Jak vybrat ten nejlepší skleník?

Skleník někteří pěstitelé považují za téměř povinnou výbavu své zahrady. Pokud o něm uvažujete i vy a chcete-li do něj časně zjara vysévat první zeleninu, právě teď přichází čas na jeho plánování a pořízení. Nejenže máte dost času na výběr vhodného typu a přípravu terénu, ale také si lépe představíte, jak bude vypadat v zahradě v zimě. Pohled na prostor bez vzrostlých květin nebo zelených listů stromů a keřů je zcela jiný.

Pro majitele větších užitkových zahrad je kvalitní skleník nezbytný.

Pro majitele větších užitkových zahrad je kvalitní skleník nezbytný.

Nabídka skleníků je v současnosti opravdu široká a rozhodně se s ním nemusíte pracně stavět jako před třiceti či čtyřiceti lety. Při pohledu na nabídku specializovaných center i internetových obchodů si řeknete, že to není nic složitého. Realita vás však může překvapit. Přemýšlíte, který bude pro vás ten nejlepší? Zde je několik zásad, které byste měli dodržovat.

Pravidlo 1: Výběr místa

Skleník si pořizujete na řadu – možná i desítky – let a po tuto dobu vám poměrně výrazně ovlivní vzhled zahrady, využití pozemku, a také se například změní výhled z okna. Totéž sice platí i pro zahradní domky a další užitkové stavby, ale ty můžete jednoduše ukrýt za nízké zídky, treláže porostlé rostlinami… Jenže to u skleníku nejde, protože rostliny uvnitř potřebují světlo. Proto ho také nemůžete postavit pod stromy ani do sousedství vysokých keřů či živých plotů. Ty navíc komplikují péči o prosklené plochy, zvláště střešní okna. Pozor také na myšlenku, že ho umístíte co nejblíže k plotu, kde nebude tolik na očích. Snadno se vám stane, že sousedům se takový výhled nebude líbit, a tak ho ukryjí za stěnu, a vás tak připraví o potřebné světlo. Při výběru vhodného stanoviště je třeba myslet i na správnou orientaci vůči světovým stranám. Ideální je, když stavba kopíruje podélně severojižní osu; tak zajistíte rostlinám vhodné světlo od východu až po západ slunce. Výběr místa nepodceňujte, zvlášť pokud se váš pozemek řadí mezi ty menší. Každá chyba je tam hodně viditelná.

Skleník neslouží jen samotným rostlinám, představuje i důležité pracovní zázemí.

Skleník neslouží jen samotným rostlinám, představuje i důležité pracovní zázemí.

Pravidlo 2: Správná velikost

Bez metru to nejde… nejen při výběru místa, ale ani při rozhodování o vhodné velikosti. Určitě neuděláte chybu, když si v zahradě naměříte a reálně vyznačíte skutečnou velikost této stavby. Opatrní by měli být ti, kdo tvrdí, že jim stačí jen malý skleník, protože pěstování mají jen pro zábavu. Menší skleník zpravidla znamená například i menší vstupní dveře a středovou cestičku. A v okamžiku, kdy zjistíte, že dovnitř neprojedete kolečkem, takže tam budete muset substrát, kompost, hnojivo a vše potřebné nosit po kbelíkách v ruce, bude po zábavě. Pozor i na takové údaje, jako jsou výška dveří a výška skleníku v hřebeni, zvlášť pokud se výška vaší postavy přibližuje dvěma metrům. Pracovat neustále v předklonu a nemoci se narovnat není nic příjemného ani zdravého.

Na konci léta se skleníky stávají útočištěm i pro teplomilné rostliny v květináčích.

Na konci léta se skleníky stávají útočištěm i pro teplomilné rostliny v květináčích.

Pravidlo 3: Plánované využití

Výběr skleníku určitě musíte přizpůsobit tomu, co v něm chcete mít a jak moc ho budete využívat. Jestliže máte zahrádku jen jako hobby, zpravidla si vystačíte s nevytápěným typem. Je vhodný k pěstování na teplo náročné, nejčastěji plodové zeleniny, k rychlení sazenic, které se řadí do kategorie předplodin, u méně nenáročných druhů zde můžete získat vlastní sadbu ze semen. Jestliže do něj budete chtít vysít choulostivější druhy, pak pozor na chladné jarní noci!

