Leden v zahradě

Rubrika: Kalendář
Semena některých trvalek musejí před vyklíčením nejdříve projít mrazem.

Semena některých trvalek musejí před vyklíčením nejdříve projít mrazem.

Semena přešlá mrazem
Semena některých trvalek musejí před vyklíčením nejdříve projít mrazem. K jejich výsevu proto využijte oblevu, při níž sněhová pokrývka roztaje. Jestliže takové oteplení nenastane, vysejte semena do květináčů, které pak zapusťte do sněhu.

Čerstvé vitaminy
V lednu bývá čerstvé zeleniny málo. Kromě řeřichy ze semen a pažitky a petržele, jejichž trsy jste si před příchodem mrazů vyryli a zasadili do květináčů, si můžete za oknem vypěstovat i nať cibule. Z větších sazeček ji můžete sklízet za pět až šest týdnů, rychlejší je však narašení cibule kuchyňské. Stačí vám k tomu sklenice s vodou, nad kterou umístíte pomocí špejlí nebo třeba malého sítka cibuli. Na úzkou skleničku stačí cibuli jen posadit. Kořeny k vodě rychle dorostou a nať vám poroste přímo před očima.

Staré názvy rostlin

Ve starých jménech rostlin se často odráží praktická zkušenost našich předků s danými druhy. Někdy znějí tyto názvy malebně, jindy nepochopitelně. Věděli jste, jak se například řekne

Andělikaandělička, andělský kořen, děhel, kořen sv. Ducha, litvor
Anýzanýzový bedrníček, anýzový bedrník, hanýsek
Arnikachlupáček, konilék, kamzíkové koření, andělský traňk, prha
Bělotrnbílý trn, ježibaba, římský trn, vlašský trn
Bezbzí, bzina, habžina, chebst, hulák, smradinky
Blatouchbambulky, boleočko, kačenky, máslenka, májová kvítka, potočník, zlatý květ, žluťák
Brutnákborák, boreč, okurkové zelí, boryt, volský jazyk
Břečtanberštan, blušt, efaj, točík, horní krušpán, stromolez, zimozeleň
Celerapich, miřík, opych, rostlina štěstí, petružel
Cizrnaberaní hlava, cicerka, cizrník, římský hrách, hrách suchých zemí

Nezámrzné sklepy
Jakmile udeří silné mrazy, zkontrolujte, jestli je váš sklep nebo jiný prostor určený ke skladování ovoce a zeleniny dostatečně zabezpečený proti chladu. Plody přešlé mrazem totiž ztrácejí svou konzistenci, barvu i chuť a dochází v nich k nežádoucím hnilobným procesům.

Sestavte si ptačí budku
Chcete, aby vám na zahradě zahnízdili ptáci? Tak jim kromě zimního přikrmování poskytněte i ptačí budku. Už nyní se totiž sýkorky rozhlížejí po místě, kde by se mohly na jaře usadit. Vytvořit budku není těžké a ještě snazší to je s předpřipravenou sadou k jejímu sestavení. Prodávaný set obsahuje jednotlivé díly budky, tři druhy hřebíků, lepenku na střechu, ochranu vletového otvoru z pozinkovaného plechu, štětec, 100 ml impregnace na dřevo a podrobný návod, jak budku správně sestavit a natřít, jak a kam ji pověsit a co a kdy později kontrolovat. Přípravu ptačího bydlení byste ale měli stihnout nejlépe do konce února, protože pak máte velkou šanci, že bude skutečně osídlena. Sadu k postavení budky zakoupíte a více informací se dozvíte na www.babickarstvi.cz.

Zapomenuté nářadí
Také se vám stalo, že jste uprostřed zimy našli na zahradě zapomenuté nůžky nebo sázecí lopatku, kterou už pokrývala rez? Máme pro vás jednu babskou radu. Místo pracného čištění zkuste nářadí potřít rozmačkaným rajčetem. Nejlepší je prý nástroj do rajčatové kaše ponořit na noc a počkat, až rez sama zmizí. Tento zázrak má na svědomí kyselina obsažená v rajčatových plodech.

Zeleninové výsevy
Ve druhé polovině ledna můžete začít s výsevem raných odrůd zeleniny do truhlíčků. Jedná se především o salát, květák a celer. Semena nejlépe vyklíčí při teplotách od 18 do 22 °C. Nezapomeňte, že nejpozději ve fázi prvního pravého lístku je třeba sazenice přepikýrovat na vzdálenost pěti centimetrů.

V interiéru přezimující nádobové rostliny by měly být umístěny v chladné místnosti.

V interiéru
přezimující nádobové
rostliny by
měly být umístěny
v chladné místnosti.

