Jak si vychutnat léto

Se startem léta dozrávají na zahradách první plody. Představují zásobárnu cenných vitaminů a minerálů, ale především jsou podmanivě chutné. Jsou to sice cukry, pro které nám ovoce tolik chutná, ale sacharidy jsou koneckonců přítomny i v zelenině, byť v trochu jiné podobě.

Proč použít bio želírovací cukr? Protože obsahuje přírodní jablečný pektin.

umět si zakonzervovat část darů přírody je kouzlo, které provoní létem váš domov i ve chvílích, kdy venku zuří sněhová vánice. Ať už vaříte kompot (ovoce zalité nálevem), džem (rosolovitou zavařeninu s kousky ovoce), marmeládu (protlak z ovoce hustší, než džem), povidla (rozvařené ovoce bez přidaného cukru) nebo kleveru (lehce rozvařené ovoce s trochou cukru), je dobré znát základní pravidla, ono zmíněné kouzlo, aby se vám zavařeniny neproměnily v plesnivou noční můru.

Zásady zavařování

Čím se řídit a na co nezapomenout? Správnou konzistenci připravené zavařeniny zkoušejte kápnutím na vychlazený talířek. Jestliže kapka ve chvilce začne rosolovatět, je hotovo. Zavařeninu plňte do čistých sterilních sklenic. Sklenice vylijte nejdříve vroucí vodou, víčka potřete alkoholem a nechte vyschnout. Nebo sklenice postavte na vyšší plech (víčka položte), zalijte horkou vodou asi do výšky dvou centimetrů a dejte „péct“ na deset minut do trouby vyhřáté na 100 °C. Pamatujte, že těsně před plněním musí být víčka suchá a sklenice nahřáté a se suchým okrajem. Do sklenic plňte horkou zavařeninu, sklenice hned zavírejte a otáčejte dnem vzhůru. Takto nechte vychladnout. Víčko vychladlé zavařeniny má být lehce vtažené dovnitř, jinak se stala někde chyba.

Pektin a proč

Pektin je polysacharid, který má želírující účinek. Čím více pektinů ovoce má, tím lépe zavařenina zhoustne. Čím je ovoce zralejší, tím obsahuje pektinů méně a naopak. Množství pektinů se také liší v jednotlivých druzích ovoce

  • Ovoce bohaté na kyseliny i pektiny – angrešt, brusinky, citrony, kyselá jablka, rybíz
  • Ovoce chudé na kyseliny i pektiny – bezinky, broskve, borůvky, hrušky, maliny, ostružiny, obecně přezrálé ovoce
  • Ovoce bohaté na kyseliny a chudé na pektiny – jahody, jeřabiny, meruňky, třešně, višně Cesta k plánované konzistenci zavařeniny vede skrze správnou kombinaci ovoce, správného poměru cukru a délky odpařování nebo skrze použití průmyslově vyráběných pektinových pomocníků.

Mrazák je pomocník

Jak ho využít? Zelené natě petrželky, kopru, bazalky nebo libečku nasekejte a uložte v uzavíratelných sáčcích do mrazáku. Snažte se přitom maximum vzduchu dostat ze sáčku pryč. Takto zamrazené bylinky budou po vytažení z mrazáku jako čerstvé. A jako s čerstvými s nimi také nakládejte.Podobně jako bylinky zamrazte i přebytek ovoce. Vypeckované meruňky nebo švestky, borůvky, maliny či ostružiny je vhodné mrazit v sáčcích v množství, které odhadujete, že budete na jedno použití potřebovat. Na jeden menší koláč postačí půlkilové balíčky, vyzkoušejte ale i minibalíčky černého rybízu, ze kterých uvaříte čaj. Balíček vytažený z mrazáku podrobte masáži paličkou, obsah zalijte horkou vodou a louhujte 15 minut. Menší zmrazené ovocné balíčky mohou posloužit také jako základ pro rychle hotovou domácí zmrzlinu. Ovoce vytažené z mrazáku stačí rozmixovat na dostatečně silném mixéru společně s bílým jogurtem (jemnější chuť zajistí kysaná smetana) a s medem. Jakmile „rychlozmrzlinu“ jednou ochutnáte, bude vás to nutit zkoušet stále nové a nové kombinace. Osvědčený je banán s mákem a frčí také jahodové ledňáky.

Meruňkový džem s měsíčkem

Asi 2,5 kg zralých a vypeckovaných meruněk nakrájejte na kousky a společně s 500 g bio želírovacího cukru, 100 g třtinového cukru a špetkou soli dejte vařit do hrnce na plotnu. Přidejte okvětní lístky ze dvou velkých květů měsíčku lékařského, půl lžičky semínek fenyklu, tři hvězdičky badyánu a pár kapek vodky nebo slivovice. Přiveďte k varu a za občasného míchání vařte, až se meruňky rozvaří do požadované konzistence. Trvá to asi 40 minut. Výslednou směs plňte ještě horkou do sterilních sklenic a zavíčkujte. Postavte dnem nahoru a nechte vychladnout. Skladujte v chladu.

Rybízová marmeláda bez zavařování

Rybízová marmeláda bez zavařování

Na 1 kg rybízu dávkujte až 1 kg cukru, podle sladkosti plodů. Rybíz musí být dobře přebraný a opraný – žádné plesnivé nebo poškozené kuličky. Vše rozmixujete a plňte do sterilních sklenic, nahoru můžete kápnout trochu rumu. Skladujte v chladu.

Jahodové ledňáky

Čerstvé jahody rozmixujte společně s kysanou smetanou. Poměr si určete podle chuti a nezapomeňte vše osladit. Směs nalijte do tvořítek na zmrzlinu a počkejte, až v mrazáku patřičně zmrzne.

Sušení

Pro bylinky, jako je šalvěj, tymián, oregano, majoránka či rozmarýn, se hodí spíše sušení. Bylinky rozložte na tác vyložený kuchyňským papírem a nechte sušit v teplé místnosti, kde proudí vzduch a není vlhko. K sušení můžete vyzkoušet i roztaženou perlinku (armovací tkaninu), funguje báječně. Sušené bylinky uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě a spotřebujte ideálně do čtyř měsíců od usušení nebo dokud ještě aromaticky voní. Sušené byliny jsou mnohem koncentrovanější než čerstvé, a je proto žádoucí je při vaření používat střídměji. Platí, že jednu lžičku čerstvých bylinek nahradíte polovinou lžičky sušených.

FOTO: AUTORKA, THINKSTOCK

Jak si vychutnat léto

Jak si vychutnat léto