Jarní péče o trávník

Předsezonní péče o trávník se liší podle toho, v jakém stavu ho po zimě najdete. Zatímco někdy postačí vertikutace s hnojením, jindy bude třeba přistoupit k náročnější rekonstrukci porostu, při které pomůže třeba aerifikace.

Mnozí si stěžují, že ať dělají, co dělají, stejně nikdy nemají tak pěkný trávník jako zahradníci v Anglii. Je to proto, že zde panují jiné podmínky, které kvalitu porostu ovlivňují – jde hlavně o nedostatek srážek a malou vzdušnou vlhkost. A také zimy, jako byla ta letošní, kdy v mnoha lokalitách chybí sníh a několik dnů po sobě přijdou holomrazy. Proto je třeba zvláště na jaře trávníku věnovat dostatek pozornosti.

Vertikutace pro každý trávník

Prořez neboli vertikutace bývá již několik let součástí standardní péče o okrasný trávník – hodí se jak pro intenzivně udržované, tak i zanedbané plochy. Ideálním termínem pro tuto práci bývá právě duben, pokud je zima kratší, lze ji provádět už koncem března. Více než kalendář tedy sledujte počasí. Nejefektivněji prořez provedete výkonným vertikutátorem, který je vhodný hlavně na větší a kompaktní plochy trávníku, na okraje a méně dostupné plochy zvolte vertikutační hrábě.

Vertikutace se většinou provádí ve dvou na sebe kolmých směrech. Pokud trávník obsahuje i poté velké množství plsti, dopřejte mu ještě třetí prořez v jednom směru. Průběžně z porostu vyhrabávejte plsť hráběmi švédského typu – čím více jí odstraníte, tím lépe. Kromě odumřelých plevelů a suchých stébel obsahuje i zárodky různých houbových chorob. Navíc na povrchu půdy vytváří pro vzduch a vodu špatně propustnou vrstvu.

Následná péče

Po vertikutaci může trávník sice vypadat mírně poškozený, ale to se brzy změní k lepšímu díky hnojení. Květnaté louky a jedlé trávníky se bez něj obejdou, okrasné, kde nechcete žádné plevele a sečete je během sezony minimálně jednou týdně, nikoli. Výjimkou jsou trávníky kosené automatickými sekačkami, které posečená stébla mulčují a vracejí zpět do půdy. Netrpí tak tolik nedostatkem živin, přesto byste je měli hnojit minimálně dvakrát ročně.

Na jaře trávník vyžaduje mnoho fosforu a nižší podíl pozvolna se uvolňujícího draslíku. Vybírejte tedy hnojiva přímo určená pro toto období, ideálně pak pomalu rozpustné typy s dlouhou účinností. Živiny se z granulí potažených voskovou vrstvou uvolňují pozvolna, proto nehrozí popálení trávníku při nedostatečné zálivce ani to, že se příliš rychle dostanou do půdy a kořeny ho nevyužijí. Při koupi pomalu rozpustných hnojiv vás může odradit vysoká cena v porovnání s hnojivy rychle rozpustnými, jejich kvalita je ovšem nesrovnatelná, navíc nebudete muset hnojit již po jednom měsíci, jak je tomu u levnějších variant.

Pokud máte nainstalovaný automatický závlahový systém, při hnojení ho spusťte, aby se živiny dostaly co nejrychleji ke kořenům trávníku.

Na trhu objevíte také hnojiva, která porostu dodají nejen živiny, ale i organickou hmotu důležitou pro kvalitu půdy. Pozor na používání univerzálních přípravků! Trávník má zcela odlišné potřeby než třeba dřeviny a také se liší potřeby živin na jaře, ale také v létě a na podzim.

Strojky na hnojení

Praktickým pomocníkem pro hnojení jsou rozmetadla nebo strojky na hnojení sloužící k přesnějšímu dávkování po celém trávníku. Pokud budete hnojivo rozhazovat ručně, tedy nerovnoměrně, může dojít buď k popálení porostu, anebo se zde během několika dnů objeví barevné mapy kvůli rozdílnému přísunu živin. Pamatujte, že po hnojení je vždy třeba trávník pečlivě zalít.

Když běžná péče nepomůže

Pokud je trávník zanedbaný, řídký kvůli těžké a jílovité půdě a silně zhutněný, vyžaduje celkovou rekonstrukci, jejímž základem je provzdušnění neboli aerifikace. Provádí se aerifikátory, které do půdy vytlačují, nebo naopak vykrajují otvory ve tvaru válečku. Trávník je pak třeba celoplošně zasypat křemičitým pískem smíchaným s trávníkovým osivem. Stejně tak nezapomeňte plochu pohnojit a zalít. Pozor, používejte vždy křemičitý, nikoli kopaný písek s obsahem jílovitých částic – tím byste trávníku jedině uškodili. Zatímco vertikutaci zvládnete na zahradě udělat sami, stroje si můžete buď koupit, nebo půjčit, na aerifikaci si raději pozvěte odbornou firmu, která ji provede za vás – navíc bude mít i vlastní techniku.

Pozor na nerovnosti

Pokud se trávník v některých místech propadá, například protože ho poničí hlodavci, bude třeba terén dorovnat. Větší nerovnosti napravíte směsí křemičitého písku a trávníkového substrátu. Ošetřenou plochu pak osejte, vždy vybírejte osivo podle podmínek a využití plochy. Menší nerovnosti upravíte plošným pískováním, podobně jako po aerifikaci.

Na jaře také odrýpněte a upravte okraje trávníku v místě kontaktu s okrasnými záhony. Práci si zjednodušíte, když necháte kolem položit obrubníky. Ideální variantou je ocelová pásovina, kterou naistaluje odborná firma, nebo zvolte jiné varianty kovových obrub. Téměř neviditelné budou třeba hliníkové lišty.


Důležité zalévání

Zdravý a pěkný trávník se neobejde bez pravidelného zalévání. Na výběr máte automatický zavlažovací systém nebo můžete zůstat u klasické hadice. Obě metody mají své výhody i nedostatky.

  • Automatická závlaha je cenově náročnější, na druhé straně se pak během sezony skoro o nic nemusíte starat. Také spotřebujete mnohem méně vody než při zalévání zahradní hadicí. Na trhu seženete systémy v profi a hobby kategorii. Rozdíly jsou nejen v ceně, ale především v kvalitě a životnosti. Je třeba zdůraznit, že na automatickém zavlažování se nevyplatí příliš šetřit, proto raději na jeho instalaci povolejte odbornou firmu, která zajistí i roční servis a případnou opravu poruch.

  • Zálivka zahradní hadicí se sice obejde bez odborné instalace, ale voda se nedostává do trávníku ani k rostlinám rovnoměrně, navíc jí spotřebuje více.

Ať zvolíte kteroukoli možnost závlahy zahrady, vždy se snažte co nejefektivněji hospodařit s vodou, které je čím dál tím méně. Pokud to prostor jen trochu dovoluje, nechte si na zahradu nainstalovat jímku, do které sveďte dešťovku ze střechy domu i zahradních staveb.

 

Lucie Peukertová, fotu autorka

Jarní péče o trávník