Kvalitní trávník, zahradníkova odměna

Okrasný trávník trápí nejednoho majitele zahrady. Buď je neustále zarostlý plevelem, málo roste, je řídký, nebo prostě nemá pěknou tmavě zelenou barvu. Naše klimatické podmínky trávníku bohužel moc nepřejí. Hustý porost je výsledkem urputné a mnohdy odborné zahradnické práce.

Intenzivně ošetřovaný trávník není náročný pouze na čas, ale také na finanční prostředky. Výsledek je ale úžasný.

Samo to nejde

Často si bereme za vzor trávníky založené v Anglii, které však pro nás bez závlahového systému a pravidelné péče představují nedosažitelný cíl. Mírné anglické zimy umožňují rychlý vstup trávníku do vegetace, vlhké klima během celého roku navíc udržuje porost stále intenzivně zelený. V České republice ale tuhé mrazivé zimy trávník vyčerpávají a způsobují velice pozvolný nástup do vegetačního období. Suché kontinentální klima se projevuje hlavně v létě, kdy většina nezavlažovaných trávníků proschne a při deštích zarůstá dvouděložnými rostlinami, které sucho zvládají lépe. Letnímu vysychání se můžete z velké části bránit automatickým závlahovým systémem, trávník není ovšem závislý pouze na této formě vody. Velkou roli právě u anglického trávníku hraje vyšší vzdušná vlhkost, kterou Češi v suchém létě nemohou nijak nahradit. Pojďte se proto seznámit s péčí o okrasný trávník, který vyhovuje i tuzemským majitelům zahrad s vyššími nároky.

Intenzita versus květy

Trávníku sluší nášlapné kameny nebo dlaždice, které umožňují pohodlnou chůzi a nahradí na realizaci náročnější cesty.

Již při plánování zahrady je třeba zvážit, jak intenzivně se trávníku budete věnovat, kolik financí jste ochotni investovat a zda chcete povolat odbornou zahradnickou firmu. V praxi se na větších pozemcích kvůli nárokům na údržbu často kombinují různé typy porostů. U terasy majitelé obvykle vyžadují intenzivní nízko sečený trávník, který plní hlavně okrasnou funkci. Takový trávník potřebuje častou seč, výjimkou není výjezd sekačky dvakrát do týdne nebo instalace automatické sekačky se solárním pohonem. Náročný je také na hnojení a postřiky proti plevelům. Na tuto část navazuje rekreační trávník, v němž majitelům občasný výskyt plevele nevadí. Je vhodný pro dětské hry nebo třeba na opalování. Dobře si poradí s vyšší zátěží, proto se seče na větší výšku. Hnojení a postřiky mu stačí jednou do roka. Vzdálenější kouty pozemku jsou někdy věnovány květnatému trávníku. Ten se může buď založit, nebo postupně zapěstovat z původního porostu. Seče se zhruba třikrát ročně a nesnáší jakékoli hnojení, protože právě hnojivo připravuje neúnosné podmínky pro většinu kvetoucích rostlin v trávníku. Jelikož jsou zde zastoupeny kvetoucí dvouděložné druhy, nepoužívají se při údržbě žádné postřiky hubící plevel. V květnatém trávníku lze vysekávat cestičky, které vás provedou vzdálenějšími částmi zahrady. Květnatá louka je také pěkná a zároveň užitečná v ovocném sadu, kam přiláká včely a čmeláky. Navíc snižuje nároky na údržbu trávníku na velké zahradě a své místo má i v permakultuře.

Pěstěný trávník

Intenzivně udržované trávníky jsou výsadou především menších rodinných zahrad a reprezentativních firemních areálů. Aby trávník dobře fungoval, musíte mu dopřát pravidelnou seč, hnojení, optimálně dlouhodobě působícím hnojivem, a čím dál tím běžnější vertikutaci. V případě výrazného zhutnění půdy se používá tzv. topdressing prováděný odbornými firmami. Tímto způsobem se provádí rekonstrukce trávníku nebo přeměna původního špatně založeného porostu s těžkou půdou na okrasný trávník. Pomocí stroje se do půdy vytlačí otvory ve tvaru válečku (nebo se naopak z půdy válečky vykrojí, záleží na typu stroje). Porost se po tomto zásahu musí „zapískovat“ křemičitým pískem a dosít travním osivem nebo se povrch potáhne slabou vrstvou křemičitého písku a trávníkového substrátu s namíchaným osivem. Postupy různých firem se v určitých bodech liší. V každém případě se jedná o náročnější postup, po kterém se trávník musí nechat nějakou dobu zregenerovat. Ovšem výsledek pak stojí za to.

