr a máte je ve vodě, kterou pak budete muset o to více čistit. Košťátkem také odstraňte list a nečistoty napadané na krycí plachtu. Když bude čistá, opatrně ji sundejte – ideální je pokud to děláte ve dvou, protože tak zabráníte tomu, aby se vám dostalo do vody co nejméně dalších nečistot – a také z vody odstraňte plováky, plastové láhve či kousky polystyrenu, které pomáhaly chránit stěny bazénu od rozpínajícího se ledu.

Správně byste měli mít od podzimu upuštěnou hladinu, takže umýt stěny bazénu by nemělo být nic složitého. Firmy k tomu nabízejí speciální prostředky, které se doporučuje nanést na stěny neředěné a nechat alespoň čtvrt hodiny působit. Poté je třeba vzít do ruky hadr nebo kartáč, stěny umýt a opláchnout vodou. Jestliže byl bazén špinavý hodně, budete muset tento krok ještě nejednou či vícekrát zopakovat. Po té odstraňte hrubé nečistoty jak ze stěn, tak ze dna bazénu buď pomocí síťky, nebo mechanického vysavače.

koupat_2

Na řadě je technika

Jestliže máte stěny čisté, pusťte se do odzimování techniky, tedy hlavně znovuzprovoznění čerpadla. Při jeho zapojování pozor na uzemnění, nezapomeňte proto vyzkoušet funkci proudového chrániče. Jestliže ohříváte vody pomocí solárních panelů, zapojte je také v této fázi. Jarní slunce vám ji rychleji ohřeje a budete se moci začít koupat o nějaký den či týden dříve. Ovšem pozor, pokud meteorologové naopak hlásí ještě nějaký ten noční mrazík! Odborníci v takových případech radí nechat během chladných nocí filtrační jednotku zapnutou, to samé platí pro solární ohřev. Budou-li v chodu, zabráníte tím jejich případnému poškození.

Teprve teď je čas doplnit do bazénu vodu, a to do úrovně středu přítokové příruby sběrače, takzvaného skimmeru. Po té ji nepřetržitě dvacet čtyři hodin filtrujte.

Úpravu vody nechte na konec

Na závěr zkontrolujte a upravte kvalitu vody. Nejprve změřte a vyrovnejte pH vody na hodnotu 6,8 – 7,6. Podle toho, zda jste naměřili skutečné číslo vyšší, nebo nižší, zvolte přípravky pro snížení, či zvýšení pH. Následně se doporučuje přidat preventivní dávku přípravku na stabilizaci tvrdosti vody, který zároveň zabrání vyloučení usazenin, konkrétně vápenaté a hořečnaté soli, a zabrání vzniku minerálního zbarvení vody po první dávce chloru v případech, kdy voda, kterou do bazénu napouštíte, obsahuje hodně železa, manganu, hořčíku nebo vápníku. Zhruba po dvou hodinách, kdy začne předchozí přípravek dostatečně reagovat, přichází čas na takzvanou šokovou dezinfekci vody, na kterou jsou vhodné přípravky, které mají v názvu označení šok. Tak ve vodě zlikvidujete mikrobiologické zárodky a organické nečistoty. Po dezinfekčním ošetření znovu změřte a případně upravte hodnotu pH. Po dalších 24 hodinách přeměřte koncentraci volného chlóru pomocí kapkového testeru. Podle výsledků – chlóru by tadymělo být do 0,3 mg na litr- aplikujte chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače. V případě potřeby do vody přidejte ještě jednou přiměřenou dávku přípravku Chlor šok.

Nyní máte bazén připravený na sezonu a koupání, to ale znamená, že mu také musíte věnovat pravidelnou péči, tedy kontrolovat kvalitu vody a přidávat přípravky pro průběžné chlorování, prevenci a likvidaci řas, ale i přípravky pro projasnění vody a proti zákalům, jež zpracují velmi jemné nečistoty do formy dobře filtrovaných vloček, které se lépe zachytí na filtru. Nezapomínejte, že součástí péče o vodu je i její pravidelné filtrování.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Až se léto zeptá, kde se letos budete koupat

Zajímavé