Fazol: poslední v řadě

Poslední zeleninou, která se seje na záhony, jsou fazole a fazolky. A to ze dvou důvodů: mají rády teplou půdu, podobně jako třeba okurky a cukety. Ale na rozdíl od nich rychleji rostou, a proto nemají problém s dozráváním. Klidně tedy můžete s jejich výsevem počkat až na červen, nic nezmeškáte.

fazol1

Fazole, nebo fazolky? Víte, jaký je v nich rozdíl? Zahradníci termínem fazole označují výhradně pnoucí typy této luskoviny, které se také nazývají tyčkové či pnoucí. Jméno fazolky je vyhrazeno pro keříčkové rostliny. Nepnou se a vejdou se na každý záhon. Botanicky je ale správný název pro oba typy fazol zahradní.

Fazol tyčkový

Pěstování fazolu tyčkového je poměrně jednoduché. Jen nesmíte zapomenout na oporu, která by měla být vysoká aspoň dva metry a nejčastěji ji tvoří vysoké tyče nebo konstrukce podobné pergolám. Na menších zahradách se pak nejčastěji používají tyče svázané do jehlanců. Fazol tyčkový je totiž robustní rostlina, které bez problémů dorostou i do výšky několika metrů.

Plody – čerstvé lusky – nemusejí být jen zelené, často se v této skupině setkáte i se skvrnitými a různě vybarvenými lusky i zrny. Lusky se nejčastěji zavařují, zrna se ale mohou i vylupovat ve stadiu mléčné zralosti nebo se dají dopěstovat do plné zralosti, a semena pak uskladnit a používat jako běžnou luštěninu. Lusky jsou vždy ploché. Tato plodina je oblíbená třeba na Slovensku a v Maďarsku, v Čechách se častěji setkáte s pěstováním keříčkových odrůd.

  • Odrůdy: ´Borlotto di Vigevano´, ´Purple Podded Climbing´, ´Meraviglia Venezia´, ´Belmont´, ´Blue Lake´, ´Blauhilde´, ´Konstantin´

Fazol keříčkový

Fazol keříčkový se pěstuje na sklizeň čerstvých lusků velmi jemné chuti. Ve srovnání s tyčkovými typy se rostliny vejdou i na ten nejmenší záhon, dají se dokonce pěstovat také v nádobách. Jejich nevýhodou je naopak krátká doba sklizně –, fazolky se sklízejí jen pár letních týdnů. Pokud si tento čas chcete prodloužit, je třeba rostliny vysévat v několika termínech po sobě. Odplozené a sklizené keříky už znovu nevykvetou. Lusky mají vždy kruhový průřez.

  • Odrůdy: ´Bona´, ´Gusty´, ´Satelit´, ´Aidagold´, ´Purple Queen´, ´Maxidor´, ´Blanche´, ´Novores´ ,´Amethyst´

Fazol polní

Jde o fazole keříčkového typu. Lusky fazolu polního mají uvnitř silnou pergamenovou vrstvu, a ta brání jejich zpracování v celku. Pěstují se tedy na semena buď měkká, která se vyloupaná konzervují, nebo plně vyzrálá. Semena často bývají i skvrnitá, s čímž se u fazolek sklízených pro zelené lusky nesetkáte.

  • Odrůdy: ´Rocco´, ´Inka´, ´Carmen´, ´Petra´, ´Dalmatin´

Nároky na půdu a teplotu

Jako všechny luskoviny má i fazol rád lehčí nebo středně těžkou kyprou zeminu. Na jílovitých půdách často trpí chorobami krčku. Vysévá se v době, kdy teplota půdy neklesá pod deset stupňů Celsia, nejčastěji od poloviny května do poloviny června. Poslední termín pro výsev by měl být konec června. Vysévají se do třetí trati.

Několik semen se vždy klade do takzvaných hnízd s hloubkou asi pět až sedm centimetrů u drobnějších semen keříčkových fazolí; větší fazole tyčkové můžete dát ještě o centimetr hlouběji. Vzejdou zhruba do týdne. Vzdálenost mezi jednotlivými hnízdy se doporučuje třicet až čtyřicet centimetrů. Jestliže volíte u tyčkových fazolů oporu ve tvaru jehlanu, semena vysévejte do kruhu o průměru sedmdesát až sto centimetrů.

Fazole potřebují plně osluněné místo, jinak trpí plísněmi listů a mladých lusků. Nezapomínejte je pravidelně zalévat, zvláště v době klíčení, kvetení a nasazování lusků.

Choroby a škůdci

Ve vlhčích letech fazol trpí houbovou chorobou antraknózou. Ta se projevuje nepravidelnými hnědě lemovanými skvrnami s propadlým středem, které najdete nejen na listech, ale i na luscích, odkud choroba přechází i na semena. Silně napadené listy neopadávají, ale zůstávají viset na rostlinách. Ošetření fungicidem (Dithane DG Neo Tec, Champion 50 WP, Kuprikol 50) je potřeba opakovat minimálně dvakrát s deseti- až čtrnáctidenním odstupem. Na fazolích také často najdete kolonie nejrůznějších mšic. Kromě chemického postřiku (ekologické přípravky Rock Effekt, Neudosan, dále Spruzit, Agrion) zkuste využít i jiné alternativní metody. Velmi dobře se osvědčilo například společné pěstování fazolí s cibulí a saturejkou, které mšice odpuzují.


fazol3

Na každou zahradu

V nabídce semenářských firem bývá i oblíbený fazol šarlatový pocházející ze středního Mexika. Od užitkových fazolí všech typů se liší krásnou barvou květů, pěstují se i odrůdy dvoubarevné. Třebaže bývá zařazen na stojanech se semeny jako statná popínavá letnička, jeho semena jsou samozřejmě jedlá.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_06_2016

Fazol: poslední v řadě