Jak na hmyzí štípance a bodnutí

Během letních dnů jsou zahrádkáři ve zvýšené míře vystaveni útokům bodavého hmyzu. Jak se proti nim bránit a jakým způsobem co nejvíce omezit svědění štípanců?

Během letních dnů jsou zahrádkáři ve zvýšené míře vystaveni útokům bodavého hmyzu.

Během letních dnů jsou zahrádkáři ve zvýšené míře vystaveni útokům bodavého hmyzu.

Jako první byste se měli naučit při setkání s létavým bodavým hmyzem, jako jsou třeba vosy nebo včely, zachovat chladnou hlavu. Panika vám nepomůže a mnohdy si píchnutí přivodíte sami tím, jak kolem sebe máváte rukama. Zvládnout podobnou situaci naučte zejména děti – předejdete tak nejednomu bodnutí.

Různé příznaky
Štípnutí hmyzem se může projevovat různě. Každý jistě zažil svědění a zarudnutí místa, kde došlo ke vpichu. Takové místo může ale začít i výrazně bolet, často se zde objeví otok, případně vyrážka. Někdo však může na bodnutí hmyzem zareagovat i výraznou alergickou reakcí, která se projeví ve formě otoku očí, krku, jazyka nebo rtů. Někteří lidé trpí po bodnutí hmyzem také ztíženým dýcháním nebo bušením srdce.

Alergická reakce
Alergická reakce způsobená jedem, který hmyz po bodnutí vyloučí do lidského těla, je velkým rizikem zejména pro děti. Jestliže tedy budete mít sebemenší podezření, že by vaše dítě mohlo trpět touto alergií, vyhledejte okamžitě alergologa. Při potvrzení alergie dostanete léky, které je nutné nosit stále u sebe a v případě anafylaktické reakce ihned aplikovat.

Možné komplikace
Kromě alergické reakce a anafylaktického šoku může hmyzí bodnutí způsobit i jiné zdravotní potíže. Na žihadlech bodavého hmyzu se totiž nacházejí choroboplodné zárodky, které u citlivých lidí mohou vyvolat infekci. Proto pokud nebude otok v místě vpichu po jednom až dvou dnech zřetelně menší nebo budou-li se v jeho blízkosti tvořit červené pruhy, neprodleně navštivte lékaře – je možné, že hrozí otrava krve.

Preventivní ochranou před bodavým hmyzem mohou být repelentní spreje nebo podobné přípravky.

Preventivní ochranou před bodavým hmyzem mohou být repelentní spreje nebo podobné přípravky.

Praktická ochrana
Nejčastěji využívanou zbraní proti hmyzu jsou repelentní spreje či masti, vhodné jsou také různé moskytiéry nebo některé vůně. Repelentní účinky bývají připisovány třeba eukalyptu, fenyklu a citrusům. Pro děti platí zvýšená opatrnost při lízání zmrzliny nebo pití sladkého nápoje. Štípnutí do jazyka a jeho následný otok mohou být totiž nebezpečné. Nikdy proto nepijte venku z uzavřené plechovky nebo tmavé láhve, u nichž si nemůžete být jisti, jestli se uvnitř netopí vosa či včela. V průhledné láhvi si hmyzu všimnete snáze. Při kontaktu s hmyzem se vyvarujte také prudkých pohybů, které ho jen rozdráždí. Mnohý druh navíc nebezpečně jen vypadá, často bývá ale neškodný.

Babské rady

  • Cibule – proti svědění a otoku po štípnutí v mnoha případech pomůže cibule. Kousky rozkrájené cibule zavažte do obvazu a tento obklad pak přiložte na postižené místo alespoň na 15 minut.
  • Tekoucí voda – poraněné místo přidržte pod studenou tekoucí vodou, která ranku zchladí a současně vyčistí. Zabrání tak usazení choroboplodných zárodků z žihadla a výrazně omezí i svědění a otok.
  • Tea tree oil – olej z čajovníku australského působí protizánětlivě, zmírňuje svědění a otok a zároveň dezinfikuje. Aplikuje se v několika kapkách na postižené místo.
  • Obklad s alkoholem – otok z tkáně takříkajíc vytáhne i rozředěný čistý líh z lékárny nebo čistý alkohol. Stačí ho nalít na žínku, přiložit na 30 minut na místo vpichu a tento postup během dne několikrát opakovat.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak na hmyzí štípance a bodnutí

Jak na hmyzí štípance a bodnutí