Dopřejte kořenům správný substrát

Každá rostlina je jiná a různé druhy mají různé požadavky na pěstování. To se týká i substrátů, které poskytují kořenům výživu. V zahradnických centrech objevíte desítky typů. Víte, které opravdu využijete?

Směs zahradní půdy, písku a rašeliny, která tvořila základ substrátů kdysi, by dnes zahrádkáře zklamala. Ty současné totiž obsahují bohatou nabídku nejrůznějších materiálů, jako jsou například jemný jíl, perlit, kompost, drcená borka, hrabanka, několik druhů rašeliny nebo různé typy písku. Jejich struktura i obsažené živiny mohou rostlinám skutečně prospět. Zde je seznam těch základních, důvody, proč je používat, a na co si dát pozor.

Kvalitní substrát vám pomůže vytvořit si zahradu podle vlastních představ.

Kvalitní substrát vám pomůže vytvořit si zahradu podle vlastních představ.

Pro výsevy a řízkování

Tyto substráty využije každý, kdo si pěstuje vlastní sadbu zeleniny a letniček či řízkuje balkonovky. Naopak při přímém výsevu jej nepotřebujete, semena vyséváte přímo na záhony se zahradní půdou.

  • Obsahují vyšší podíl písku a rašeliny na úkor zahradní půdy, mají tedy méně živin, hlavně dusíku. Mladé rostliny tak nutí nasměrovat růst přednostně do kořenů, neboť ty jsou předpokladem dobrého ujmutí po přepíchání nebo přesazení.

  • Jde o substrát pro krátkou dobu, rostliny v něm nelze pěstovat trvale.

Univerzální

Hodí se nejen pro pěstování rostlin v nádobách, ale můžete jím vylepšit i půdu na záhonech. Má optimální strukturu i vyvážené množství živin, které vytvoří vhodné prostředí pro kořeny na celou sezonu.

  • Uplatnění najde tam, kde nemáte na zahradě kvalitní půdu, protože se zahradničením teprve začínáte nebo je terén zničený po stavbě. Výborný je i jako první základ pro pěstování v novém skleníku.

  • Nehodí se naopak pro rostliny se specifickými nároky, jako jsou azalky či borůvky, nepoužívejte ho ani do skalek a suchých zídek: pro skalničky obsahuje příliš živin.

Pro trávník

Travní semeno je velmi jemné a potřebuje perfektně připravený povrch. Substrát k jeho pěstování musí být lehký a kyprý, aby semena z něj nebyla vyplavována zálivkou.

  • Substrát obsahuje složky, nejčastěji zeolit, které výborně vážou vodu a živiny, a napomáhá jejich rovnoměrnému uvolňování v průběhu sezony.

  • Částečně vyrovná i terénní nerovnosti, musíte ho ale použít v dostatečné vrstvě, což jsou dva až tři centimetry.

Balkonovky potřebují zeminu, která se nebude během sezóny sléhat.

Balkonovky potřebují zeminu, která se nebude během sezóny sléhat.

Pro dřeviny

Tento typ se hodí pro pěstování konifer, tedy jehličnanů, vyhovuje i většině listnatých dřevin potřebujících kyselejší pH. K jeho výhodám patří také výborná vododržnost a obsah mikroprvků, které zajistí perfektní vybarvení a odolnost rostlin.

  • Dřeviny potřebují hrubší a vzdušnější strukturu substrátu, aby se nesléhal. Pak jejich kořeny dobře rostou a stromky přes zimu nevymrzají.

  • Stromy koření poměrně hluboko, proto jim vykopejte prostornou jámu nebo obstarejte velkou nádobu. Substrátem nešetřete, je chyba nasypat ho pouze kolem kořenů. Měl by vyplnit celou jámu nebo nádobu.

Pro kyselinomilné rostliny

Tento substrát obsahuje rašelinu, kokosové vlákno, je obohacený živinami a jeho součástí jsou například i složky, které ho odlehčují nebo dovolují rostlinám dobře přijímat vodu. Využijete ho pro pěstování široké skupiny rostlin – od rododendronů a pierisů přes užitkové druhy borůvek nebo brusinky. Substrát se hodí i pro úpravu příliš alkalické půdy na zahradě.

  • Proti běžné zemině nabízí nejen potřebné nízké pH, ale i vhodnou strukturu půdy. Ta by měla být lehčí a vzdušná, s vysokou jímavostí vody.

  • Pokud pěstujete více rostlin vyžadujících kyselé prostředí, je lepší než jednotlivá oddělená stanoviště vytvořit celou plochu s vhodnými podmínkami. Substrát sem budete muset každé dva roky dosypávat, neboť se nemění jen jeho chemické složení, ale časem degraduje i struktura půdy.

Pro balkonovky

Při jeho míchání se počítá s tím, že rostliny v něm budete pěstovat pouze pár měsíců. Ovšem v tomto krátkém období potřebují hodně živin a vody, a proto je nutná taková zemina, která maximálně podpoří rozvoj jejich kořenů, aby zůstaly zdravé, a balkonovky tak kvetly až do mrazů.

  • Substrát zajistí vzdušnost pro kořeny, které mohou bez problémů růst.

  • Měl by obsahovat jílovou složku či zeolit, které dokážou zajistit navázání velkého množství živin z hnojiv.

Pro bylinky

Bylinky se staly fenoménem posledních let. Tento substrát se ale hodí jen pro některé druhy – majoránku, bazalku, pažitku, naťovou petržel, kerblík, mátu, libeček či pelyněk kozalec. Všechny tyto druhy potřebují kvalitní zahradní půdu.

  • Míchá se z rašeliny, vyzrálého kůrového kompostu, písku a jílu. Díky tomu bylinky i po pravidelném stříhání rychle obrůstají po celou sezonu.

  • Nevysazujte do něj druhy bohaté na silice, jako jsou třeba rozmarýn, tymián, saturejka či yzop. Chutnaly by málo výrazně, mdle.


Praktické rady

  • při nákupu substrátů se řiďte svou zahradou a svými zvyky

  • nekupujte substráty ve velkém balení, pokud je nespotřebujete v jedné sezoně

  • na malé zahradě vystačíte s univerzálním typem substrátu

  • speciální trávníkový substrát si obstarejte, pokud budete zakládat plochu větší než deset metrů čtverečních

  • nenechávejte pytle se substráty dlouho na slunci, a to ani neotevřené

  • po otevření balení se přesvědčte, že je obsah rovnoměrně rozmíchán; pokud není, udělejte to sami –, stačí vám na to obyčejné zahradní kolečko

 

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Dopřejte kořenům správný substrát