Čerpadlo se vždycky hodí

Rubrika: Technika

Čerpadel objevíte v eshopech i kamenných obchodech obrovské množství. Vybírejte je podle způsobu použití: jiný typ se hodí do sudu, jiný do studny.

Podstatné pro výběr čerpadla je to, zda budete potřebovat vodu tlakovou pro postřikování a zalévání zahrádky, anebo jím chcete spíše přečerpávat větší množství vody. Pak si vystačíte s takovým, které má sice menší tlak, ale zato velký průtok.

Kalové čerpadlo Fieldmann FVC 4002-EK má tělo z nerezové oceli, které zvyšuje jeho celkovou odolnost a prodlužuje životnost. Elektromotor o příkonu 900 W zvládne přečerpat až 14 000 litrů kapaliny za hodinu.

Tlaková čerpadla

Drtivá většina lidí si pořizuje čerpadlo pro to, že je nebaví zalévat konví. Mnohem jednodušší je zapnout čerpadlo, natáhnou hadici a zavlažit záhony se zeleninou i květinami. Anebo na něj napojit síť postřikovačů a kropit trávník. Má-li to fungovat, je třeba, aby vyvinulo větší tlak. Naopak velký průtok vody není třeba, protože se k zalévání používají půlcoulové hadice.

Nejběžnějším způsobem, jak dostat vodu třeba ze studny, jsou takzvaná samonasávací čerpadla, která máte na úrovni zahrady schovaná někde pod stříškou. Sací hadice se spustí do studny, čerpadlo se pomocí ventilu takzvaně zalije vodou a po zapnutí spínače můžete zalévat. Jejich zapínání zjednodušují takzvané automaty, které reagují na změnu tlaku v hadici. Tedy když otevřete ventil na konci hadice, samy se rozběhnou podobně, jako se spouští čerpadlo u domácí vodárny otevřením kohoutku. Jen v tomto případě je tlaková nádoba miniaturní a integrovaná do těla čerpadla.

Že už jste si koupili klasické zařízení, které je stále funkční a nechce se vám ho vyhazovat pouze proto, abyste si koupili dražší a pohodlnější automat? Pak se poohlédněte po tlakovém spínači, který se vřadí mezi čerpadlo a odběrné místo a vykonají stejnou práci jako automat.

Druhou možností, jak zavlažovat ze studny, je ponorné tlakové čerpadlo, které se zavěsí přímo do studny. Pak odpadají starosti se zaléváním zařízení, to navíc bývá opatřeno plovákem. Když tedy hladina vody klesne pod úroveň nasávání, nehrozí běh naprázdno a spálení motoru. Samo se vypne.

Ponorná tlaková čerpadla se také vyrábějí i ve verzi s automatem, ale lze je doplnit i samostatným spínačem. Při nákupu nového zařízení je ekonomičtější koupit rovnou první variantu, než si ji skládat sám z jednotlivých komponentů.

Přečerpávací čerpadla

Jsou situace, kdy je potřeba rychle přečerpat větší množství vody. Nemusí to být jen při povodni, kdy máte zaplavený sklep, ale i v jiných situacích. Například potřebujete-li vyčerpat vodu z bazénu před opravou fólie nebo naplnit zásobní sudy vodou z řeky či dostat fekálie z jímky.

Nejlevnější bývají čerpadla na čistou vodu. Ty se používají v případech, kdy jste si naprosto jistí, že příměsi nečistot nepoškodí lopatky zařízení. Pokud tomu tak není, raději investujte do o něco dražšího modelu na mírně znečištěnou vodu. Takové čerpadlo zvládne společně s vodou odčerpávat i nečistoty až do velikosti několika milimetrů, tedy třeba stržené částečky písku a drobné kamínky.

Dalším parametrem, který byste měli u těchto zařízení sledovat, je schopnost vyčerpat vodu až ke dnu. Tuto vlastnost ovlivňuje konstrukce čerpadla a ta nejlepší nechávají na dně jen dva až tři milimetry vody. Samozřejmostí u všech je vybavení plovákem, který zastaví čerpání včas, aby se nespálil motor.

Kalová čerpadla

Speciální skupinu tvoří kalová čerpadla. Jsou velmi robustní, většinou z litiny nebo nerezu a poradí si i s velmi homogenním materiálem. Některá bývají navíc opatřena řezacími nástavci, které dále rozmělňují nasávaný materiál. Používají se do septiků a patří k těm nejdražším. Trochu levnější pak bývají čerpadla pro znečištěnou vodu, která jsou určena pro vyčerpávání sklepů po povodních a podobně.

 


Čerpadla do sudů

Chytat dešťovou vodu do sudu a zalévat jí je nejen levné, ale především zodpovědné. Pro tyto situace je ideální využít speciální sudové čerpadlo, které se zavěsí přes jeho okraj, a pak můžete jednoduše zalévat i postřikovat. I když nemůžete počítat s výkonem jako u tlakového čerpadla, na běžné zalévání zahrádky to stačí.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Čerpadlo se vždycky hodí