Co dělat v červenci

Rubrika: Kalendář

Léčivé květy

Sbírejte květy divizny a listy i květy třezalky. Využívají se buď samostatně, nebo do léčivých čajových směsí. Divizna léčí nachlazení, kašel, průdušková onemocněních a má protizánětlivé účinky. Protizánětlivě působí i třezalka, která má navíc antibiotické a uklidňující účinky. Obsahuje látku hyperforin s antidepresivním účinkem a červené barvivo hypericin. Není bez zajímavosti, že kráva, která spase třezalku, dojí červené mléko.

Nové jahodiště

Jahody můžeme v létě využít na několik způsobů – do koktejlů, buchet nebo jen tak k zakousnutí.

Jahodníky se ponechávají na záhoně nejvýše dva až tři roky. Poté je třeba záhon zrušit, pořídit nové sazenice, případně nové odrůdy a vysadit je na jiném místě, aby se zamezilo rozvoji chorob a přemnožení škůdců. Sazenice si buď dopěstujte koncem léta z prvních nebo druhých kořenících rostlin na šlahounu jahodníku, nebo si kupte nové. Odrůdy přitom vybírejte tak, abyste mohli jahody sklízet po celou sezonu. První rok po výsadbě šlahouny odstřihujte, aby zbytečně rostliny nevysilovaly. Po sklizni jahod nezapomeňte rostliny ošetřit proti houbovým chorobám.

Sklizeň hrášku

Zelený hrášek začněte sklízet, jakmile semena dorostou do požadované velikosti. Pokud přezrají, přestanou být šťavnaté. Načasovat si správně sklizeň semen je důležité, jelikož při teplém a slunečném počasí přezrají během dvou dnů. Počítejte také s tím, že je nesníte všechny najednou a bude potřeba je sklízet na etapy.

Kosatce

V polovině července je nejvhodnější doba na přesazování, zmlazování a dělení kosatců. Celé trsy nejdříve opatrně vyryjte rycími vidlemi. Nožem pak odřízněte slabé a poškozené oddenky a od mateční rostliny oddělte nové. Měly by mít maximálně dva svazky listů. Vysazujte je na čistý záhon na slunném místě asi 40 centimetrů od sebe. Oddenky sázejte vodorovně tak, aby horní polovina zůstala nad zemí a kořínky směřovaly dolů.

Čas levandule

Rozkvétající levandule začněte zastřihávat, jakmile se jejich květy začnou vybarvovat a otevírat.

Rozkvétající levandule začněte zastřihávat, jakmile se jejich květy začnou vybarvovat a otevírat. Jinak budou po usušení květy ze stonků opadávat. Svazky sušte květy dolů na krytém, vzdušném a tmavém místě. Tmu jim zajistíte například zabalením do tmavého papíru. Levandule jsou nejen dekorativní, ale z květů můžete připravit uklidňující nálev či koupel a jejich vůně odpuzuje moly. Stříhat už můžete i jiné rostliny vhodné do suchých vazeb.

Cibule a česnek

Přestaňte zalévat cibuli a česnek. Po dozrávání v sušší půdě je budete moci snáze skladovat. Jakmile jim začne polehávat nať, nastává čas jejich sklizně. Po ní je nechte ještě asi týden ležet rozložené například na dřevěných lískách, teprve pak je očistěte a sušte na větraném a krytém místě asi tři týdny. Nakonec cibulovou nať ukruťte a česnekovou odstřihněte.

Úprava terasy

Plánujete-li si přes léto vylepšit terasu a jsou vám blízké přírodní materiály, může být zajímavým řešením dekorativní ražený beton. Vzor kočičí hlavy či kamenná dlažba doplní dům či zahradu v tradičním stylu, oblíbené vzdušné velké formáty dlažby v moderním stylu napodobí nekonečný kámen. Plochy vypadají velmi dobře a jsou téměř bezúdržbové.

Zastřihněte majoránku

Čerstvá nať majoránky je v letní kuchyni nepostradatelná. V nádobě s výživnou půdou roste i několik let, zimu přečká například v zimní zahradě u okna. V létě jí ale musíte včas a pravidelně seřezávat koncové výhony. Jakmile totiž vyběhnou do květu, rostlina omezí růst a její lístky získají nahořklou pachuť.

Červený, bílý i černý

Po sklizni keře rybízu ošetřete proti houbovým chorobám.

Nejlepší úrody červeného a bílého rybízu dosahují keře s osmi až dvanácti výhony, které jsou dvouleté až tříleté. Po sklizni ustřihněte dva až tři nejstarší (čtyřleté) výhony přímo nad zemí. Černý rybíz roste na jednoletých výhonech. Jejich zkrácením podpoříte tvorbu mladých výhonů. Po sklizni keře ošetřete proti houbovým chorobám.

Máta ve sklenici

Zastřihněte mátu, bohatěji poroste. Nesušte ale všechnu, pár lístků vhoďte do vysoké sklenice a připravte si mojito. Přidejte k nim třtinový cukr, šťávu z jedné limetky a vše podrťte. Pak přilijte asi 4 cl bílého rumu, přisypte drcený led a dolijte perlivou vodou. Sklenici nakonec ozdobte plátkem limetky nebo snítkou máty a vložte brčko.

