Javory s barevnými listy


Javory najdete v mnoha kultivarech, které se od sebe liší velikostí, způsobem růstu, ale především barvou listů. Nízké druhy můžete pěstovat i na malých zahradách a v nádobách nebo dokonce jako bonsaje.


Javor japonský

Acer japonicum

Javor japonský zaujme širokou nabídkou odrůd. Jeho ozdobou jsou barevné listy na převislých jemných větvích. Pěstuje se nejčastěji jako menší a široký keř. Vysazuje se před jednobarevné jehličnany nebo kolem trávníku, aby vyniklo nápadné vybarvení jeho listů.
Tip pro pěstování: Tato dřevina potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost a rozptýlené světlo, hodí se tedy na chránění místa k vodním plochám. Lze ho pěstovat i v nádobách.


Javor babyka

Acer campestre

Tato domácí dřevina je vhodná pro přírodní zahrady či na chaty a chalupy, do volně rostoucích i tvarovaných živých plotů. Rádi v něm hnízdí ptáci. Strom není třeba tvarovat. Na místech s horší půdou roste pomalu a je velmi hustý. Můžete ho pěstovat i jako bonsaj.
Tip pro pěstování: Tento javor snese i suchou vápenitou půdu, je proto vhodný do horších podmínek i na rekultivované plochy po stavbách.


Javor dlanitolistý

Acer palmatum

Javor dlanitolistý roste jako široký a vysoký keř, hodí se tedy do větších zahrad. Na výběr máte desítky atraktivních odrůd, například ‚Dissectum Garnet‘ se stříhanými listy nebo purpurově vybarvené ‚Artropurpureum‘, ‚Shaina‘ nebo ‚Bloodgoood‘ .
Tip pro pěstování: Tento keř není tak choulostivý jako javor japonský. Vyhovuje mu hluboká humózní kyprá půda v polostínu.


Javor jasanolistý

Acer negundo

Tento keř překvapí především atypickou podobou listů, které jsou barevně velmi proměnlivé. Na výběr máte třeba bílorůžové ‚Odessanum‘, zelenobílé ‚Flamingo‘ či ‚Variegatum‘ nebo žlutavé ‚Kelly’s Gold‘. K výhodám tohoto javoru patří i rychlý růst.
Tip pro pěstování: Hodí se i na slunce, dobře roste v mírně vlhké humózní půdě. Vysaďte ho tedy například k vodním plochám a potokům.

 

Dagmar Cvrčková, foo Shutterstock, profimedia.cz

Komentáře

Napsat komentář