Jak na úsporné topení

Není třeba rok co rok připravovat kubíky dřeva, když budete dodržovat zásady úsporného topení. Zde je několik nejdůležitějších.

Čistý komín

Platná vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinových cest definuje, jak často je třeba komín čistit i kdy musí projít revizí. Tato doba závisí na tom, čím topíte. Revizi komína a celých spalinových cest musíte nechat udělat jednou za rok, výjimkou jsou kondenzační plynové kotle, kde stačí až po dvou letech. Pokud jde o čištění, nejpřísnější pravidla platí pro spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva, tedy i protopení dřevem. Při sezonním provozu nechte komín vyčistit dva krát za rok, při celoročním dokonce třikrát, přičemž mezi jednotlivými čištěními a kontrolami by měly uplynout alespoň tři měsíce.

Vaření a topení v jednom

Vaří, pečou, topí – to dokážou sporáky na pevná paliva špičkové kvality, která už řadu let vyrábí firma KVS Ekodivize ze Dvorců na Moravě. Počátkem tohoto roku poprvé na českém trhu představila sporák OFÉLIE typ 9180 obložený keramickými kachli. Zákazníci si mohou vybírat ze dvou variant – zelený briliant nebo bordo. Výkon se pohybuje v rozmezí od 6 do 8 kW. Jako palivo je vhodné použít dřevo nebo dřevěné brikety. Více informací najdete na www.kvs-ekodivize.cz.

Úsporná a účinná kamna
Kámen jako stylový doplněk interiéru – to jsou krbová kamna Vigo. Jejich atraktivní vzhled s unikátním pískovcovým obkladem zaujme na první pohled. Kamna mají horní i zadní vývod kouřovodu a splňují nejpřísnější emisní limity. Externí přívod vzduchu z venkovních prostor omezuje nutnost větrání v místnosti, kde se topí, a terciální spalování zužitkuje zbytkové plyny, takže kamna jsou velmi úsporná a přitom účinná. Obsluhu usnadňuje jednoduchá regulace intenzity hoření Easy Control, kdy se přívod primárního, sekundární i terciárního vzduchu ovládají jedním vhodně umístěným regulátorem. V kamnech lze topit kusovým dřevem a ekobriketami. Další informace najdete na www.mountfield.cz.

Topte jen suchým dřevem

O tom, že se má topit dřevem, které minimálně dva roky vysychá, se všeobecně ví. Ale velmi často se stává, že lidé přes sezonu ztopí své staré zásoby a k jejímu konci sáhnou po palivu, které by mělo minimálně ještě jednu sezonu vysychat. Problémy, které tak vznikají, jsou všeobecně známé: nižší výhřevnost, zanášení kamen a komína a třeba u krbových kamen s prosklenými dvířky dochází k začernění skla. Doporučuje se také kombinovat měkké a tvrdé dřevo. Prvním sporák, kamna nebo krb roztápějte a teprve když oheň hoří, přiložit tvrdé dřevo.

Zabraňte únikům tepla

Nejlevněji přijde energie, kterou neprotopíte. Ovšem náklad na izolaci domu polystyrenem či vlnou a rizika s tím spojená jsou natolik velká, že mnozí majitelé si raději připlatí za teplo než, aby nechali zdi zateplit. Na trhu se však objevují termoizolační nátěry, které nejenže dodají fasádě krásný vzhled, ale zároveň zde tvoří tenkou aktivní vrstvu, která se vyznačuje vysokou odrazivostí a nízkým vyzařováním tepla do okolí. Aktivní složkou nátěru jsou duté sklokeramické mikrokuličky, které po vyschnutí a vyzrání nátěru vytvoří několikavrstvý prodyšný povlak. Ten je vodoodpudivý a snižováním vlhkosti zdiva snižuje i jeho tepelnou vodivost a současně výrazně omezuje tepelné úniky zdivem.

redakce, foto a archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Jak na úsporné topení