Dřeviny okrasné listem pro balkony a terasy

Rubrika: Balkonové

Balkony jsou nejčastěji spojeny s balkonovými rostlinami, tedy letničkami, které je zdobí zhruba od května do září. Jejich sezona začíná zpravidla rychlenými cibulovinami a končí drobnokvětými chryzantémami a vřesy, jenž ji protáhnou o další měsíce. Při vytváření komplexního dojmu se ale neobejdete bez dřevin.

Stálezelené dřeviny zdobí balkony i v zimě.

Stálezelené dřeviny zdobí balkony i v zimě.

V srpnovém vydání našeho časopisu jsme se věnovali výběru kvetoucích dřevin, nyní vám nabídneme dřeviny s okrasnými listy a stálezelené druhy.

Stromky na kmínku
Pro balkony, terasy a atria jsou jako stvořené stromky na kmínku. Využijí optimálně místo, zahustí opticky prostor ve výšce jednoho metru a poskytnou stín rostlinám v květináčích, kterým přímé slunce nesvědčí nebo rychle vysychají. Těmi přitom mohou být nejen balkonovky, ale také bylinky, jako je máta, roketa, kerblík nebo kopr, kterým je lépe na přistíněných místech. Se stromky se vám tak může podařit vytvořit na omezeném prostoru malý ekosystém, který bude navíc hezký na pohled. Tolik oblíbené stromkové růže se do stísněných poměrů ale příliš nehodí, protože jejich trnité větvičky při každém pohybu trochu překážejí. Pokud po růžích přesto toužíte, umístěte je na méně frekventovaná místa.

Brslen Fortuneův

Brslen Fortuneův

Brslen Fortuneův
Tato dřevina (Euonymus fortunei) má lesklé stálezelené listy, které rostlinu zdobí i přes zimu. Je částečně pnoucí, můžete ji proto využít i u stěn, a snáší dobře střih a tvarování. Na balkony se hodí například odrůda ‘Emerald’n Gold’ s výraznou zlatožlutou kresbou na listech, která bez problémů přezimuje. Náhradní varianta: panašovaný břečťan ‘Variegata’ nebo ‘Glacier’.

Zimostráz vždyzelený
Uvedený zimostráz (Buxus sempervirens) patří k balkonovým stálicím a je vhodný i pro ten nejmenší prostor. Velice dobře snáší tvarování, a je proto ideální pro nejrůznější stříhané tvary. Lépe se mu daří na slunných teplejších místech a potřebuje vápenitou půdu. Při zimních teplotách nad 4 °C je třeba ho občas zalít. Náhradní varianta: hebe nebo ptačí zob obecný.

Tavola kalinolistá
Tato křovitá dřevina (Physocarpus opulifolius) se poměrně málo pěstuje, ale stojí za pozornost. Pěkné jsou hlavně odrůdy s karmínovými listy, jako je ‘Diabolo’ nebo ‘Lady in Red’. Zahradníci rádi využívají kontrast jejich bílých květů a temně purpurových listů. Původní forma má ale zelené listy. Náhradní varianta: líska obecná, červenolistá odrůda ‘Red Majestic’.

Japonský javor

Japonský javor

Japonský javor
Tento stromek (Acer japonicum) s pestře zbarvenými listy krásných tvarů a křehkým habitem na balkoně opravdu vynikne. Pozor ale, nemá rád úpal a pro jižní a jihozápadně orientovaná stanoviště se vůbec nehodí. Je citlivý i na suchý vzduch, který bývá na betonových balkonech. Uvítá proto chladnější chráněné místo ve větší skupině rostlin, s nimiž udrží vlhčí mikroklima. Náhradní varianta: tavolník japonský ‘Golden Princess’ se světlými listy.

Blahoviční
Tento zajímavý druh (Eucalyptus globulus, E. gunnii) původem z Austrálie a Tasmánie u nás sice nezimuje venku, stojí však za uvedení. Jeho předností jsou nezvykle šedomodré listy a velké roční přírůstky. V našich podmínkách kvete málo. Vyžaduje vydatnou zálivku, substrát ale nesmí být přemokřený a nehnojí se. Stříbřitě modrá barva listů vypadá nejlépe v kombinaci s růžovými a žlutými letničkami. Náhradní varianta: levandule úzkolistá nebo pelyněk brotan.

Trnovník akát
Trochu přehlížený a ve volné krajině vlastně plevelný trnovník (Robinia pseudoacaccia) může na balkoně udělat hodně parády. Pokud si vysadíte zlatolistou odrůdu ‘Frisia’, máte ve spojení s tmavým zimostrázem nebo zeravem postaráno o pěkný barevný kontrast. Často se pěstuje také odrůda ‘Umbraculifera’ s hustou kulovitou korunkou. Akát potřebuje hlubší nádobu a vyroste až do výšky dvou metrů. Vyhovuje mu lehčí hlinitopísčitá půda a kořenový bal nesmí nikdy přeschnout. Nehnojí se, protože jeho kořeny vážou vzdušný dusík (akát patří mezi bobovité). Náhradní varianta: štědřenec odvislý (zlatý déšť) ‘Pendulum’ nebo ‘Vossii’.

Pro jednoduché pěstování

  • Dřeviny vysazujte do prostorných nádob, ve větším množství půdy kořeny lépe přezimují.
  • Rostliny hnojte jen střídmě, v opačném případě hodně porostou a budou špatně přezimovat.
  • Před zimou podložte květináče prkénky, aby nestály na chladné zemi.
  • Stálezelené rostliny nezapomeňte zalévat i přes zimu.
  • Většina tuzemských druhů ochranu nadzemních částí nepotřebuje, u růží ale chraňte místo očkování.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Dřeviny okrasné listem pro balkony a terasy

Dřeviny okrasné listem pro balkony a terasy