Jak si vybrat žebřík

Rubrika: Technika

Možná vás to překvapí, ale délka žebříku není hlavním a už vůbec ne jediným kritériem, na které byste se měli při jeho nákupu zaměřit.

Opěrná výška je jeden ze základních parametrů žebříku.

Opěrná výška je jeden ze základních parametrů žebříku.

Hobby nebo profi
Význam má i kategorie, do níž je žebřík zařazen. Rozdíl mezi hobby a profesionálním žebříkem je v použitém materiálu, který se promítá do jeho stability i životnosti. Zatímco hobby žebříky se vyrábějí zpravidla ze svařovaných profilů o tloušťce 1,2 mm, profesionální jsou z 1,4 mm silného plechu nebo pevnějšího protlačovaného hliníku. Zohledněte proto, jak často budete žebřík využívat.

Opěrná výška
Délka uváděná na žebříku může být matoucí. Maximální délku totiž využijete asi jen při pevném upevnění na zeď. Zjistit byste si tedy měli tzv. opěrnou výšku, což je délka svislé kolmice z místa, do kterého žebřík dosáhne při opření pod úhlem 75°. Podstatná je i pracovní výška, která počítá s tím, že se na poslední dvě příčky žebříku nesmí kvůli bezpečnosti vstoupit. Vypočtete ji sečtením opěrné výšky a délky 1,1 metru, tj. vzdálenosti, do níž dosáhnete ze třetí horní příčky.

Počet příček
Zavádějící může být i množství žebříkových příček. Platná norma totiž povoluje jejich vzdálenost od 25 do 30 centimetrů. Levnější žebříky tak mohou vyrovnávat nižší kvalitu materiálu vyšším počtem příček vzdálených 25 cm, zatímco kvalitní žebříky mají méně příček ve vzdálenostech 30 cm. Myslete i na své pohodlí a zaměřte pozornost také na šířku příček, která bývá u hobby žebříků v rozpětí 22–30 mm. Šířka samotného žebříku může kolísat od 35 do 42 cm.

Hmotnost a příslušenství
Jak jsme již uvedli, nízká hmotnost žebříku nemusí být vždy výhodou. Čím kvalitnější materiál, tím těžší žebřík, vyšší stabilita i cena. Hmotnost žebříků však výrobci zpravidla neuvádějí. Nabízejí ale bohatou nabídku příslušenství. Při delší práci oceníte například odkládací plošinku na nářadí, pro natírání okapů je praktické opatřit žebřík držákem, který udrží odstup od zdi, a k bezpečnému ukotvení žebříku v trávníku vám poslouží stabilizační hroty.

Volba materiálu
Na výběr máte především dva materiály – dřevo a hliník. Tradiční dřevěné žebříky jsou sice těžší, dodávají ale pocit stability a poradí si i s menšími nerovnostmi terénu. Bývají však náročnější na uskladnění, a to kvůli váze i faktu, že dřevo ve vlhkém prostředí stále pracuje. K momentálně nejprodávanějším žebříkům patří hliníkové, proto se v následujícím textu soustředíme na ně. Jejich výhodami jsou nízká hmotnost, dobrá skladovatelnost, dlouhá životnost a snadná údržba, která zahrnuje občasnou kontrolu protiskluzných ploch a případné dotažení šroubů. Nevýhodou může být vzhledem k váze hliníkového žebříku jeho menší stabilita.

Skladné kombinace
Už při nákupu žebříku myslete na to, kam ho uložíte. Řešením mohou být i různé několikadílné kombinace žebříku, které lze snadno složit a uplatní se jako žebřík, výsuvný žebřík nebo štafle s případným výsuvem.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak si vybrat žebřík

Jak si vybrat žebřík