Drobné nářadí pro velký užitek

Rubrika: Technika

Všechny zahradnické aktivity, jako je sázení, přesazování, pletí, jednocení nebo třeba kypření půdy, které je potřeba provádět při pěstování rostlin a zeleniny na balkoně stejně jako na velké zahradě, vám usnadní kvalitní nástroje drobnějších rozměrů.

naradi2

Kromě zahradního nářadí s dlouhou násadou existují na trhu i praktické drobnější typy, jejichž pomoc oceníte při práci na balkoně nebo menší ploše. Víte, co podle čeho je vybrat?

Nejen lopatka…

Při práce na balkoně nebo na terase se rozhodně neobejdete bez lopatek – a to hned několika rozměrů. Širší modely se hodí k přehrnování zeminy a plnění nádob, ty užší zase dobře poslouží při přesazování nebo vyjímání rostlin ze země. Typy se zaoblenými hranami jsou šetrnější ke kořínkům v zemi, naopak nářadí s ostřejšími hranami snáze vniká do půdy. K některým činnostem budete používat také miniaturní rýček s rukojetí pro držení v jedné ruce.

Při sázení se vám budou hodit sázecí kolík a také motyčka, která je k dostání buď bez hrotů, nebo se dvěma praktickými hroty na opačném konci. Motyčku si také můžete vybrat buď špičatou ve tvaru srdce, která snáze překonává bariéry v podobě ztvrdlých hrud zeminy, nebo širší – té se někdy říká plečka, což plně vystihuje její používání.

Při odstraňování plevele dále oceníte služby kypřiče se třemi nebo s pěti hroty, který vypadá vlastně tak trochu jako drápek. Právě pod tímto označením ho někteří výrobci nabízejí. Setkáte se ale i s daleko honosnějším názvem pro tento nástroj – minikultivátor.

Při pěstování v nádobách i na záhonech vám přijde vhod jak malá konývka, tak velká konev, pro rosení rostlin a aplikaci hnojiva takzvaně na list budete potřebovat rozprašovač s nastavitelnou intenzitou vodních paprsků.

Pořizujete-li si zahradnickou výbavu, nezapomeňte ani na nože a nůžky několika délek a velikostí. Hodí se nejen při sklizni bylin, ale i při odstraňování odumřelých částí rostlin, jejich množení řízkováním nebo tvarování.

Ruce jako v bavlnce

Vaše ruce si pak zaslouží ochranu v podobě textilních rukavic, pro práci ve vlhku se pak hodí rukavice ze silné gumy nebo modely textilní s pogumovaným zakončením prstů. Ať už se rozhodnete pro kterékoli, rukavice si při koupi vyzkoušejte, aby vám na ruce perfektně seděly a nesklouzávaly dolů, nebo naopak bránily v pohybu vašim prstům malými rozměry.

naradi1

Nářadí

Jak poznáte kvalitu

Kvalitní zahradní náčiní je navrženo tak, aby vám pěkně pasovalo do ruky, nebylo ani moc těžké a zároveň vám jeho pevná konstrukce dovolila opřít se plně do práce. Hrabičky a lopatky z tenkého plechu, které se při prvním doteku se zeminou ohýbají nebo kroutí, rovnou běžte vrátit prodejci zpět. To ovšem neznamená, že kvalitní nářadí musí být nutně zhotoveno pouze z poctivého železa nebo z kalené oceli, i když takové nástroje mají samozřejmě nebývalou pevnost a dlouhou životnost. Mnozí výrobci nabízejí nářadí z kvalitního silného plastu – například z vyztuženého polyamidu skelnými vlákny, který vydrží opravdu velkou zátěž. Navíc se nemusíte bát, že až na povrchu výrobku oprýská lak, nástroj začne rezivět. Možná vás to překvapí, ale i u plastových modelů je možné hrany a čepele naostřit stejně jako u nářadí z kovu.

Nejkvalitnější modely mívají ergonomicky tvarovanou rukojeť, přičemž nejpříjemnější na úchop bývá rukojeť z měkkého plastu nebo gumy. U takového nářadí se nemusíte bát, že se vám na rukou udělají puchýře nebo mozoly ani při dlouhodobějším používání.

Používané materiály

Nářadí může být celokovové, kovové s dřevěnou rukojetí, plastové nebo jej výrobci nabízejí v kombinaci několika různých materiálů. Z kovů se nejčastěji používá železo, nerezavějící ocel kalená ocel, hliník i lakovaný plech. V případě plastů je nářadí většinou stoprocentně recyklovatelné.

Petra Šťastná, foto Shutterstock

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_02_16_archiv

Drobné nářadí pro velký užitek