Duben v zahradě

Rubrika: Kalendář

Staré názvy rostlin

Jaro je vhodné k výsadbě okrasných i užitkových dřevin.

Jaro je vhodné k výsadbě okrasných i užitkových dřevin.

Rostliny provázejí lidstvo odedávna a jejich jména to potvrzují. Různé verze pojmenování odrážejí nejen vývoj jazyka, ale i různý úhel lidského pohledu.

Ibišek čínský – čínská růže, pokojová růže

Chebdí – chebz, chebzinky, planý bez, bejdí, hebdí

Chrpa – charpa, jesenec, modrák, modráček, nevaza, sinokvět

Chrastavec – truskavec, hlavák

Chrastice pruhovaná – kanafas, pentličky

Chryzantéma – listopadka, dušička

Chejr – žlutá fiala, zimní fiala, trýzel, hořčičník

Chřest – asparagus, hromek, hromový kořen, pazochy, špargl, štípek

Chmel – červeňák, humelové šištice, sladovnické koření, zelené zlato

Dvouletky startují

Dvouleté rostliny vykrývají mezeru mezi cibulovinami, které dokvétají v květnu, a trvalkami, které jsou v plném květu nejčastěji od prázdnin. Na zahradách se můžete setkat s pomněnkami, hvozdíkem bradatým, zahradní sedmikráskou a chejrem neboli zimní fialou. Loni v létě vyseté dvouletky jsou na jaře již silné a připravené ke kvetení. Můžete je přihnojit kompostem, zvláště vhodné je to v hustých výsadbách. Mezi méně pěstované dvouletky patří měsíčnice, zvonek prostřední a nápadně vysoké rostliny, jako je topolovka, divizna a náprstník.

Magnólie do malých zahrad

Magnólie neboli šácholany jsou veliké stromy s pravidelnou košatou korunou a bývají častou ozdobou zahrad u prvorepublikových vil.

Magnólie neboli šácholany
jsou veliké stromy s pravidelnou
košatou korunou
a bývají častou ozdobou
zahrad u prvorepublikových
vil.

Magnólie neboli šácholany jsou veliké stromy s pravidelnou košatou korunou a bývají častou ozdobou zahrad u prvorepublikových vil. Dnešní zahrady jsou sice menší, i tak si ale můžete magnólii vysadit. Šlechtitelé totiž vypěstovali nižší a pomalu rostoucí šácholany, jejichž květy zůstaly stejně velké, ale dřeviny dorůstají jen do tří až čtyř metrů výšky. Takové jsou třeba růžové kultivary ’Athene’, ’Betty’ či ’Satisfaction’, žlutě kvetoucí ’Daphne’ či bílý ’Little Gem’. Nezapomeňte, že magnólie potřebují místo na výsluní s kyprou humózní půdou s kyselejší půdní reakcí. Vápenitou půdu nesnášejí.

Zahrada na veletrhu IBF

V rámci stavebního veletrhu IBF, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti, se uskuteční také návštěvnicky oblíbená prezentace zahradní architektury, zakládání a péče o zahrady. Na více než dvou tisících metrech čtverečních najdete návrhy různých zahrad, rostliny, zahradní doplňky i nábytek. Chybět nebude ani možnost poradit se s renomovanými odborníky o plánech na vlastní zahradu i bydlení. Souběžně se stavebním veletrhem se uskuteční i veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. V rámci jedné návštěvy tak získáte informace potřebné pro stavbu, rekonstrukci i vybavení interiéru. Více informací naleznete na www.ibf.cz.

Živé ploty

Pokud se rozhodnete pro živý plot, je důležité výsadbové místo důkladně připravit. V ideálním případě byste měli už na podzim vykopat brázdy a na jaře půdu upravit pro výsadbu, vylepšit ji pořádnou dávko u kompost u a na chudším místě i trochou hnojiva se stopovými prvky. Stromky v kontejnerech však mohou mít kořeny ve zhutnělém prokořeněném půdním balu. Pořádně jimi proto protřepte nebo je i prost říhejte, aby začaly rychle růst . Stromky s kořeny v jutových plachetkách vysazujete tak, jak jsou, juta se v půdě rozloží.

