Když je příliš slunce na obtíž

Sluneční paprsky jsou zjara příjemné, ovšem v půlce léta už mnozí zatouží po kousku stínu. Pokud zrovna nemáte poblíž husté koruny stromů, pomohou slunečníky či markýzy.

slunce_1

Nejen velikost, ale i barva rozhodují o tom, kolik stínu vám slunečník nabídne. Jestliže se chcete před paprsky maximálně skrýt, volte nejen co největší, ale také sáhněte po některém z tmavých odstínů.

Pro více stínu

Nejmenší slunečníky mají průměr jen něco málo přes metr. Jsou vhodné například k zastínění balkonu nebo jednoho křesílka, na němž trávíte polední siestu. Jestliže pod něj chcete ukrýt jídelní stůl, už budete potřebovat některý z těch větších o průměru kolem tří metrů. U těchto velikostí je třeba dbát na pevnost konstrukce. Nejčastěji se setkáte s kovovou, přesněji hliníkovou kostrou, ale může být i dřevěná. Na tu se používá z domácích druhů dub, z exotických třeba teak. Rozložit a složit jako obyčejný deštník se dají jen ty nejmenší typy, u větších průměrů už by k tomu bylo třeba mnohem více síly. Proto se ovládají klikou, který tuto práci hodně usnadní.

Hitem několik posledních let se staly slunečníky s bočním závěsem. Nosná tyč neprochází středem, ale je umístěna mimo stíněný prostor, což přináší více zastíněného místa. Tyto typy také lépe odolávají větru.

Při nákupu si ověřte, zda vám k slunečníku firma dodává také upevňovací zařízení – na výběr je klasický stojan, zátěžový kříž či dlaždice, nebo kotva do země – nebo jestli si je musíte kupovat zvlášť. Pouze zasunout tyč do otvoru uprostřed jídelního stolu pro dobrou stabilitu nestačí.

Samonosné markýzy se nepřipevňují na fasádu, mohou zastiňovat třeba pergolu.

Samonosné markýzy se nepřipevňují na fasádu, mohou zastiňovat třeba pergolu.

Slunečník není deštník!

Při výběru barvy slunečníku nekoukejte pouze na váš vkus a třeba potahy nábytku. Čím je látka slunečníku tmavší, tím víc stínu poskytne. Na druhé straně se ale pod tmavou střechou kumuluje větší množství tepla. A naopak.

Slunečníky se vyrábějí z několika druhů textilií. Důležité je, aby byly prodyšné a jednoduše se udržovaly. Pozor! Slunečník chrání pouze před sluncem, nikoli před deštěm. Před pár kapkami vás sice uchrání, ale za silnějšího deště se ho doporučuje složit. Sice se vyrábějí i speciální voděodolné, ale jde o nadstandard, což se projevuje i na ceně. A jsou určené spíš do komerčních prostorů.

Hitem několika posledních let se staly slunečníky s bočním závěsem.

Hitem několika posledních let se staly slunečníky s bočním závěsem.

Stále oblíbenější markýzy

Potřebujte-li více stínu, aby zakryl jídelní stůl, bazén, či dětské prolézačky, zvolte markýzy. I ty se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a variantách. Oproti slunečníkům se neliší pouze svým rozměrem, ale také využitím. Zůstáváte pod nimi v suchu, i když prší. Látky z akrylových vláken chrání nejen před slunečními paprsky, ale při sklonu markýzy minimálně dvanáct stupňů také před lehkým deštěm. Ovšem v případě lijáku nebo větru je raději stáhněte, aby se nepoškodily.

Na samotnou konstrukci by měly být použity výhradně kvalitní hliníkové slitiny, pro navíjecí toč a zvláště namáhané součástky potom ocel.

Při vysouvání markýz se tkanina odvíjí z toče a napíná, a to prostřednictvím silných odpružených ramen, výklopných nebo kloubových podle typu markýzy. Zde jsou čtyři základní typy markýz.

Na zastínění menších balkonů, terásek či oken jsou vhodné markýzy sklopné, kdy za příznivou cenu získáváte poměrně spolehlivé zařízení. Tkanina je navinuta na ocelové toči a celý komplet je uchycen na dané místo prostřednictvím kotvících konzolí. Při vysouvání napínají ramena látku a udržují ji stále dokonale vypnutou. Ve staženém stavu je celá tkanina navinuta na toči a ramena jsou složena u fasády, proto markýza nijak nevyčnívá a opticky neruší. Pro zastínění a pohyblivé zastřešení větších teras, zahradních posezení nebo větších balkónů, tedy větší plochy, se používají typy výsuvné, setkat se můžete i s označením kloubové. Další skupinu tvoří kazetové mazkýzy, podobně jako u výsuvných zde zajišťují pohyb tkaniny předpružená kloubová ramena. Na rozdíl od nich je ale stočená látka elegantně ukrytá v kazetě. Speciální skupinou, vhodnou na terasy nebo do zahrad, neboť se nemontují na fasády jsou samonosné markýzy. Jsou opatřené vlastní nosnou konstrukcí, z níž se vysouvají dvě markýzy do obou stran. K výhodám patří maximální variabilita, postavit je můžete opravdu kamkoli.

Při sklonu minimálně 12 stupňů chrání markýzy také před lehkým deštěm.

Při sklonu minimálně 12 stupňů chrání markýzy také před lehkým deštěm.

Kdo ještě točí klikou?

Menší a levnější markýzy – zhruba do velikosti dvanáct metrů čtverečních – se ovládají ručně, tedy klikou. Pořídit si můžete i typy s elektromotorem. Nejenže k jejich vysunutí a zasunutí stačí pouze zmáčknout tlačítko nebo knoflík na dálkovém ovládán, ale opatřit je můžete i čidly. Markýza se potom sama vysune při určité intenzitě slunečního záření, nebo se naopak sama zaroluje při silném větru. Záleží, jaký typ zvolíte.

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Save

Save

Save

Uložit

Když je příliš slunce na obtíž