Drtiče a štěpkovače

Rubrika: Technika

Každý zahrádkář někdy řeší, co s objemnějším zahradním odpadem, jako jsou větve po řezu stromů. Byla by škoda je na zahradě opětovně nevyužít. Jak je ale co nejlépe zpracovat?

Každý zahrádkář někdy řeší, co s objemnějším zahradním odpadem, jako jsou větve po řezu stromů.

Každý zahrádkář někdy řeší, co s objemnějším
zahradním odpadem, jako jsou větve po řezu stromů.

Nejjednodušším řešením je větve pomocí elektrického drtiče upravit na mulč či materiál ke zkompostování nebo z nich štěpkovačem připravit štěpku na topení v kamnech.

V čem je rozdíl?
Drtič a štěpkovač se liší drticím mechanismem. Zatímco drtič ručně vtlačovanou větev seká rychle se otáčejícími noži na tenké plátky, štěpkovač ji frézou sám vtahuje a drtí na štěpku.

  • Drtič – je vhodný pro měkký čerstvý materiál i suché větve. Odpad je sekán jedním až třemi oboustranně broušenými noži na disku poháněném elektromotorem s vysokými otáčkami (až 2900 za minutu) – stroj je proto dost hlučný (až 110 dB). Při natlačování silnějších větví je navíc nutné počítat se zpětným rázem, který může větev vyhodit a způsobit zranění.
  • Štěpkovač – rozmělňování bioodpadu pomocí frézy je na rozdíl od drcení tišší. Nehrozí zde ani zpětné vyhození silnějších větví, protože je štěpkovač sám vtahuje a drtí tlakem frézy proti nastavitelné destičce nebo tvrdému válci.
  • Univerzální stroj – rozhodnutí, zda si pořídit drtič nebo štěpkovač, je možné vyřešit univerzálním strojem s nožovou hlavou i s frézou, který má dva vstupní otvory – jeden pro vkládání větví, druhý pro měkký odpad.
  • Kompaktní model – neskladnost některých modelů řeší zase tzv. kompaktní drtiče s velkoobjemovým plastovým košem, do kterého se po skončení práce hrdlo stroje s trychtýřem složí, čímž se jeho objem a výška zmenší.
Při volbě stroje záleží na tloušťce zpracovávaného materiálu.

Při volbě stroje záleží na tloušťce zpracovávaného
materiálu.

Jak si vybrat?
Při volbě stroje záleží na tloušťce zpracovávaného materiálu. Menší modely s příkonem kolem 1200 W rozdrtí větve do průměru až 35 mm, výkonnější s příkonem až 2500 W si poradí i s větvemi o průměru 45 mm. Co ještě před nákupem zohlednit?

  • Hmotnost – podle typu a výkonu se váha drtiče či štěpkovače pohybuje od 20 do 30 kg. Jen nejlehčí nožové typy s trojnožkovým podstavcem se dají ručně přenášet z místa na místo. Těžší a komfortnější drtiče jsou vybaveny dvoukolovým podvozkem. Čím větší je přitom průměr kol a šířka jejich pneumatik, tím méně se boří do trávníku.
  • Vkládání odpadu – vkládání větví usnadňují různě tvarované a žebrované trychtýře a plastová pěchovadla. Praktické jsou například plastové trychtýře se vstupním otvorem ve tvaru čtyřlístku, které do stroje snadněji zavedou i rozvětvené stromky a trnité keře. Ke zpracování silnějších větví se však více hodí drtiče s dlouhým komínovým hrdlem.
  • Sběr drtě – nadrcený materiál vypadává buď volně na trávu, do podstaveného zahradního kolečka, nebo zavěšeného textilního vaku. Součástí některých modelů může být i integrovaný výsuvný plastový koš nebo koš na kolečkách s objemem do 60 litrů.
  • Ostré nože – nůž drtiče má přímý vliv na efektivitu drcení. Nekvalitní nůž se brzy otupí, měl by proto být vyroben z vysoce jakostní nástrojové oceli. Ideální je, má-li řezná ostří po obou stranách – po ztupení pak stačí jen nůž otočit. Nůž by měl jít také odmontovat, přebrousit nebo vyměnit. Výměna musí být jednoduchá a bezpečná. Dražší stroje umožňují také hloubku záběru nožů seřídit zvenčí nastavovacím šroubem.
  • Jemný odpad – pro drcení měkkého odpadu, jako jsou třeba stonky rajčat nebo slunečnic, je dobré myslet na prostor mezi ostřím nože a diskem, ke kterému je nůž připevněn. Čím menší je tato mezera, tím více drobného zeleného odpadu rozdrtíte. Rozpětí přitom může být od 0,3 mm až do 5 mm. Pokud je tento prostor příliš velký, stonky jsou jím jen protaženy bez nadrcení.
  • Konstrukce – trh ovládly plastové drtiče, za úvahu stojí ale i stroje s celokovovou konstrukcí. Nepraskají, vydrží pracovat léta téměř bez údržby a lze je skladovat i v nevytápěných prostorách.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Drtiče a štěpkovače

Uložit

Drtiče a štěpkovače