Dekorativní tvarování dřevin

V minulosti byly přísně stříhané ploty unikátem a pýchou zahrady. Vytvářely se nízké i vysoké živé ploty, ornamenty a labyrinty. Dnes si kromě nich můžete ze dřevin vytvarovat i jakýkoli geometrický tvar, zvíře či postavu.

okud s tvarováním dřevin začínáte, vyzkoušejte nejprve jednoduché tvary, jako je koule nebo jehlan.

okud s tvarováním dřevin
začínáte, vyzkoušejte
nejprve jednoduché
tvary, jako je koule
nebo jehlan.

Pokud s tvarováním dřevin začínáte, vyzkoušejte nejprve jednoduché tvary, jako je koule nebo jehlan. Výbornou pomůckou pro vás následně budou i speciální šablony, například ve tvaru ptáka, zajíce nebo kočky, které si můžete pořídit v zahradním centru či hobbymarketu. Kromě nich budete potřebovat i ostré nůžky.

Vhodné rostliny
Při dekorativním tvarování dřevin záleží na druhu konkrétní rostliny, její velikosti, snášenlivosti řezu a rychlosti růstu. Ze stálezelených rostlin jsou vhodné například zimostráz a cesmína, z opadavých dřišťál, ptačí zob či hlohyně a z jehličnanů túje, tis nebo jalovec. Většinou jde o keře s hustým obrostem a schopností po řezu dobře regenerovat. Pro složitější tvary se hodí spíše druhy s drobnými listy. Nejsnadněji se tvaruje zimostráz. Roste sice pomalu, ale je nenáročný na stanoviště a snáší jakýkoli řez. Velice rychle ho upravíte třeba do tvaru koule nebo jednoduchého zvířete. Při volbě tvaru ale zohledněte styl zahrady – ne všude se stříhané tvary hodí.

Nezbytné šablony
Šablony ke tvarování dřevin bývají zpravidla z pozinkovaného drátu odolného vůči povětrnostním vlivům. Kulovitou šablonu zakoupíte v různých velikostech a obvykle ji tvoří dvě polokoule, které se k sobě upínají pomocí svorek. K tvarování koule si ale nemusíte hned kupovat šablonu, stačí ji vystřihnout z kartonu. Stejně tak živý plůtek zastřihnete do stejné výšky a šířky pomocí rovné desky nebo provázku. Ani složitější šablony si nemusíte pořizovat, s trochou zručnosti je vyrobíte z jemného, tzv. králičího pletiva.

Krok za krokem
Jak při tvarování postupovat? Na vybranou dřevinu navlečte šablonu zvoleného tvaru a větévky a listy vyčnívající ze šablony odstřihněte. Šablonu na rostlině ponechte, důkladně ji ale upevněte k zemi, aby se působením větru neposunula. Rostlina šablonou proroste, až ji nebude vidět, a vy budete už jen zastřihávat nově vyrašené větévky a listy. U dřevin s velkými a pevnými listy odstraňujte listy celé – střih by na nich byl vidět a okraje listů by mohly zasychat a působit rušivě.Ideálním obdobím k tvarování je duben a pak začátek léta, tj. červen. Drobné estetické zastřihávání můžete samozřejmě provádět během celého roku kromě zimy. Rostliny stříhejte ideálně za podmračeného počasí a keře nezapomeňte pravidelně zalévat. Nůžky po každém řezu očistěte, abyste jimi nepřenesli na jinou dřevinu případné onemocnění či škůdce.

Určitě jste už viděli keř vytvarovaný do spirály

Určitě jste už viděli keř vytvarovaný
do spirály

Obtížnější spirála
Určitě jste už viděli keř vytvarovaný do spirály. I tento tvar si můžete zkusit vytvořit. Vyberte si ale dostatečně pevnou a velkou rostlinu, aby na ní bylo tvarování vidět, nejlépe s rovným kmenem. Obtočte kolem ní provázek v přibližně stejných rozestupech, poslouží vám jako vodicí čára, a začněte podle něj keř odshora dolů zastřihávat. Máte-li ale pěkný vzrostlý zimostráz, zkuste ho první rok nejdříve sestříhat do tvaru kužele a až následující vyzkoušejte spirálu.

Zelená umělecká díla
Tvarované okrasné dřeviny, které se střihem udržují v daných tvarech, ať už geometrických nebo jiných, se nazývají také topiary. Složitější topiary mohou mít podobu i jakési živé sochy. Pojmenování topiary je odvozeno od latinského slova označujícího ornamentální krajiny a čeština pro něj zatím název nemá.

KRESBY: AUTORKA

Dekorativní tvarování dřevin

Dekorativní tvarování dřevin