Jak vybírat akunářadí

Rubrika: Technika

Určitě se vám to už stalo: Zazimovali jste zahradní stroje nebo vypnuli elektřinu venku, ale najednou potřebujete ještě odstranit nálety za plotem, uklidit terasu či udělat jiné práce, které do jara nepočkají. V takových případech vás může zachránit akunářadí.

akunaradi3Přístrojů napájených akumulátorem přibývá, a také těch určených k práci na zahradě už existuje mnoho. Přesto vybrat vhodné nářadí není vůbec jednoduché a předpokládá to tak trochu i určitý výhled do budoucna. Určitě vám každý doporučí: zvolte si takovou značku, od níž si budete ochotni do budoucna nakoupit i více přístrojů, které využijí stejný typ akumulátoru. Za zvážení tedy stojí nejen kvalita firmy a jejího záručního a pozáručního servisu či dostupnost náhradních dílu, ale především šířka sortimentu a ceny výrobků, které mohou být u určitých produktů trochu vyšší.

Co vědět před nákupem

Před nákupem nářadí si ujasněte, na co přesně budete přístroj potřebovat. Je lepší od samého začátku si raději připlatit a zvolit výrobek s vyšším výkonem, než po roce zjistit, že stroj nestačí na práci, kterou od něj požadujete, a budete si muset koupit nový. Ale i zde platí, že nic se nemá přehánět, protože čím výkonnější stroj, tím vyšší cena. Volte proto raději třídu jen o něco málo vyšší, než opravdu potřebujete. Nikdy nemůžete vědět, zda s vrtačkou, kterou jste zakoupili pouze na práci s měkkým dřevem, nebudete potřebovat udělat díry do betonu.

akunaradi1
Jak vybrat správný typ baterie?

Základem výkonného přístroje je i silný akumulátor. V dnešní době se nejčastěji setkáte s typy NiCd, tedy nikl-kadmiovými, a Li-Ion, lithio-iontovými, bateriemi. Obecně lze říci, že záleží hlavně na kapacitě a napětí baterie. První vlastnost udává, jak veliký proud je akumulátor schopen dodávat po dobu jedné hodiny. Například kapacita 2000 mAh znamená, že baterie dává proud 2000 mA po dobu jedné hodiny nebo 500 mA po dobu čtyř hodin. Záleží tedy na tom, jak těžkou práci s přístrojem děláte a v jakých podmínkách, tedy hlavně zda v mrazu nebo v horku. Za baterii s velikou kapacitou zaplatíte sice více, ale nebudete nuceni ji často měnit nebo nabíjet. Další možná varianta je zakoupení více zdrojů a v případě vybití jednoho použít druhý.

akunaradi2
Práce v zimě

Používání akunářadí venku v zimním období má sice své výhody, ale přináší také spoustu záporů. Nemusíte sice ve sněhu rozmotávat prodlužovací kabel, ale proti tomu je třeba hlídat správný chod baterie. Některým typům zima ani teplotní šoky způsobené přecházením mezi teplým a chladným prostředím příliš nesvědčí. Při práci venku, kdy rtuť teploměru klesá k bodu mrazu, nebo dokonce i pod něj, je dobré nejen zakoupit vhodný akumulátor, který práci v zimě snese, ale dbát i na určitá pravidla, aby nedošlo k jeho zničení. Nejlepší volbou pro tyto situace je typ NiCd. Snese velmi nízké teploty blížící se teplotě minus patnáct stupňů a i v takových podmínkách odvede práci lépe než jiné typy. Pozor dejte při nabíjení, žádný typ není vhodné nabíjet v zimě! Pokud máte baterii, s níž jste právě dokončili práci venku, prázdnou, nechte ji nejprve zahřát na pokojovou teplotu, a teprve poté nabíjejte. Aklimatizace může trvat i několik hodin. I proto se vyplatí nakoupit baterií více. Ostatní typy snášejí práci v zimě hůře a je lepší pracovat rychle a efektivně, aby nedošlo ke zničení akumulátoru.

akunaradi4
Aby dlouho vydržela…

Pro dlouhou životnost baterie nestačí pouze správné nabíjení v zařízení stejné značky. Je nezbytné se o ni také důkladně starat jak při provozu, tak při skladování, kdy ji mnohdy nepoužíváte i po delší čas. Různé typy vyžadují různé způsoby nabíjení, vybíjení a možnosti dlouhodobého uskladnění. Problémů, které mohou postihnout váš akumulátor, existuje několik. V mnoha případech jim lze jednoduše zabránit, stačí pouze pochopit několik základních pojmů:

  • Vnitřní odpor –čím menší je vnitřní odpor, tím později dojde ke snížení napětí. U typu NiMh se odpor zvedá při častém nabíjení. U NiCd článků je nezbytné správné nabíjení, o které se mnohdy postarají kvalitní nabíječky dodané výrobci. U Li-Ion článku se zvětšuje odpor v závislosti na životnosti.

  • Paměťový efekt – to je efekt, kdy si článek pamatuje stav, v němž začalo dobíjení, a považuje ho za počáteční.

  • Líná baterie – vzniká například při častém nabíjení nízkým proudem nebo pokud zapomenete akumulátor čas od času zcela vybít.

Špatných efektů, které vedou i k úplnému zničení článků, existuje více, ale tyto jsou nejčastější. S výjimkou vnitřního odporu je lze velmi dobře minimalizovat použitím nabíječky od kvalitních výrobců akunářadí. Ty sice nepatří zrovna mezi nejlevnější, v průběhu času vám ale mohou zachránit nejednu baterii.

Na trhu můžete objevit i rychlonabíječky, které proti těm klasickým používají větší nabíjecí proud. Většinou mají tato zařízení zabudované i funkce na cyklování či trénování baterie a dovedou je nejen rychle nabít, ale také vybít. To snižuje paměťový efekt a brání vzniku líné baterie. mulátor také nikdy úplně nevybíjejte, práci skončete, jakmile se ozve řídicí elektronika či je přístroj slabý na práci. Pokud baterii nechcete delší dobu používat, je nezbytné její správné uskladnění.

  • U akumulátoru NiCd se doporučuje zcela vybitou baterii uložit do chladu, kde se teplota pohybuje mezi nulou až osmi stupni.

  • Baterie NiMH a Li-Ion byste měli skladovat v nabitém stavu při teplotě v rozmezí pět až dvacet pět stupňů Celsia. Po šesti měsících je také vhodné akumulátoru dodat polovinu jeho kapacity.

  • Ve všech případech se ale řiďte doporučením výrobce.

Správná údržba baterie je základ její dlouhé životnosti. Věnujte jí proto náležitý čas a zeptejte se také odborníků na jejich tipy a rady. U mnoha dnešních přístrojů stojí akumulátor i polovinu ceny přístroje, a proto se nevyplatí péči o něj opomíjet.


Taille d'un haie de Thuya avec un taille haie à batterie

Výhody a nevýhody různých druhů baterií

NiMH
+ obecně nízká hmotnost
+ cena
– proti jiným akumulátorům slabý výkon
– práce v nízkých teplotách

NiCd
+ dobrý výkon – je schopen dodat velký proud, aniž by došlo ke kolísání napětí
+ dobře zvládá práci v nízkých teplotách
– vyšší hmotnost
– cena

Li-Ion
+ nízká hmotnost
+ výkon
– dražší nabíječky
– vhodné časté použití

Jan Vrbata, foto Shutterstock

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_11_2016

Jak vybírat akunářadí