Kámen zahradě sluší

Na kameni člověk oceňuje nejen jeho přirozenou krásu a dlouhou životnost, ale i to, že je použitelný prakticky všude. Své uplatnění totiž najde v zahradě přírodní i minimalistické. Jeho vlastnosti oceníte při tvorbě jezírek, cestiček, zídek i dalších prvků. Přesvědčí vás těchto 15 tipů?

KÁMEN SLUŠÍ I JEZÍRKŮM
Tento odolný přírodní materiál se hodí také na obklad okrasných nebo koupacích jezírek, a to v různých frakcích. Zatímco velké bloky skvěle vytvoří prameniště či vodopády, kámen v jemnější frakci umožní i výsadbu bahenních i vodních rostlin v čisticí i hlubinné zóně.

1. Zahradní zídky

Zahradní zídky sice lze vybudovat i z jiných, moderních stavebních materiálů, ovšem kámen má přece jen dlouhou tradici a jeho vlastnosti jen tak něčím nenahradíte. Tyto drobné stavby lze pojmout jako suché zídky, které jsou založené na správné skladbě kamene a fungují bez pojiva. Pozor, tyto stavby ovšem nemají větší nosnost, a pokud jimi zpevňujete svahy, tak jen ty, které na zídku nevyvíjejí větší tlak. Jinak potřebujete zdi s pevnými základy. Tyto stavby lze využít všude, kde chcete překonat různé převýšení nebo například na zvýraznění květinových záhonů vyzdvižených nad okolní terén.

2. Schody v přírodní zahradě

Z kamene lze vytvořit také zajímavé schodiště, jehož výhodou je absence pojiva. Jednotlivé bloky pravidelných i nepravidelných tvarů lze skládat stejně jako kámen v suché zídce. Mezery mezi nimi vyplňte zeminou a osázejte suchovzdornými skalničkami, které schodiště příjemně ozelení. K tomu se výborně hodí například netřesky, rozchodníky nebo různé odrůdy mateřídoušek.

3. Zahradní cestičky do nepohody

Při výběru materiálu určeného na stavbu zahradních cest se zajímejte o jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům, protiskluzové vlastnosti nebo to, zda jste schopni cestičku vytvořit svépomocí. Poměrně oblíbený bývá kámen štípaný, který má skvělé protiskluzové vlastnosti. Stejně tak je vhodný třeba i řezaný pískovec, ovšem snese mnohem menší zátěž než třeba žula nebo rula. Snažte se vždy získat kámen z místního lomu, bude na zahradě působit přirozeněji než ten z dovozu.

4. Pojezdová plocha z kamene

Pokud se nebojíte i trochu méně tradičních prvků, můžete pojmout například pojezdové cestičky zcela jinak. Zkuste vedle sebe naskládat neopracované kameny plochou stranou vzhůru tak, aby mezi nimi vznikly kapsy, které naplníte zeminou a osázíte třeba mateřídouškami. Po takové cestě bez problémů projedete zahradní technikou nebo lehčími automobily. Je ale třeba kameny pokládat do vysokého štěrkového lože a mezery mezi nimi prosypat směsí jemnějšího štěrku a zeminy.

5. Náhrada plotu

Suchá zídka najde uplatnění především v přírodní zahradě, kde se majitelé zdráhají použít uměle vyrobené materiály. Inspirovat se můžete také anglickou krajinou, kde kamenné ploty najdete ve volné přírodě. Kameny na sucho poskládané do zídky tak zajímavě oddělí jednotlivé části zahrady.

6. Živá zahrada

Výhodou zvláště některých typů kamene je jejich proměnlivost během let. Zvláště ve vlhčím prostředí se kámen časem potáhne vrstvou lišejníku nebo praskliny od ledu osídlí drobné rostliny, které mu dodají zajímavý přírodní punc. Pokud chcete, aby kámen zarostl mechem rychleji, stačí na něj rozdrobit zralý mech, který se pak o vše už postará sám.

7. Pro bylinky

Kámen jako jeden z mála přírodních materiálů v sobě dokáže akumulovat teplo, které pak uvolňuje během noci. Platí to hlavně pro větší kusy. Právě díky tomu se v blízkosti kamene daří teplomilných rostlinám, jako například bylinkám ze středomořské oblasti, které zde i přežijí zimu, zatímco jinde v zahradě by rychle vymrzly.

8. Kámen sluší i jezírkům

Tento odolný přírodní materiál se hodí také na obklad okrasných nebo koupacích jezírek, a to v různých frakcích. Zatímco velké bloky skvěle vytvoří prameniště či vodopády, kámen v jemnější frakci umožní i výsadbu bahenních i vodních rostlin v čistící i hlubinné zóně.

