Jedlý plevel jako nový trend


Dříve jsme se na tyto rostliny koukali pouze jako na obtížné nepřátele našich okrasných zahrad. Plevel se rád usídlí na zeleninových záhonech, mezi trvalkami a také na úzkostlivě udržovaném trávníku. Zkusili jste se na tyto rostlinky podívat také z trochu jiné strany? V této bohaté skupině nenáročných planých druhů totiž najdeme celou škálu jedlých rostlin, které v obsahu léčivých látek mnohdy předčí i běžně pěstované bylinky.
Violka vonná (Viola odorata) je oblíbenou květinou na dochucení salátů i na ozdobení moučníků.

Violka vonná (Viola odorata) je oblíbenou květinou na dochucení salátů i na ozdobení moučníků.

Pojídání plevelů z vlastní zahrady může někomu přijít poměrně podivné. Může za to ale pouze náš přístup, protože v plevelných rostlinách raději spatřujeme organický odpad hodný likvidace. Přitom tyto rostliny řadíme mezi plané druhy zeleniny, které perfektně dochutí salát, ozdobí dort nebo nahradí špenát. Tak proč těmto rostlinám nedat alespoň malou šanci? Nový přístup S jedlým lesem jste se určitě již někdy setkali. Stejně tak ovšem existuje třeba jedlý trávník, ve kterém se rády zabydlují mnohé dvouděložné rostliny (poznámka autora: druhy trav jsou jednoděložné). Abyste si mohly pochutnat na sedmikrásce chudobce nebo smetance lékařské z vašeho trávníku, musíte ho přestat hnojit a používat na jeho rádoby ochranu jakékoliv chemické prostředky. Několik let pak trvá, než si příroda s pozůstatky syntetických látek v půdě poradí. Až nad chemií zvítězíte, můžete sklízet zdravé rostliny plné minerálů a důležitých vitamínů. Jaké druhy plevelů můžeme jíst?
Do zeleninového salátu zkuste přidat šruchu zelnou (Portulaca oleracea).

Do zeleninového salátu zkuste přidat šruchu zelnou (Portulaca oleracea).

Jestli si jídelníček o tyto druhy rostlin obohatíte, záleží plně na vás. Mnohé se také hodí do bylinkových čajů, salátů i do jiných tepelně upravovaných pokrmů. Jedlé plevely najdete prakticky na celé zahradě, stačí se jen rozhlédnout. O jaké druhy se tedy jedná? Aegopodium podagraria – bršlice kozí noha Ajuga reptans – zběhovec plazivý Alliaria petiolata – česnáček lékařský Bellis perennis – sedmikráska chudobka Chenopodium bonus –henricus – merlík všedobr Potentilla anserina – mochna husí Stellaria media – ptačinec žabinec Taraxacum officinale – smetanka lékařská Trifolium repens – jetel plazivý Urtica dioica – kopřiva dvoudomá Viola odorata – violka vonná FOTO: SHUTTERSTOCK

Jedlý plevel jako nový trend

Komentáře

Napsat komentář