Zavlažujte stromy

Ovocné stromy s bohatou násadou plodů potřebují vydatnou zálivku. Povrchová závlaha, i když je častá, vodní nároky stromů nepokryje. Proto jejich okolí zhruba jednou za týden vydatně prolijte, nejlépe ráno nebo večer. Půdu pod stromy můžete také pokrýt mulčem, předtím ji však mírně nakypřete.

Kořeny luskovin

Po sklizni hrachu a fazolí odstřihněte rostlinám nad zemí stonky, kořeny ale ponechte v půdě. Luštěniny totiž žijí v symbióze s nitrifikačními bakteriemi, které se nacházejí v kořenových hlízkách bobovitých rostlin a dokážou vázat vzdušný dusík. Tím, že v půdě kořeny ponecháte, obohatíte ji zdarma o dusík.

Výsev špenátu

V červenci můžete vysévat špenát pro podzimní sklizeň. Hloubka výsevu by měla být maximálně dva centimetry, vzdálenost mezi řádky 20 cm. Se sklizní počítejte v září až v říjnu.

Nehnojte masožravky

Letněte i masožravky, například špirlici (Sarracenia) s láčkovitými květy nebo mucholapku podivnou (Dioanea muscipula). Výživu si zajistí z chyceného hmyzu samy, proto je v létě nehnojte, jinak budou zahnívat. Oba uvedené druhy vyžadují dostatek rozptýleného světla a po otužení snesou i plné slunce. Zalévejte je měkkou vodou a na podzim přeneste do místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Balkonovky

Balkonové květiny přes léto zkrášlí vaše okna, terasu či balkon.

Některé balkonové letničky přes léto přerostou a mnohdy přestanou i kvést. Jde například petúnie nebo kejklířky. Zkraťte je proto asi o dvě třetiny délky, pravidelně je přihnojujte a neustále kontrolujte jejich zdravotní stav.

Poznámky zahrádkáře

  • Tyčkovým rajčatům pravidelně vyštipujte zálistky a nemocné listy.
  • U keříčkových je ponechte, právě na nich vyroste úroda.
  • Přidejte kompost k růžím, jiřinkám a okrasným dřevinám.
  • Krátce před rozkvětem skliďte kuchyňské bylinky jako oregano, tymián nebo  šalvěj.
  • Kmín, koriandr a anýz skliďte krátce předtím, než semena vypadnou.
  • Zvyšte výšku sečení trávníku.
  • Sklízejte peckovité a bobulovité ovoce, např. rybíz, angrešt, maliny, meruňky a  rané broskve.
  • Zkraťte postranní výhony vistárie na pět oček – podpoříte tak kvetení.
  • Vysévat můžete zeleninu jako čekanku, štěrbák, salát radicchio, ledový a  hlávkový salát a zelené fazolky, mrkev, červenou řepu, ředkvičky, černou ředkev,  mangold a jarní cibulku.
  • Kvetoucí rostliny přihnojujte podle potřeby fosforem a draslíkem.
  • Listy leknínů by neměly pokrýt celou plochu jezírka, proto jejich množství průběžně redukujte.

Před dovolenou

Než odjedete na prázdniny, připravte zahradu na svou nepřítomnost. Odplevelte záhony a pokryjte je mulčovací kůrou. Odstraňte květinám odkvetlé květy a vzrostlejší rostliny podepřete tyčkami. Pokud nemáte domluvené zalévání, sundejte květináče a truhlíky z oken, umístěte je do stínu a pořádně zalijte. Ale pozor – sundané nádoby mohou upozornit zloděje, že je dům prázdný. Před odjezdem zahradu pořádně zalijte a máte-li vlastní závlahový systém, zkontrolujte, jestli funguje.

Bonsaje

I bonsaje se letní. Umístěte je nejlépe na dřevěné nebo kamenné květinové stolky či lavice ve výši očí, abyste na ně z lavičky pohodlně viděli. Ideálním pozadím jsou bambusy, okrasné trávy, japonské javory apod. Na co nesmíte u bonsají venku zapomenout, je každodenní zálivka. Jsou totiž vysazeny v malých nádobách, ve kterých půda za horkého léta rychle vysychá. Zalévejte je proto klidně i třikrát denně, vděčné budou i za rosení listů. Jednou týdně jim poskytněte hnojivou zálivku.

Horko ve skleníku

Za slunných dnů může teplota ve skleníku vystoupat až ke 40 °C. Proto do něj zajistěte dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Kvůli horku a rychlému odparu v něm zalévejte nejlépe ráno nebo večer, během dovolené se o zavlažování může postarat automatický zavlažovací systém.

Pomeranče a citrony

Citroníky slunce milují, nejdříve je ale nechte projít aklimatizací ve stínu až polostínu. Kromě toho, že mají stálezelené listy, krásně kvetou a silně voní, jsou zdobné i plody. Ponecháte-li je v interiéru, potřebují hodně světla. Problémem při pěstování v místnosti bývá často jak nízká vlhkost, tak vysoká teplota vzduchu v zimě – prospěje jim spíš pokles až k 10 °C.

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIRMY CONDECOR

Co dělat v červenci

Co dělat v červenci