9. Dekorativní prvek

Kámen ve své neopracované formě se stává krásným ozdobným prvkem v zahradě. Solitérní i skupinově rozmístěné balvany se hodí například do vřesovišť nebo trvalkových záhonů. Je ovšem na zvážení, zda využít kámen oblých nebo ostrých tvarů. Pokud chcete, aby působil přirozeně, raději využijte místní kámen, který na sebe nebude příliš strhávat pozornost. Má-li naopak tvořit zajímavou dekoraci, nebojte se ani kamene z dovozu s výraznějším tvarem i barvou.

10. Minerální mulče

Zvláště v posledních letech je obrovský zájem o minerální mulče – štěrk, kačírek nebo kamenné drtě. Tyto materiály se hodí jak do přírodní, tak i moderní městské zahrady. Přirozeně působí například ve skalce, na střešní zahradě, v kamenných korytech, ale také v prérijních trvalkových záhonech. Kromě toho, že brání nadměrnému zaplevelení záhonů, během horkých letních dnů navíc ochlazují půdu, čímž sníží i výpar zálivkové vody. Minerální mulče jsou nejen praktické, ale navíc na zahradě dobře vypadají a jsou cenově dobře dostupné.

11. Pro vodní zahrady

Kámen si s vodou skvěle rozumí, což věděli zahradní architekti již před mnoha staletími, když ho rádi používali i při budování zajímavých vodních prvků, například kašen či vodních chrličů. V moderní zahradě se uplatní například kamenné prameniště nebo vývěr, který osvěží vzduch na balkoně či terase či napojí vodou okrasné jezírko.

12. Pro užitečné živočichy

Kámen vyhledávají i různé druhy užitečných živočichů, které se snažíte na pozemek nalákat, aby pomohli vyhubit škůdce a nastolit ekologickou rovnováhu mezi jednotlivými biotopy. Kámen je jednou z možností, jak drobným živočichům vytvořit přirozené prostředí. Na balvanu u vody se bude líbit obojživelníkům. Suchou zídku nebo hromadu kamene v klidné části zahrady brzy obydlí ještěrky. Za doupě prosypané starým dřevem a listím bude vděčný ježek nebo ropucha.

13. Originální závlahová mísa

Pokud máte na zahradě hodně kamene, určitě ho nevyvážejte pryč, vždy se bude hodit. Například na stavbu suché zídky, tvorbu skalky nebo dokonce na zajímavou závlahovou mísu okolo vzrostlého stromu, na niž můžete vysadit stínomilné bylinky.

14. Na skalku i do suťoviště

Některé zahradní prvky jsou na kameni přímo závislé. Tak je tomu například ve skalce nebo v přírodním suťovišti. Do nich zakomponujte nejprve větší kamenné bloky, které vytvoří zajímavou kostru kompozice. Ve svahu mohou dokonce zpevnit terén. Pak doplňte menší kámen a vysázejte rostliny, na závěr plochu zakryjte minerálním mulčem. Přirozeně působí hlavně kamenná drť, která se skládá z různých frakcí.

15. Zajímavý detail

Pokud má kámen zajímavou strukturu nebo barvenou kresbu, určitě ho neskrývejte v zadní části zahrady. Naopak ho přibližte co nejvíce k domu či zahradnímu jezírku, kde si všimnete jeho nevšedního vzhledu. Některé kamenné bloky v sobě mohou skrývat také rostlinné či živočišné fosilie nebo minerální krystalky.


Jak vybírat kámen do zahrady?

  • Pokud se snažíte o přírodní vzhled zahrady, raději použijte místní kámen. Je dostupný v místním lomu nebo se domluvte s majitelem okolní zemědělské půdy, který se sesbíraného kamene z orné půdy jistě rád zbaví.

  • Při stavbě zídek a cestiček by vás měly zajímat hlavně fyzikální vlastnosti tohoto materiálu. Kámen by měl být stabilní, příliš zvětralé horniny nejsou vhodné. Při stavbě cestičky nezapomínejte na nosnost materiálu i jeho protiskluzové vlastnosti.

  • Do skalek, suťovišť i vodních prvků se snažte zakomponovat i několik větších kusů kamene. Drobný kámen a drť skvěle poslouží až na finální doplnění.

  • Kámen přirozeně pracuje a stejně tak musíte počítat i s tím, že se ve vlhčím prostředí může potáhnout vrstvou sinic, řas či mechu. Na zídkách to nevadí, naopak na cestách či schodištích, kde se tak zhoršují jeho protiskluzové vlastnosti, ano.

  • Příliš barevný kámen výrazných tvarů na sebe strhává veškerou pozornost, což oceníte spíše tehdy, pokud do své zahrady umísťujete kamennou solitéru či skulpturu. U kamene použitého na běžné zahradní prvky je ovšem tato vlastnost nežádoucí. Zde raději využijte nenápadný materiál, který naopak umožní vyniknout ostatním zahradním prvkům a květinám.

 

Lucie Peukertová, foto autorka

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Kámen zahradě sluší

Zajímavé