Chytré cesty na zahradě

Krásná a účelná dlažba dokáže i na malé zahradě pravé zázraky. Ovšem i zde platí několik pravidel, kterých je potřeba se držet při výběru samotného materiálu i při rozhodování, kudy cesta vlastně povede. Ještě než se vydáte do obchodu s dlažbami, projděte si svou zahradu a zakreslete si trasy, kudy budete chodit nejčastěji. I v případě cest totiž platí, že méně je někdy více.

Cestičky musí vést pouze tam, kde jsou opravdu potřeba.

Cestičky musí vést pouze tam, kde jsou opravdu potřeba.

Se zpevněnými povrchy to na zahradě příliš nepřehánějte. Většina majitelů pozemků má tendenci zpevnit velké plochy, aby se pohodlně dalo projít kolem celého domu. Přesto mohou být některé povrchy zcela zbytečné. Pamatujte, že i dlažba potřebuje pravidelnou údržbu a její pořizovací náklady nejsou zrovna malé.

Pravidlo číslo 1

V první řadě si ujasněte, kde budete parkovat auto a kde budete nejčastěji chodit. Vedení cest je účelné především mezi brankou a domovními dveřmi, mezi garáží a domovními dveřmi nebo třeba mezi terasou a bazénem nebo třeba zahradním domkem. Některé zpevněné povrchy lze nahradit nášlapnými kameny položenými do trávníku.

Pravidlo číslo 2

Při výběru dlažby berte v úvahu také její protiskluzové vlastnosti.

Při výběru dlažby berte v úvahu také její protiskluzové vlastnosti.

Příliš velké množství dlažeb tříští prostor zahrady, proto se snažte propojit opravdu pouze ta místa či prvky, kde je to opravdu nutné.

Pravidlo číslo 3

Tvar a způsob vedení zpevněných povrchů záleží na stylu zahrady a pojetí samotného domu. Pokud má dům i pozemek výrazný obdélníkový půdorys, zkuste vést dlažby v nepravidelných organických tvarech. Působení povrchů tak zmírníte.

Pravidlo číslo 3

Materiály vybírejte s ohledem na celkovou koncepci. Barevnost by neměla být příliš odlišná od architektury domu. Berte také v úvahu protiskluzový efekt dlažeb. Tento aspekt je důležitý především v těch místech, kde se dlouho drží vlhkost po dešti.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Chytré cesty na zahradě

Chytré cesty na zahradě