Bylinky, které zahřejí

Právě nyní, kdy začínají klesat teploty pod bod mrazu, zvláště oceníme léčivou moc bylinných výluhů. Pokud máte nasušené léčivé rostliny ze zahrady, tak právě teď je vhodná doba na sestavení léčivých směsí. Bylinkami rozhodně nešetřete, v létě je opět vyměňte za čerstvě nasušené. S časem totiž rostliny ztrácejí svoje léčivé účinky.

Na své vlastní zahradě si vytvořte bylinkovou zahrádku, která bude praktická i krásná.

Na své vlastní zahradě si vytvořte bylinkovou zahrádku, která bude praktická i krásná.

Téma léčivých rostlin je dnes každému věrně známé. Mnoho léčivých rostlin nasbíráme na loukách a okrajích starých, dnes již nevyužívaných cest, ale mnohé si musíme poctivě vypěstovat na své zahradě. Bylinky jsou naprosto univerzálními rostlinami. Poskytují nám léčivé látky, mnohdy je používáme také jako koření a na výrobu tinktur, ale zároveň zahradu naplní krásnými barvami květů a příjemnou vůní. Již samotný sběr je pro každého aromaterapií. Většina druhů je navíc medonosných, vyhledávají je tedy včely. Pokud máte rádi tematické výsadby, jistě si rádi bylinky vysadíte do záhonů, jako jsou bylinkové spirály, lékárenský záhonek, bylinkoviště, kráterová zahrada nebo třeba bylinkový nábytek.

Bylinné výluhy
Bylinné čaje nejsou vlastně žádným pravým čajem, jedná se o výluhy z bylin. Pokud si chcete vlastnoručně sestavit vlastní sypané směsi, nejdříve si prostudujte léčivé vlastnosti jednotlivých druhů. S bylinami pěstovanými na zahradě si skvěle rozumí i druhy z volné přírody. Sušený plod šípkové růže můžete doplnit listy zavinutky a listy meduňky, stejně tak květ černého bezu společně s mateřídouškou a meduňkou skvěle pomůže proti nachlazení. Mezi nejvděčnější druhy vhodné do bylinných výluhů řadíme levanduli, meduňku, mátu, zavinutku, agastache, citronela, v malém množství šalvěj nebo třeba náhradu za sladidlo, lípii.

FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Bylinky, které zahřejí