Předklíčené osivo petržele

Společnost SEMO, a. s., připravila pro zahrádkáře osivo předklíčené petržele ’Orbis’

Společnost SEMO, a. s., připravila
pro zahrádkáře osivo předklíčené
petržele ’Orbis’

Pokud máte špatné zkušenosti se vzcházením petržele, máme pro vás řešení. Společnost SEMO, a. s., připravila pro zahrádkáře osivo předklíčené petržele ’Orbis’, které vzchází už za 5–7 dní od vysetí. Výsev provádějte vždy do dostatečně prohřáté půdy, tedy podle počasí nejdříve od poloviny dubna, nejpozději do června. Po zasetí udržujte půdu vlhkou, proti přeschnutí ji může překrýt bílou netkanou textilií. Pozor ale, osivo předklíčené petržele nesmí ani při skladování promrznout! K dostání je v zahradních centrech, u prodejců osiv nebo na www.semo.cz.

Exkluzivní jablečné trio

K příležitosti 70. výročí společnosti Bakker byly vytvořeny jedinečné rostliny. Jednou z nich je i jabloň Trio Apple, která nabízí tři různé odrůdy jablek na jednom kmínku. Přesvědčte se sami a ochutnejte odrůdy ’Jonagored’, ’Golden Delicious’ a ’Elstar’, které nyní snadno vypěstujete všechny najednou. Stromek v květináči dorůstá do výšky asi 125 centimetrů, a hodí se proto na každou terasu. Odrůdy se opylují navzájem, nepotřebujete tedy žádné další ovocné stromy v okolí. Stromek je k dostání pouze u společnosti Bakker. www.bakker-cz.com

Královna jahod

Česká odrůda jahodníku ’Karmen’ je velmi plodná a vytváří velké tmavě červené plody, které mají šťavnatou a jemnou dužinu a aromatickou chuť lesních jahod. Tuto odrůdu i další sladké jahody najdete na www.jahodarna-vranany.cz nebo na www.prodej-jahod.cz.

Proti kočkám

Některé druhy jarních rostlin neodolatelně lákají kočky, které se o ně otírají, a tak je velice často polámou. Například řebčíky jsou pro kočky naprosto magické. Není proto od věci jejich křehké stvoly chránit vysoko u ohrádko u z klasického pletiv a, ale vystačíte i s propletenými větvičkami z prořezaných dřevin . Chránit je nutné i rašící srdcovky, které kočky rovněž zajímají a jejichž křehké výhonky uštipují i ptáci.

Milujete pryskyřníky?

Asijské pryskyřníky (Ranunculus asiaticus) jsou hitem jarních kytic. Jásavé barvy jejich plných květů připomínají pivoňky a spolehlivě přitáhnou pozornost. Na rozdíl od klasických cibulovin mají členěné stonky s několika květy, což rozšiřuje možnosti jejich aranžování. Třebaže naše druhy pryskyřníků patří mezi trvalky, asijské druhy se pěstují podobně jako třeba mečíky k řezu. Poměrně velké hlízovité oddenky se vysazují do prostorné jamky hluboké deset centimetrů už počátkem dubna, v teplejších oblastech ještě dříve. Potřebují slunce a kyprou úrodnou půdu. Po odkvětu je třeba nechat oddenky zatáhnout a zhruba v září je vyjmout ze země.

Pro podzimní sklizeň

Některé druhy zeleniny se sice sklízejí až na podzim, ale vysévat se musejí už nyní. Jde třeba o oblíbený obří kedluben (’Gigant’) nebo růžičkovou či hlávkovou kapustu. S výsevem kadeřávku můžete počkat až do května. Nejjednodušší je výsev do sadbovačů se středními hnízdy, možný je také výsev do truhlíků a následné přepichování. Výsev do venkovních řádků je úspěšný, pokud máte k dispozici záhonek s dobře zpracovanou jemnou půdou.

Pozor na srdíčko

Duben je měsícem sazenic, a to doslova. Stále se něco vysazuje, přesazuje nebo dělí, snadno proto přehlédnete správnou hloubku výsadby. Některým druhů nevadí, když je trochu „utopíte“ – ze zelenin jsou to třeba rajčata nebo košťáloviny, z letniček aksamitníky či ostálky a z dřevin břečťan, zlatice, plamének nebo komule. Jiné rostliny to však snášejí těžce. Pozor dejte hlavně na saláty a jahodníky, které musejí mít srdéčko vždy nad povrchem půdy. Po slehnutí zeminy k nim proto trochu substrátu raději dosypte nebo přikopněte, naopak to půjde jen těžko.

