Čistý bazén. Jde to i bez chloru

Rubrika: Technika

Proč si pořizujete na zahradu bazén? Pokud tuto otázku položíte komukoli, kdo investoval několik tisíc a často i desítek tisíc korun do vlastní plovárny, zpravidla vám odpoví, že se chce koupat v čisté a zdravotně nezávadné vodě. Aby si toto přání splnil, je nutné se o bazén správně a pravidelně starat.

bazen1

Udržovat vodu v bazénu čistou rozhodně neznamená, že jednou za týden do ní nalijete půl litru sava a zapnete čerpadlo. Péče o vodu je zvlášť v horkých dnech složitější. A ačkoli chlor zdravému člověku neškodí, stále více lidí volí bazénové přípravky, které tuto látku neobsahuji nebo jen v minimálním množství.

Začínáte stejně….

Základem každého čištění vody v bazénu je puštění filtrace. Prodejci zpravidla dodávají bazén už s ní, ale pokud byste ji dokupovali zvlášť, je třeba ohlídat výkon tohoto zařízení. Platí, že by mělo zvládnout přefiltrovat vodu v bazénu za šest až osm hodin. V horkých dnech nebo koupe-li se ve vodě hodně lidí, zkracuje se doporučená doba na polovinu. Dnes patří k nerozšířenějším pískové filtrace, které nahradily starší kartušové. Písek je třeba jednou týdně propláchnout a jednou za rok koupit nový, nejlépe vždy před zahájením sezony.

Úpravu vody začnete měřením hodnoty pH. Jednoduše lze říci, že by se měla pohybovat těsně nad číslem sedm, protože ani sami výrobci bazénové chemie se neshodnou. Někde uvádějí čísla 6,8 až 7,6, jinde se doporučuje rozmezí 7 až 7,4. Pokud by bylo pH dlouhodobě vyšší, hrozí vznik řas a kažení vody, protože se v tomto prostředí množí mikroorganismy a více se zde usazuje vodní kámen. Při nižších hodnotách je voda naopak příliš kyselá, takže může méně kvalitní bazénové fólie vybělit nebo dráždit oči a citlivou kůži. Podle naměřených hodnot je do vody třeba přidat prostředek na snížení nebo zvýšení pH, zpravidla se jmenují pH plus nebo pH minus, bez ohledu na výrobce.

bazen3

Bez chloru, nebo s ním?

Dalším krokem je úprava kvality a stabilizace vody, aby byla čistá a průhledná. Pokud jste zastánci bezchlorového čištění, slouží vám k tomu přípravky na bázi aktivního kyslíku. Zvýšení množství tohoto prvku ve vodě vede ke zničení nečistot jako potu, zbytku opalovacího krému, šupinek kůže a podobně, které se do bazénu dostanou při koupání. Oxidací se zničí a voda se projasní. Tyto přípravky se doporučuje dávkovat šokově v okamžiku, kdy se ve vodě začíná objevovat jemný zákal.

Jestliže zůstanete u klasického čištění pomocí chloru, je třeba nejprve zkontrolovat jeho množství ve vodě. Optimální hodnota by se měla pohybovat mezi 0,3 až 0,5 miligramy na litr. Jestliže ho naměříte málo, je třeba přidat do vody přípravky pro průběžné chlorování. Praktické jsou pomalou rozpustné tablety, které se vkládají buď do pevných košíků, nebo plováků přímo na hladinu.

V posledních letech se však více než chlorové tablety používají přípravky 5v1 či 7v1, které zároveň slouží na likvidaci řas, proti zákalům, k projasnění vody a podobně.

Důležitým krokem je i vločkování, které slouží k ošetření odstranění drobných nečistot, se nezachytí ve filtrační jednotce. Po vločkování se spojí do většího celu, který už písek v jednotce zachytí.

Pokud budete tento návod dodržovat, je pravděpodobné, že vám voda vydrží čistá po celou sezonu. Nemusí to však být pravidlem. Více péče je třeba bazénu věnovat v tropických dnech a při vysoké zátěži. Rizikové jsou i bouřky. Platí totiž, že při bouřce se může zkazit nejen mléko, ale i voda v bazénu. Pak je třeba přistoupit k rychle dezinfekci vody.


Další metody čištění vody

Způsobů, jak čisti vodu v bazénu, existuje více, než přidávání bazénové chemie. Další varianty mají jedno společné – na počátku si žádají vyšší investici do zařízení na čistotu vody. Zde jsou další možní varianty:

  • Elektrolýza – místo chemických přípravků se zde používá obyčejná kuchyňská sůl, která se rozkládá na chlornan sodný a spolu s molekulami kyslíku dezinfikuje vodu. Nemusíte mít ale obavu, že byste z bazénu vylézali slaní jako od moře. Tam se koncentrace soli ve vodě pohybuje mezi 25 až 30 miligramy na litr. V bazénu je to pouze čtyři až pět miligramů.
  • Hydrolýza – opět pomocí elektrolýzy se do vody uvolňuje měď, v některých případech i stříbro, které má dezinfekční účinky. Proto můžete omezit množství chloru, který k čištění vody používáte, na minimum.

bazen2


bazen4Co všechno musíte udělat při čištění bazénu?

  • Uvést do provozu filtrační jednotku
  • Zkontrolovat a upravit hodnoty pH
  • Upravit kvalitu vody chlorovým či bezchlorovým přípravkem,
  • Preventivně přidat dávku vločkovacího přípravku proti zákalům
  • Odstranit hrubé nečistoty
  • Očistit stěny bazénu
  • Propláchnout písek ve filtrační jednotce

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_06_2016

Save

Save

Čistý bazén. Jde to i bez chloru