Dílnu potřebuje každý

Bez domácí dílny se neobejde nejen žádný kutil, ale ani majitelé zahrady, chaty či rodinného domku. Vždy a všude je potřeba něco opravit. Mnozí však mají nářadí poschovávané různě po skříních a těžko ho v případě potřeby hledají. Je to škoda. Dílna se vyplatí, využijete ji, nejen když potřebujete něco opravit.

dilna2

Drtivá většina lidí se snaží dílnu omezit na co nejmenší prostor s tím, že zbylé místo využijí jinak a užitečněji. Při řešení běžných prací to nevadí, ale jakmile se pustíte do údržby sekačky nebo natírání dveří, bude problém na světě. Někdy je proto vhodné kombinovat dílnu s garáží. V případě potřeby zaparkujete auto venku a máte dost místa i na opravu většího kusu nebo práci s dlouhými prkny.

dilna4
V domě, nebo venku?
Samozřejmě je ideální, máte-li dílnu přímo v domě. Ale postavit si ji lze i na zahradě. Obě řešení mají své klady a zápory. V domácí dílně se lépe řeší občasné přitápění a obecně lze říci, že je v ní tepleji než v té venkovní. V ní zase můžete natírat bez toho, abyste zápachem z barev rušili ostatní členy rodiny. Než dílnu zřídíte, dobře si rozmyslete případná pro a proti. Později to těžko změníte.

Jednou z mnoha výhod dílny v domě je také bezpečnost. Do venkovního domku se spíš pokusí někdo vloupat. I proto je zde potřeba řešit nejen velikost oken a jejich ochranu, ale také vhodné dveře a materiál, ze kterého je dílna zhotovená. Výhodu tak mají lidé, kteří mají zděnou dílnu, kde lze mnoho bezpečnostních prvků nainstalovat dobře i dodatečně. Samostatnou dílnu v zahradě si určitě nechte připojistit. To platí obzvlášť v případech, kdy vaším nejdražším přístrojem není běžná vrtačka, ale stroje s pořizovací cenou vyšší než desítky tisíc korun. V případě krádeže si tak ušetříte mnoho starostí.

dilna3
Dbejte na své zdraví…

Základem dobře řešené větší dílny je také vysavač na prach a možnost rychlého větrání, které oceníte i při natírání, kdy je výrobci mnohdy i doporučeno pracovat v dobře větraných prostorách. Určitě je špatné mít dílnu postavenou tak, že se v ní špatně větrá a je nezbytné v mnoha případech pracovat v prachu. Mnoho kvalitních výrobců nářadí už dnes většinou myslí na možnost připojit stroj na odtah pilin nebo jiného prachu do centrálního sběrného pytle. Pokud máte v pytli z větší části pouze dřevěné piliny, můžete s nimi jednoduše zatopit nebo je zpracovat na brikety. U malých dílen, kde není možné obdobné řešení instalovat, je vhodné dobré větrání a pořízení kvalitního respirátoru. Nezapomínejte také na viditelné umístění lékárny. Tu důkladně vybavte, nespoléhejte se pouze na autolékárnu nebo jiné obdobné řešení. V dílně pracujete mnohdy i s velmi nebezpečnými stroji, a tak je dobré mít v lékárně i jiné nezbytnosti, než základní výbavu.

dilna1

Čeho dalšího si všímat?

Při rekonstrukci nebo stavbě dílny dbejte také na kvalitní stůl neboli ponk. Nejenže by měl být pevný a bytelný, ale měl by mít i dost místa na odkládání případného nářadí, jako jsou různé paličky, kladívka a jiné nářadí, které se používá často. V těsné blízkosti ponku, nebo nejlépe přímo u něho na zdi, je dobré umístit šroubováky, klíče a jiné nářadí, kde je vhodné vzít konkrétní velikost na první sáhnutí a nepřehrabovat se v bedně. Myslete i na úložné prostory pro pracovní stroje. Kotvicí a upevňovací materiál je vhodné mít v průhledných uzavíratelných nádobách, aby se do nich neprášilo a bylo na první pohled jasné, co obsahují. Pokud to lze, není od věci mít v dílně i umyvadlo pro rychlé umytí rukou nebo v případě poranění k vyčistění rány.

Jan Vrbata, foto Shutterstock

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Uložit

Dílnu potřebuje každý