Pečlivá výsadba

Jaro je vhodné k výsadbě okrasných i užitkových dřevin. Nespěchejte ale a dejte si záležet. Podle toho, jak stromek zasadíte, tak se mu v příštích letech povede. Špatnou výsadbou mu můžete začátek růstu dost zkomplikovat. Nejčastější chybou je stromek „utopit“, tedy vysadit ho pod úroveň okolního terénu. V krajním případě je mísa kolem stromku tak nízko, že se do ní stahuje voda a kořeny stromku začnou zahnívat. To se stává hlavně u prostokořenných stromků, kdy se dosypaná půda více sesedá. Pomozte si proto latí, kterou položíte přes vykopanou jámu. Tak si ohlídáte správnou polohu kořenového krčku. Při výsadbě by měli být vždy dva lidé – jeden hrne a hází půdu, druhý drží stromek, průběžně jím potřásá, aby se půda dostala mezi kořeny, a nasypanou půdu přišlapuje.

Opatrně na celer

Celer patří mezi kořenovou zeleninu. Ta se vysévá už s prvním oteplením a snáší i teploty kolem nuly. Celer je ale výjimka. Problém přitom není v odolnosti rostlin, ale v jejich nastydnutí. Takové sazenice nevytvářejí velké bulvy, ale jen spoustu listů. Při nižší teplotě celer také často vybíhá do květu. Teplotu byste proto měli při předpěstování udržovat minimálně na 16 °C, a to i v noci. Ven celer vysazujte klidně až na konci měsíce, kdy je už opravdu teplo.

Opatrně na celer

Celer patří mezi kořenovou zeleninu. Ta se vysévá už s prvním oteplením a snáší i teploty kolem nuly. Celer je ale výjimka. Problém přitom není v odolnosti rostlin, ale v jejich nastydnutí. Takové sazenice nevytvářejí velké bulvy, ale jen spoustu listů. Při nižší teplotě celer také často vybíhá do květu. Teplotu byste proto měli při předpěstování udržovat minimálně na 16 °C, a to i v noci. Ven celer vysazujte klidně až na konci měsíce, kdy je už opravdu teplo.

Na balkonovky nespěchejte

Na balkonovky nespěchejte

Na balkonovky
nespěchejte

První teplé dny vás často donutí rychle osázet truhlíky balkonovými rostlinami, zvláště pokud nemáte „velikonoční“ výsadbu s maceškami a prvosenkami. Na trhu jsou balkonovky k dostání už od poloviny dubna, jsou to však málo otužilé rostliny ze skleníků, které je nutné každou chladnou noc přikrývat nebo osázený truhlík přesunout před příchodem případných mrazíků dovnitř. Pokud nemůžete nakvetlým sazenicím odolat, vysázejte si z nich truhlík nebo koš ke vchodu do domu, ale s celkovou výzdobou balkon u či terasy ještě počkejte na klasický květnový termín.

Poslední šance pro trvalky

Stále ještě můžete vysazovat trvalky. V zahradních centrech si projděte jejich nabídku a u neznámých druhů věnujte pozornost piktogramům, zejména nárokům na slunce a doporučené vzdálenosti rostlin. Tento údaj vždy respektujte. Malé sazenice totiž svádějí k příliš husté výsadbě, ze které bude za dva roky přehuštěná, málo kvetoucí džungle.

Motorový kultivátor

Pro mělké kypření půdy a odstraňování plevelů je vhodný motorový kultivátor FUXTEC AF200. Zvládne velké i malé plochy a výborně se hodí pro kultivaci v hustých výsadbách. Stroj je osazen čtyřtaktním jednoválcem o výkonu 4,8 kW s jednou rychlostí vpřed a zpátečkou. Dosažitelná pracovní hloubka je 175 až 350 milimetrů, pracovní šířka 500 milimetrů. Více na www.fuxtec.cz.

Zápisník zahrádkáře

  • Dokupte mečíky a jiřinky pro jarní výsadbu.
  • Prostříhejte a zmlaďte v létě kvetoucí dřeviny.
  • Lehce vyhrabejte trávník a přihnojte ho kompostem.
  • Dosaďte vymrzlé skalničky.
  • Choulostivé odrůdy jádrovin ošetřete fungicidy proti strupovitosti.
  • Na konci měsíce roubujte peckoviny.
  • Instalujte lepové pásy proti obalečům.
  • Vysazujte vinnou révu, starší keře vyvazujte a okopávejte.
  • Do truhlíků vysévejte jednoleté bylinky – majoránku, jednoletou saturejku a kerblík.

FOTO: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ A THINKSTOCK

Duben v zahradě

Duben v zahradě