Jak vysvětlit hlodavcům, že s vámi bydlet nebudou?

Nízké teploty i sklizená a ve sklepě uskladněná úroda jsou velkým lákadlem pro hlodavce, kteří by se právě nyní rádi nastěhovali do domu a bydleli s vámi. Jak jim ale vysvětlit, že nejsou vítaní? Ano, můžete zkusit kočku, ale pozor, ať si domů místo myšilovky neodnesete gaučáka, který poslouží spíš jako dekorace obývacího pokoje než strážce zásob. Koupit si můžete pastičky, ale…

kde tuší dostatek potravy. Na podzim se myši stahují k lidským obydlím, Metod, jak jim zabránit, aby bydlely s vámi, existuje více.

kde tuší dostatek potravy.
Na podzim se myši stahují k lidským obydlím,
Metod, jak jim zabránit, aby bydlely s vámi,
existuje více.

Vyzkoušejte nejprve přívětivější metody
Použití jedů na myši je sice účinné, ale na zahradách, kde se pohybují také děti a domácí zvířata, velmi nebezpečné. Pastičky na myši „loví“ myši po jedné, což může být při přemnožení hlodavců neúčinné, navíc mnozí mají problém s jejich „čištěním“. Proč tedy nevyzkoušet plašiče – přívětivou a zároveň poměrně účinnou metodu, jak ochránit své bydlení i zahradu před hlodavci, ale i kunami nebo lasičkami. Plašiče hlodavce nehubí, pouze odhánějí.

Když preferujete ticho
Plašiče hlodavců se vyrábějí ve dvou základních verzích: ultrazvukové a zvukové. Zvuková zařízení vydávají pískot, který slyší nejen hlodavci, ale i lidé a další domácí zvířata. Proto je nesmíte používat doma, jen venku. Mnohým však vadí pískot i na zahradě. Není proto divu, že tento typ odpuzovačů je na ústupu a nahrazují ho ultrazvukové. Ty vydávají signál na takové frekvenci, která je pro člověka neslyšitelná. Při jejich výběru je ale třeba dávat pozor na to, aby fungovaly tak, že je neuslyší nejen člověk, ale také domácí zvířata, hlavně psi, kočky nebo třeba i koně. Dolní hranice kmitočtu ultrazvukových plašičů tedy musí být nastavena nad hranici slyšitelnosti pro domácí zvířata. Pak není problém je mít v domě a nikomu z „domácích“ vadit nebudou. Důležité také je, aby se frekvence ultrazvuku pokud možno nepravidelně měnily. Vyhnete se tak tomu, že si po čase hlodavci na váš plašič zvyknou a nastěhují se k vám, i když bude zapnutý. Tato zařízení jsou napájena i obyčejnými baterkami, jejich výměna je také jediná péče, kterou od vás potřebují. Koupíte-li si typy napájené elektřinou ze zásuvky, nemusíte se o ně starat vůbec. Jestliže chcete dosáhnout kýženého výsledku, je ale třeba dodržovat určitá pravidla pro jejich používání. To základní říká, že konstruovány jsou tak, abyste je používali uvnitř domu, kde se dá využít i odrazu ultrazvukových signálů od pevných překážek, jako jsou zdi, strop, podlaha, nábytek a podobně. Díky těmto odrazům signál vyplní doslova celý prostor a neproklouzne vám tudy opravdu ani myš.

Pokud umístíte na zahradě budky pro ptáky, kteří se hlodavci živí, vyřeší problém s jejich přemnožením za vás.

Pokud umístíte na zahradě budky pro ptáky, kteří se hlodavci
živí, vyřeší problém s jejich přemnožením za vás.

Když chcete chránit i zahradu
Pro použití venku jsou lepší speciální ultrazvukové plašiče, které zpravidla kombinují akustické a ultrazvukové frekvence. Ty se opět nepravidelně přepínají, ovšem jsou mnohem méně slyšitelné, a pouze občas, proto neruší tolik jako obyčejné akustické. Do exteriéru se hodí výkonnější typy, ty malé by na volné ploše neměly takovou účinnost. Jen pro porovnání: zatímco doma dokáže takové zařízení chránit plochu o velikosti až 500 metrů čtverečních, jakmile ho přemístíte ven, bude fungovat pouze do vzdálenosti dvaceti metrů, a to jen na výsek o úhlu 100 stupňů. Plašice se doporučuje – doma i venku – pověsit například na zeď, ideálně do výšky 20 až 50 centimetrů. Cena kvalitních a účinných zařízení se pohybuje většinou v rozmezí 500 až 1000 korun.

Odradit mohou i spreje
Variantou elektrických odpuzovačů jsou ty ve spreji. Hodí se na ochranu konkrétních míst, například pokud se vám hlodavci či kuny pustí do složených pytlů, pryže, těsnění, kabelů od zahradního traktůrku a hlavně na zahradě zaparkovaných osobních vozů. Tyto spreje odpuzují hlodavce a drobné šelmy svým pachem, který je opět pro lidský nos nerozeznatelný. Jejich použití je jednoduché: předmět, který chcete chránit, postříkáte a na jeho povrchu se za pár minut utvoří lepkavý film. Ten nijak nesnižuje možnosti využití předmětu a vydrží zde i několik týdnů, a to i v případě, že je předmět vystavený větru a dešti. Dokonce se udrží i na pohyblivých součástech. Výrobci uvádějí, že film stačí obnovovat jen tři- až čtyřikrát za rok. Cena spreje o velikosti 400 mililitrů se pohybuje kolem 200 korun.

Zkuste to v souladu s přírodou
Jestliže pro vás nejsou hlodavci kolem domu takový problém a jejich odpuzování chápete spíš jen jako prevenci, můžete zkusit opatření, která jsou v souladu s přírodou. Podle zoologů se vyplatí na kraji pozemku či za plotem (tedy pokud se tam nenachází zrovna sousedova zahrada), vysadit křoviny a postavit budky. Pokud myši najdou vlastní „bydlení“, nepohrnou se do toho vašeho. Dobré je podporovat i ptáky, kteří myši loví, nebo vyskládat někam hromadu kamení a čekat, zda se v ní usídlí lasička, která se hlodavci také živí. Jako odpuzovač hlodavců mohou pomoci i některé rostliny či jejich části. Uvádí se, že myším „nevoní“ například listí z ořešáku, vratič, heřmánek, máta, terpentýn nebo přípravky proti molům.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Jak vysvětlit hlodavcům, že s vámi bydlet nebudou?

Jak vysvětlit hlodavcům, že s vámi bydlet nebudou?