Když je voda nad zlato

Loňské sucho nejen mnohým zahrádkářům připomnělo, že nikoli sůl, ale voda je nad zlato. Kdo si neudělala zásoby dešťovky, nemohl mnohde ani zalévat. A leckdo se naučil, že dobré hospodaření s vodou se každému pěstiteli vyplatí.

voda3

V horkém a suchém létě, které přichází stále častěji, nastane nouze o vodu velmi snadno. Řešení, jak pomoci sobě i celé krajině, je poměrně snadné – zadržet co nejvíce dešťovky. Je zdarma a rostlinám maximálně prospívá. Na plýtvání vodou myslí už i zákon, u novostaveb ji majitel musí nechat vsakovat do země, teda pokud ji nevyužije jinak. Rozhodně voda nesmí bez užitku odtékat do kanalizace. Využít dešťovku co nejlépe je však v zájmu každého, kdo má zahradu!

Nádrže trpasličí i obří

Pokud máte malý pozemek, dříve vám možná stačily klasické sudy pod okap. Přebytek z nich lze zavést do malého okrasného jezírka, na trávník nebo přímo do záhonů třeba kapénkovou závlahou. Zvláště staré dřevěné sudy, které je pro zvýšení trvanlivosti vhodné vyplnit plastovým, jsou krásné i na pohled. Plastové lze obalit rákosovou rohoží, jutou, vytvořit z nich rozmanité kaskády. Jenže pokud přijde opět horké a suché léto, zásoby v sudech zpravidla nestač í ani malým zahradám, leda by kaskáda nádob lemovala celý dům.

Řešením je proto investice do velkých zásobníků. Nejrůznější typy nádrží můžete umístit i na vyvýšenou konstrukci a zalévat pak samospádem. Ty největší musí naopak stát na pevném podloží. Neměly by být průsvitné, aby ve vodě nebujely řasy. Světlý nátěr nebo obal mírní přehřívání vody. Pamatujte, že i obyčejné sudy je dobré opatřit víkem, nebo alespoň rohoží či hustou sítí, která brání komárům naklást do vody vajíčka. Nehrozí také utopení ptáků a netopýrů, kteří se pak napojí a vykoupou raději v bezpečném, mělkém napajedle.

voda2

Zásobárna v podzemí

Podzemní zásobníky na dešťovou vodu jsou řešením nejnákladnějším a vyžadují zemní práce, ale za to nabízejí mnoho výhod. Nejenže nezabírají místo na pozemku a nejsou vidět, ale vodu skladujete při stálé, nízké teplotě a potmě, čímž si uchovává vyšší kvalitu nežli nad zemí, a to i po velmi dlouhou dobu. Takové nádrže pořídíte v nejrůznějších tvarech – do každé zahrady a na různá podloží se může hodit jiný. Silné plasty, ze kterých jsou vyrobené, mají velmi dobrou trvanlivost.

Voda sváděná do nádrže musí projít externími či interními filtry, které zachytí hrubé i jemné nečistoty jako větvičky, listí, nánosy pylu. Nezbytným doplňkem je čerpadlo, a pokud nechcete zalévat vždy velmi časně zrána, může se hodit i malá nadzemní předehřívací nádrž. Rostlinám v parném létě chladná voda nesvědčí, působí jim zbytečný šok. Přepad z podzemní nádrže může ústit do jezírka.

Objemné nádrže s kvalitní filtrační soustavou umožňují používání dešťové vody i v domě, na splachování i praní prádla.

voda1

Jak správně zalévat a uchovat vláhu v půdě

S výjimkou klíčících a velmi mladých rostlinek, které potřebují jemnou zálivku pravidelně dvakrát denně, je lepší dávat vodu rostlinám méně často a o to důkladněji. Jde o to, aby se vláha dostala až ke kořenům a nezůstala jen na povrchu, odkud se brzy odpaří. Ztráty také sníží zálivka brzy zrána, kdy slunce ještě půdu nerozpálilo, nebo pozdě večer. A velký přínos má i mulčování, které výparu brání, neboť udržuje půdu kyprou a svědčí prospěšným půdním mikroorganismům. V přírodě také holé místo nenajdete – rostliny ho ihned zacelí. Hnojení organickým hnojivem, tedy kompostem či vyzrálým hnojem, prospívá nejen úrodnosti půdy, ale také zvyšuje její schopnost zadržovat v sobě vodu.


 

Dešťovka a jezírko

Dešťovou vodu můžete svádět do zahradního jezírka, ať již okrasného, nebo koupacího. Čím větší je, tím lepší zásobárnou pro časy nouze se stane. Vodu udrží čistou bahenní i vodní rostliny a čerpadlo, které ji uvede do pohybu, případně bakteriální filtr. Pokud do jezírka nakladou vajíčka žáby, filtr dočasně vypněte, aby nezahubil malé pulce. Ti za odměnu vyčistí jezírko od řas. Pokud jezírko leží alespoň částečně ve stínu, vodu udržíte čistou mnohem snáze.

 

Jana Bucharová, foto Shurtterstock

 

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_03_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Když je voda nad zlato