Nezbytná voda

Trávník má vysoké nároky na vzdušnou a závlahovou vodu. Ve větší míře ovlivníte pouze závlahu. Mnoho majitelů se snaží na závlaze ušetřit tím, že trávník zalévá hadicí. Ta však odčerpá zbytečně velké množství vody a na většině zahrad se zalévá pitnou vodou, která něco stojí. I sebepečlivější zálivka hadicemi nadto není pravidelná, což se na trávníku projeví nepravidelným zbarvením, které je viditelnější zvláště po aplikaci granulovaného hnojiva. Automatický závlahový systém vyžaduje sice vyšší pořizovací náklady, ale časem vrátí peníze zpět do vaší peněženky, zvláště pokud si necháte na zahradě nainstalovat jímku na dešťovou vodu, která je pro trávník mnohem vhodnější než upravovaná pitná voda. Závlahový systém se stará o trávník sám, pravidelně a rovnoměrně, odborná firma ho jen na jaře spustí a před zimou vypustí a zazimuje.

Údržba firmou

Nezapomeňte trávník včas a správně sekat.

  • Postřiky. Velkým trápením v intenzivním trávníku bývají vytrvalé plevele, které osídlují plochy s nižší hustotou trav. Jistou regulaci provádí již samotné hnojení, většina dvouděložných plevelů totiž nemá v oblibě větší množství živin v půdě. Běžné druhy jako smetanka lékařská nebo sedmikráska chudobka si ale s tímto problémem poradí a zarůstají i pravidelně hnojený trávník. Pro regulaci plevelů se používají selektivní herbicidy, které se v daném poměru ředí vodou. Postřiky se běžně opakují dvakrát nebo třikrát ročně.
  • Vertikutace. Většinou se kombinuje vertikutace strojem a vertikutačními hráběmi. Pokud si majitel zahrady chce prořez trávníku provést sám, může si mechanizaci vypůjčit ve specializované půjčovně. Stroj by ovšem měl být dostatečně výkonný. Při vertikutaci dochází k prořezu trávníku řadou nožů, které narušují vrchní vrstvu půdy. Nože z trávníku odstraní organickou hmotu a mech, které zabraňují absorpci vody a vzduchu do půdy. Pokud se v trávníku nachází automatická závlaha, předem vyznačte kolíky nebo praporky lokalizaci postřikovačů, stroj na ně nesmí najet! Okraje trávníku se nejčastěji vertikutují speciálními hráběmi s ostrými noži. Organická plsť se musí z trávníku pečlivě vyhrabat. Plocha se následně pohnojí a zavlaží.
  • Likvidace mechu. Mech se často vyskytuje v místech s kyselejší půdou a tam, kde je trávník výrazně zatěžován. Samozřejmě existuje mnoho přípravků a hnojiv s obsahem látek určených pro omezení růstu mechu, ale obvykle bohatě postačí provedení vertikutace alespoň jednou ročně a hnojení kvalitními hnojivy.

Údržba majitelem

  • Seč trávníku. Seči je třeba věnovat zvláštní pozornost. Obvykle postačí sečení jednou týdně, pokud ovšem chcete nízký porost, budete muset sekačku nastartovat i dvakrát. Kvalita seče závisí na druhu stroje a žacího ústrojí. Zvláště důležité je nabroušení nožů.
  • Hnojení. Na větší plochy trávníku se používají strojky na hnojení, které umožňují přiměřenou aplikaci. Ruční hnojení s sebou nese riziko nepravidelného hnojení a mnohdy i popálení porostu.
  • Poměrně snadno se hnojí pomalu rozpustnými granulovanými hnojivy, která mají pro danou roční dobu upravený poměr živin. Hnojí se jimi obvykle po jarní vertikutaci přibližně v březnu či dubnu, potom v létě v červnu a srpnu a dále pak po podzimní vertikutaci v září nebo říjnu.
  • K hnojení lze použít i krátkodobě působící hnojiva (rychlorozpustná). Jejich aplikaci věnujte ale zvláštní pozornost. Hrozí totiž popálení porostu a nerovnoměrnost hnojení se rychle projeví. Krátkodobá hnojiva se perfektně hodí pro aplikaci u trávníku, který trpí akutním nedostatkem živin, nebo k dohnojování míst s komplikovaným terénem (ostré svahy) během vegetace.
  • Bez dodatečného hnojení nelze intenzivní trávníky prakticky udržet v perfektním stavu. Hnojení však vyžaduje určitý cvik a znalosti, a proto tuto péči majitelé zahrady často přenechávají odborné firmě.
  • Okraje. Ačkoliv se okrajům nepřikládá velký význam, určují celkový dojem nejen z travnaté plochy, ale i z celé zahrady. Trávník od výsadeb můžete oddělit kovovým nebo plastovým obrubníkem nebo okraje dvakrát do roka oddělit rovným rýčem. Pro tento účel lze použít také zařezávací stroje a nůžky.

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Kvalitní trávník, zahradníkova odměna

Kvalitní trávník, zahradníkova odměna