Je čas přichystat krmítka

Část ptáků čeká dlouhá cesta do teplých krajin, velká skupina jich však zůstává a musí vzdorovat nízkým teplotám. Té už nyní přichystejte krmítka a s předstihem ji naučte, kde hledat pomoc. K přezimování spotřebují spoustu energie a tu musí někde brát. Přikrmování zachrání mnohým z nich život.

Pomoc je na místě, protože dnešní krajina nenabízí dostatek mezí s keři, plody a semeny. Ptáci ubývají také kvůli nešetrnému hospodaření a používání pesticidů, kvůli neošetřeným proskleným plochám, přestože UV nálepky jsou estetickým a levným řešením. Krmítkem jim můžete pomoci snadno.

Zdravý jídelníček

Aby přikrmování ptákům skutečně pomohlo, předkládejte jim jen vhodnou stravu. Nejoblíbenějším základem jsou slunečnice, zdravé, chutné, vydatné. Přidat k nim můžete proso, konopí, mák, lněné semínko, drcená jádra vlašských a lískových ořechů, sušené drcené šípky, aronie a další plody. Pro zpestření lze přidat i surové sádlo nebo lůj, ovesné vločky, kousíčky masa, nakrájená jablka, strouhanou mrkev. Nesmí se však na krmítku zkazit. Ptákům nikdy nedávejte nic slaného, sladkého, krmení nesmí být navlhlé a plesnivějící.

Ochrana stromu proti kočkám

Bezpečné krmítko

Kočky jsou pro ptáky pohromou. Jejich lovecký pud potlačit nelze, proto krmítko dejte tak, aby se k nim nedostaly a neměly šanci lovit. Můžete ho zavěsit na větev, do výšky nejméně jeden a půl metru nad zemí a co nejdále od kmene. Čím tenčí větev a delší závěs, tím je umístění bezpečnější. Kmen stromu můžete případně opatřit i speciálním ochranným límcem, který kočka nepřekoná a na strom nevyleze – využijete ho i v době hnízdění na ochranu ptačích budek. Pokud můžete krmítko umístit na zeď, instalace háku na zavěšení se vyplatí. Po zdi neumí lézt ani ta nejlepší kočka, závěs navíc dobře vypadá.

Stále oblíbenější jsou výrobky, které lze pomocí přísavek bezpečně připevnit přímo na sklo okna. Ptáky můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti a vyjma přízemí je krmítko bezpečné. Tento způsob pomoci mohou zvolit i lidé v bytech, kteří nemají zahradu ani balkon.

Krmítka z plastu se nejlépe myjí a dezinfikují,
dejte jim proto přednost před dřevěnými.

Přestože potravu zpravidla chrání ohrádka, část jí vypadne a ptáci pak sbírají zbytky na zemi. Proto krmítko umístěte dále od keřů, do nichž by se číhající kočka ukryla. Někteří ptáci hledají jídlo na zemi přednostně – pro ně existují i jednoduché typy s průhlednou stříškou, která položíte na zem, zídku, zahradní stůl… Potrava v nich nezvlhne a nezapadá sněhem.

Pozor také na lojové koule v plastových síťkách. Milují je jak ptáci, tak třeba psi, kterým voní a jsou schopni je sníst, což jim způsobí nemalé zdravotní obtíže. Lepší a bezpečnější je proto volit koule bez sítky v závěsných klíckách.

Čisté krmítko

Na krmítku se ptáků potkává nezvyklé množství, v zimě jsou často oslabení a mohou se mezi nimi šířit ptačí nemoci. Pokud budete krmítko udržovat čisté, můžete jejich šíření zabránit. Nejoblíbenější dřevěná se bohužel udržují nejhůře. Měla by mít alespoň odnímatelné dno, které snadno vydrhnete. „Lidé se mě často ptají, proč by měli krmítka čistit. Představte si, že by tisíce lidí jedly několik měsíců stále z toho jednoho nemytého talíře. A tady je to stejné – proto je alespoň jednou za dva týdny důkladně vyčistěte,“ radí Petr Dobrý z webu Zelená domácnost.com, který se ochranou zvířat zabývá již mnoho let. Z toho důvodu preferuje válcová, samonásypná keramická či plastová krmítka, která se udržují a čistí snadno. Výrobci myslí i na design, takže jejich vzhled zahradě na kráse neubírá. Pozor však na levné varianty, které nelze rozebrat a vyčistit. Ta správná snadno omyjete mýdlovou vodou s kapkou octa, osušíte a opět pověsíte. Pokud můžete krmítko doplňovat na chatě jen občas, ideální jsou varianty s objemným zásobníkem.

 

Jana Bucharová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Je čas přichystat krmítka