Betonové květináče

Také vás občas popadne touha vytvořit vlastníma rukama něco pěkného a trvalého? Tak tomu bylo i u zrodu našich betonových květináčů. Inspirujte se jednoduchým návodem.

Do květináče můžete zasadit třeba skalničky.

Do květináče můžete zasadit třeba skalničky.

Materiál

  • nádoby různých tvarů (nejlépe z plastu)
  • nůžky
  • klacíky
  • kuchyňský olej
  • štětec
  • beton
  • lžíce
  • kameny
  • větší hřebík
  • kladívko

Postup

  1. Připravte si nádoby zajímavých tvarů. Může jít o kelímky od jogurtů, plastové nádoby od nápojů či obaly na květináče nebo třeba o plechovou formičku na pudink. Při výběru ale mějte na paměti, že se nádoba směrem vzhůru musí rozšiřovat. Vysoké plastové tvary upravte pomocí nůžek na požadovanou velikost.
  2. Pro výrobu jednoho betonového květináče budete potřebovat dvě různě velké nádoby. Tvar té větší bude udávat výsledný vzhled květináče, menší nádoba, která musí být plastová, vytvaruje jeho vnitřní prostor. Do dna vnitřní plastové nádoby proražte pomocí nůžek otvor o průměru připraveného klacíku, který bude sloužit pro odtok zálivkové vody.
  3. Teď naneste štětcem na vnitřní stranu vnější nádoby a vnější stranu vnitřní nádoby kuchyňský olej. Postupujte pečlivě a nevynechte žádné místo. Na olejové vrstvě totiž záleží, jak dobře vám půjde hotový květináč z forem vyklopit. Olejem potřete i připravený klacík, který poslouží k vytvoření odtokového otvoru květináče.

    ... nezapomeňte na díru.

    … nezapomeňte na díru.

  4. Přichystejte si betonovou směs. Pokud nemáte zbylý beton ze stavby, můžete si pořídit i malé pětikilové balení betonu, které zakoupíte v hobbymarketu. Do sypké směsi přidejte předepsané množství vody a pořádně ji rozmíchejte. Pracujte rychle, zvlášť pokud jste si pořídili rychle tuhnoucí beton a chcete vytvořit několik květináčů.
  5. Nyní nalijte do vnější nádoby trochu betonu – jeho množství určí tloušťku dna budoucího květináče. Doprostřed tohoto dna zapíchněte klacík a otvorem na něj nasaďte vnitřní plastovou nádobu. Lžící nabírejte beton a vyplňujte jím prostor mezi vnitřní a vnější nádobou až do zvolené výšky. Snažte se ho přitom průběžně pěchovat tak, aby v něm nezůstával žádný vzduch a mezery.
  6. Jakmile budete mít prostor mezi nádobami vyplněný, vložte do vnitřní plastové nádoby kolem klacíku několik kamenů. Beton v meziprostoru má totiž tendenci pod tuto nádobu stékat a vytlačovat ji tak nahoru. Kameny ji však zatíží natolik, že zůstane ve zvolené poloze.
  7. Popsaným způsobem si připravte tolik květináčů, kolik chcete, a dejte je do stínu ztuhnout na 24 hodin. Za velkého horka můžete tuhnoucí betonový povrch mírně pokropit vodou. Po ztuhnutí za pomoci větší či menší síly oddělte vnitřní i vnější nádobu od betonu, plastovou můžete i rozstříhat. Kroucením vyjměte z květináče také klacík.
  8. Jestliže trochu betonu vteklo i pod klacík, a odtokový otvor tedy neprochází skrz celé dno květináče, proražte ho z vnější strany hřebíkem. Nyní už stačí jen květináč vyplnit vhodným substrátem a osázet, nejlépe sukulenty

FOTO: AUTORKA

Betonové květináče

Uložit

Uložit

Betonové květináče