Pro pěstování několika rostlin skleníkových okurek a paprik vám stačí menší typ skleníku, jestliže ale plánujete, že tam budete přepichovat sadbu, řízkovat rostliny, roubovat okurky…, potřebujete větší typ s přídavnými policemi a pracovním stolem.

sklo2

Pravidlo 4: Další doplňky

Závěsné pěstební police se dají pořídit téměř ke každému typu. Standardem už bývá i automatické větrání, což oceníte v situacích, kdy nejste přes den doma, nemůžete hlídat teploty uvnitř skleníku a podle potřeby otevírat či zavírat okna. Stejně důležité je ale mít pod kontrolou i zastínění, zvláště v červnu a červenci, kdy slunce svítí nejvíce. Dříve se hojně využívalo zabílení ploch nebo majitelé kryli okna rohožemi z rákosu, takzvanými stínovkami. Obojí funguje i dnes. Rohože se vyrábějí jako metráž a zjednodušila se i jejich instalace – upínají se zevnitř na západní okna speciálními svorkami. K dostání je také speciální stínicí barva na skleníky. Ta se ale vyplatí jen v případě velkých staveb a pouze na skleněné výplně.

Pravidlo 5: Příprava terénu

Všeobecně platí, že čím větší skleník, tím důležitější je příprava na jeho stavbu. Ačkoli na tom u menších typů výrobci netrvají, vždy je dobré si připravit vybetonované základové pásy, a to v dostatečném předstihu. Slouží nejen jako statické ukotvení a tepelná izolace, ale je to i zábrana proti nastěhování myší nebo krtků.

Přípravu terénu někdy nabízejí jako službu i výrobci skleníků, ale zvládnete ji samozřejmě sami. Pod menší typy stačí pásy hluboké kolem půl metru, které zapustíte třicet až čtyřicet centimetrů do terénu, u větších rozměrů samozřejmě musíte kopat hlouběji. Pokud terén nedovoluje vybudovat betonové základy, lze je nahradit podkladovými rámy. Ty se vyrábějí z pozinkovaného plechu, do něhož se vrtají ve vzdálenosti zhruba metr a půl otvory na usazení pilotů podkladového rámu. Skleník se montuje přímo na vrchní plochu, obvod rámu se následně vyplní vertikálně posazenými pevnými plastovými deskami, které zamezí prosypávání půdy a chrání rostliny před škůdci.

Větší přípravu terénu potřebuje skleník se zapuštěnou středovou uličkou. Takový ocení hlavně senioři, kteří se v něm nemusí tolik ohýbat, a práce je tedy pro ně pohodlnější. Pokud o takovém typu uvažujete, musíte nejen dobře stavebně připravit místo, ale také odizolovat základy, aby na cestičku neprosakovala spodní či závlahová voda. Jestliže máte pozemek s vyšší hladinou spodní vody, raději o takovém typu ani neuvažujte.


Z obchodu, nebo z internetu?

Stačí dva kliky a máte koupeno! Pořídit si skleník přes internet je dnes velmi jednoduché. Ovšem pozor na případná rizika! Pokud si ho pořizujete poprvé, je lepší čerpat informace z více stran. Využijte odborné časopisy a publikace, zajděte si na některou ze zemědělských nebo zahrádkářských výstav, kde firmy předvádějí své výrobky a zodpoví vám případné otázky. Ve specializovaných obchodech pak určitě oceníte možnost vidět skutečný výrobek, osahat si různé typy profilů, výplňových materiálů, vyzkoušet funkčnost větrání, ověřit si stabilitu.

Samozřejmě také nepodceňujte zkušenosti svých známých; osobní zkušenosti stále zůstávají nejlepším doporučením.

redakce, foto archiv firmy Zemědělské družstvo Dolní Újezd a profimedia.cz

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Jak vybrat ten nejlepší skleník?