Jak vytvořit krásné a fungující vřesoviště

V okrasné zahradě mají výsostné postavení kromě okrasných keřů a trvalek také vřesovištní rostliny, díky kterým můžete vybudovat nádherné vřesoviště. Jeho výhodou je celoroční působnost. Kromě vřesů a vřesovců se dobře uplatní také pěnišníky, azalky a některé jehličnany.

Založení vřesovištní výsadby má svá specifika.

Založení vřesovištní výsadby má svá specifika.

Vřesovištní výsadby mají v zahradní architektuře poměrně dlouhou historii. Velké oblibě se těší také dnes, kdy se stávají buď hlavním tématem celé zahrady, nebo ji doplňují jako maloplošný prvek poblíž domu nebo terasy. Ačkoliv není dobře založené vřesoviště příliš náročné na následnou údržbu, jeho založení má svá specifika, které je nutné dodržet.

Kyselé pH je základ
Mnoho zahrádkářů si ztěžuje na to, že jejich vřesoviště neprosperuje a že se rostliny nerozrůstají, ba naopak postupně hynou. Častým problémem bývá nesprávná technologie založení. V praxi se k těmto rostlinám při výsadbě přidává pouze malé množství rašeliny a jinak vysazenou rostlinu obklopuje zahradní půda. Všechny vřesovištní rostliny přitom naopak potřebují velké množství rašeliny, která umožní prokořenění a následné rozrůstání rostlin. Aby vřesoviště fungovalo, je nutné doplnit silnou vrstvu tohoto materiálu, který tak vytvoří mohutnou povrchovou vrstvu.

Založení vřesoviště

Vřesoviště bývá nejkrásnější na jaře a na podzim.

Vřesoviště bývá nejkrásnější na jaře a na podzim.

V první řadě je nutné vybrat místo a vytyčit okraje celé výsadby. Berme v úvahu, že potřebného efektu dosáhnou spíše velkoplošné výsadby než ty o několika metrech čtverečních. Po vytyčení výsadby na půdní povrch vyčištěný od trávníku a plevelů nasypte čistou rašelinu, kterou rýčem zarýpejte do půdy. Na takto připravený povrch ještě nasypte další vrstvu rašeliny, která se při výsadbě rostlin promíchá se stávající směsí. Vřesovištní rostliny jako vřesy, vřesovce nebo dabécie koupíte v malých květináčích, které jsou většinou hustě prokořeněné. Po vyjmutí z kontejnerů narušte rukou nebo zahradnickou lopatkou kořeny. Pokud byste tak neučinili, kořeny by měly tendenci růst stále v původním balu a rostlina by začala postupně strádat. Po výsadbě rostlin půdu kvalitně zalijte a zamulčujte povrch mulčovací borkou.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak vytvořit krásné a fungující vřesoviště

Jak vytvořit krásné a fungující vřesoviště