Budiž teplo…

Rubrika: Technika

Zateplovat a izolovat, aby teplo neunikalo z domu, je trendem současné doby. Jsou však situace, kdy topení venku oceníte. Ať už si chcete posedět s přáteli v zahradě nebo na terase během chladného dne anebo napadne-li sníh. Elektrické podlahové kabely či rohože instalované do chodníku nebo příjezdové cesty ho během chvíle rozpustí a vy pak bezpečně vyjdete či vyjedete ze zahrady.

teplo3

Peníze, nebo zdraví? I tak by šlo zjednodušit rozhodování o tom, zda si nechat do chodníku či vjezdu instalovat topné kabely a rohože, nebo ne. Je třeba podotknout, že současné exteriérové vytápění je doplněné chytrou regulací, která dokáže značně snížit cenu za provoz. Topení totiž nefunguje od listopadu do března, jak si může někdo myslet, ale zapíná se pouze tehdy, když hrozí náledí nebo cesty zasype sníh. Provozní náklady se tak pohybují – samozřejmě záleží na počasí a vaší ceně elektřiny – kolem tisícikoruny za měsíc. Zvažte, zda vám za to bezpečnost a také ušetřený čas, kdy nemusíte odhazovat sníh, stojí.

Topné rohože a kabely dokážou udržet  příjezdovou cestu k domu bez sněhu a ledu.

Topné rohože a kabely dokážou udržet příjezdovou cestu k domu bez sněhu a ledu.

Pro bezpečnou chůzi

K ochraně chodníků, schodišť, parkovacích stání či vjezdů se používají buď elektrické rohože nebo kabely. Rohože se u domu používají více, hodí se tam, kde chcete položit topení v pásech, tedy například na chodníky do garážových vjezdů a podobně. Jejich instalace je jednodušší a rychlejší než u kabelů. Dají se pokládat do štěrku, na beton i původní dlažbu. Na zahradu si je tedy můžete pořídit také dodatečně. Samozřejmě je třeba vždy dodržovat doporučení výrobce, což platí i pro vhodná lepidla, izolace a další části systému.

Kabely se používají na velké a více zatěžované plochy, u domu například na nekryté parkovací stání, ale i k temperování venkovního schodiště, teras nebo balkonů. Pokládají se do štěrku či betonu, opět záleží na doporučení výrobce. Pro oba systémy platí, že se neobejdou bez vhodné regulace. Samozřejmě je můžete ovládat i ručně. Ale k čemu vám bude topný systém v chodníku a vjezdu, když až ráno přijdete na to, že přes noc nasněžilo dvacet centimetrů sněhu a vy chcete do hodiny opustit dům? Zařízení tak rychle sníh roztavit nedokáže. Proto je lepší nechat topný systém doplnit čidly. Jednodušší a levnější jsou teplotní senzory, které systém zapnou, pokud teploměr ukazuje méně než je nastavená teplota. Mnohem účinnější je ale kombinace čidel reagujících na změnu teplot i vlhkosti. Topit na chodníku, když je mráz a sucho, není příliš ekonomické. Kombinované senzory začínají fungovat, nejen když sněží, ale i prší či mrholí na promrzlou půdu a hrozí vznik ledovatky.

teplo2


Ochrání i skleník

Na stejném principu jako rohože fungují i topné kabely, chránící před zamrznutím okapy. Ty se vyplatí hlavně tam, kde máte ke střeše horší přístup a u domu – a tedy i pod okapy – vám vede chodník či jiná veřejně přístupná cesta. Zapnutím topení totiž bráníte tvorbě rampouchů. Pokud při změně počasí začnou padat, stávají se velmi nebezpečnými. Kromě toho topné kabely chrání okapové žlaby před korozí a předčasným opotřebováním.

Podobným způsobem můžete chránit i potrubí, například na chatě či chalupě, kterou v zimě nevytápíte. Kabely se k nim přichycují hliníkovou páskou a obalují se vrstvou izolace. Jsou opět doplněné termostatem, který systém zapíná pouze při poklesu teplot pod nastavenou hodnotu. Zabrání tomu, aby v zimě zamrzlo vodovodní či odpadní potrubí. Topné kabely ale mají mnohem širší použití – lze jimi temperovat i ve sklenkách, vysušovat vlhké zdivo, topit v ohradách pro zvířata a podobně.

Elektrické infrazářiče vydávají teplo podobné tomu slunečnímu. Přenosné typy můžete používat na terase i v zahradě.

Elektrické infrazářiče vydávají teplo podobné tomu slunečnímu. Přenosné typy můžete používat na terase i v zahradě.

Na terasu ne

Nadchlo vás podlahové topení v interiéru natolik, že uvažujete o pořízení topných rohoží či kabelů na terasu? A představujete si, jak zde budete trávit příjemné chvíle s přáteli a od nohou vám bude sálat teplo? Není tomu tak. Při posezení na terase je lepší, pokud vám zářiče ohřívají celé tělo. Vhodné jsou k tomu exteriérové infrazářiče nebo plynové lampy.

Elektrické infrazářiče – na rozdíl od klasických elektrických kamínek – neohřívají vzduch, ale pouze osoby a předměty, které jsou v dosahu záření. Rozhodně se jejich záření nemusíte nijak obávat, je totiž velmi blízké tomu slunečnímu a tělu dělá dobře. Tyto panely pracují pouze s minimálními ztrátami, uvádí se, že kolem devadesáti procent dodané energie přemění na teplo. Ke standardní funkcím patří možnost zářič naklápět a otáčet, jak potřebujete, nebo si regulovat výkon. K dostání jsou jak typy, které připevňujete na stěnu, nebo přenosné varianty, které můžete stěhovat různě po terase či zahradě, jak právě potřebujete a kam vám dovolí elektrický kabel.

Druhou možností jsou plynová topidla. Podle výrobců dokážou při venkovní teplotě deset stupňů vyhřát okolí v okruhu šesti metrů až na teplotu kolem dvaceti stupňů. Samozřejmě záleží na výkonu topidla a také podmínkách, které zrovna venku vládnou. Stačí totiž menší vítr a hořák začne hřát nerovnoměrně nebo méně. U dražších zařízení záleží jen na vás, kolik tepla si dopřejete, neboť tyto typy bývají vybaveny regulací výkonu, kdy si na stupnici můžete zvolit, jak moc či málo má topidlo hřát. Mnozí ale tvrdí, že si raději pořídí na zahradu otevřený oheň než plyn, protože ten může nadělat mnohem větší škody. Není to pravda, výrobci na bezpečné používání myslí. Ale raději si při nákupu ověřte, zda vámi zvolený typ má pojistku proti převržení, která sice nezabrání tomu, aby topidlo spadlo, ale v tom okamžiku automaticky vypíná přívod plynu a zabrání tak požáru. Rozšířené jsou i pojistky, které přívod plynu vypnou ve chvíli, kdy by došlo k nechtěnému zhasnutí plamene.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016

Budiž teplo…