Krbové zákoutí

Příprava pokrmů v zahradě na živém ohni je dnes vnímána jako příležitost k relaxaci, setkání s rodinou a přáteli nebo menší oslavě. Jak si však příjemné posezení s krbem vytvořit?

Příprava pokrmů v zahradě na živém ohni je dnes vnímána jako příležitost k relaxaci

Příprava pokrmů v zahradě na živém ohni je dnes vnímána
jako příležitost k relaxaci

Vhodné umístění
Pro stavbu krbu je třeba hned na začátku vybrat pečlivě místo, protože jeho případný přesun v budoucnu nebude možný nebo velice obtížný. Krb by měl stát v prostoru bez průvanu, kvůli přenášení potravin a dalších potřeb nejlépe v blízkosti domu. Současně by měl být situován na krytém, ale otevřeném a dobře větraném stanovišti. Postačí mu zahradní zeď s přístřeškem, na členitém pozemku ho lze zasadit do svahu a optimální je i umístění pod pergolou. Nezbytná je pevná a odolná základna, obvykle betonová deska na zhutněném podkladu, případně dlažba. Při výběru místa myslete i na směr větru a sousedy, protože kouř z krbu by je mohl obtěžovat.

Různé materiály
Základním stavebním materiálem pro krby jsou cihly a přírodní kámen, případně žáruvzdorný beton nebo vápenopískové cihly. Jde tedy o stabilní a bytelné stavby, které mohou mít různé rozměry v závislosti na tom, jak často a v jaké míře jsou využívány. Vnitřek ohniště je vyzděn šamotem, pracovní plochy bývají ze žáruvzdorného betonu. Hrubá stavba nabízí různé možnosti povrchových úprav, od žáruvzdorných omítek přes obklad dlažbou, lícovými cihlami nebo kamenem. Při výběru materiálů je ale třeba zohlednit celkový styl zahrady a k začlenění krbu do okolí mohou přispět i popínavé rostliny.

Stavba svépomocí
K vlastní realizaci krbu je nejlepší si přizvat specializovanou firmu, případně krb postavit za odborného dozoru. Firma vypracuje podle vašich požadavků projekt, který vyhoví všem stavebním a bezpečnostním předpisům. Může ho také doplnit udírnou, pečicí troubou a ohništěm s litinovými pláty nebo sporákem. Komín je vhodné opatřit stříškou proti dešti, případně větrnou clonou. Praktický je blízký nebo zavedený přívod vody a elektřiny, případně i napojení na odpad.

Krbové sestavy
Jestliže nechcete stavět rozměrný a finančně náročný krb, můžete využít nabídky hotových krbových sestav, které lze rychle a relativně snadno postavit a začít používat. Pro jejich umístění platí stejná pravidla jako pro zděné krby, neliší se ani možnostmi úpravy jídel a dalšími funkcemi. Krbové sestavy je možné pořídit v základním i luxusním provedení. V menších připravíte pohodlně jídlo pro dvě až čtyři osoby, pro velké skupiny lidí jsou určené sestavy s přídavnými bočními stoly, které zajistí pohodlnou přípravu i servírování jídel. Krb může být umístěný také uprostřed sezení.

Vybavení a příslušenství
K základnímu vybavení krbových sestav i zděných krbů patří grilovací rošt a otočný držák. Příslušenstvím může být i udírna, k některým sestavám bez udírny lze přikoupit douzovací nástavec. Všechny krby jsou zpravidla vybaveny prostorem pro ukládání dřeva a různě velkými odkládacími plochami. Pro snadné čistění bývají některé typy doplněny nerezovou vyjímatelnou vložkou v popelníku, praktické je i plechové obložení přední strany ohniště. Dražší krby mohou být opatřeny broušenou žulovou deskou a osazeny střechou z mědi nebo nerezové oceli v základní nebo černé barvě.

Letní kuchyně
Alternativou ke krbovému posezení je letní kuchyně, nejčastěji zděná. Ať už tato kuchyně stojí v rohu zahrady nebo vedle domu, vždy je nutná kvalitní izolace ploch sousedících se zdrojem ohně. Součástí kuchyně může být gril, krbová sestava nebo zděný krb s troubou či pecí na pizzu nebo chleba, udírnou a sporákem.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Krbové zákoutí

Uložit

Uložit

Krbové zákoutí