Nádobové rostliny
V interiéru přezimující nádobové rostliny by měly být umístěny v chladné místnosti. Čím teplejší je okolní prostor, tím častěji je třeba rostliny zalévat. Zálivku provádějte raději do misky pod květináčem a stav půdy pravidelně kontrolujte. Předejdete tak zahnívání kořenů. Za bezmrazých dnů je vhodné místnost s rostlinami také pořádně vyvětrat.

Chvála krtinců?
Máte-li na zahradě krtka, není to lehké soužití. Pokud se ale jeho krtince objeví po zimní oblevě, využijte je. Čerstvou zeminu vyhrabanou z hlubších půdních vrstev můžete použít jako základ substrátu pro předpěstované rostliny. Přidejte k ní jen trochu rašeliny, aby se půda neslévala a zůstala kyprá.

Cibule a hlízy
Uskladněné hlízy a cibule okrasných rostlin jednou za čas zkontrolujte a kusy napadené plísní rovnou zlikvidujte. Rychlené cibuloviny postavte na chladné a světlé místo, ne však na přímé slunce. Pravidelně je zalévejte a po odkvětu je nechte zatáhnout. Cibuloviny v nádobách umístěných venku chraňte před mrazem chvojím nebo je přeneste na chráněné místo. Pokud to půda na záhonech ještě umožňuje, můžete také nádoby zapustit do země.

Odolná zelenina
Na záhonech stále můžete mít růžičkovou kapustu, kadeřávek nebo jinou odolnou zeleninu. Pokud není zrovna pod sněhem, stiňte ji chvojím a pravidelně sklízejte, klidně i za mrazu.

Zdravý plevel? Věděli jste, že…
… známý a hojně rozšířený plevel ptačinec žabinec, který najdete na záhonech i během mírné zimy, je léčivý? Ano, je to tak. Čaj připravený z natě ptačince tiší kašel, uvolňuje hleny, působí močopudně a protizánětlivě a používal se i při léčbě průduškových onemocnění. Kromě jiných látek obsahuje ptačinec vitamin C a E a vzhledem ke své křehkosti se přidává do salátů, polévek nebo pomazánek. Upřednostňuje půdy bohaté na živiny a sbírá se od března do října.

Čas na odběr roubů
Leden je vhodný k nařezání roubů jádrovin a peckovin pro jarní roubování. Rouby by měly do jara zůstat nevyschlé, živé a nenarašené. Odebírejte je pouze ze zdravých jednoletých výhonů, ideálně na jižní straně stromu. Po uskladnění v bedýnkách s pískem je označte jmenovkami a uložte do chladného sklepa. Odebírat můžete i řízky drobného ovoce určené pro zakořenění na jaře. Rány vzniklé řezem zatřete štěpařským voskem.

Nekvetoucí pokojové rostliny vůbec nehnojte.

Nekvetoucí pokojové rostliny vůbec
nehnojte.

Pokojové rostliny
Nekvetoucí pokojové rostliny vůbec nehnojte. Začaly by totiž vytvářet dlouhé neduživé výhony. Kvetoucí africkou fialku, begónii nebo třeba kolopejku naopak slabě přihnojte. V bytě se suchým vzduchem připevněte kvůli sobě i rostlinám na topení nádobu s vodou. Zálivkovou vodu nezapomeňte nechat vždy odstát, aby získala pokojovou teplotu. Kaktusy vůbec nezalévejte a zimujte je při teplotě do 15 °C. Při úklidu nezapomeňte otřít rostlinám listy vlhkou houbičkou, trnité či chlupaté oprašte pomocí štětečku. Máte-li doma živý vánoční stromek, začněte ho už přivykat na venkovní teplotu.

Stálezelené dřeviny
Vystoupá-li během zimy teplota nad nulu, začne se z listů stálezelených dřevin a jehlic jehličnanů odpařovat voda a rostliny mohou trpět jejím nedostatkem. Přímé sluneční paprsky mohou navíc zelené části rostlin spálit. Chraňte je proto proti odparu i popálení vhodnou zástěnou. K zastínění můžete použít třeba rákosovou rohož nebo netkanou textilii. Za bezmrazých dnů rostliny, zvláště ty nově vysazené, také vydatně zalévejte.

Postarejte se o stromy
Z kmenů starých ovocných stromů odstraňte pomocí kartáče starou kůru, často pod ní totiž přezimují škůdci. Jsou- -li na stromech stále mumiové plody, definitivně je setřeste a pak zlikvidujte. Zabráníte tak šíření chorob v budoucí sezoně. Za mírnějšího počasí můžete prosvětlit koruny starších jabloní a hrušní.

Bylinky spálí mráz
Bylinky z teplejších oblastí, jako třeba šalvěj, routa nebo tymián, je nejlepší pěstovat v květináči, abyste je mohli na zimu přenést do interiéru na světlé a chladné místo. Pokud však rostou v záhonu nebo jste je zapomněli vyjmout a přesadit do nádoby, hrozí jim poškození mrazem, zvláště když nejsou chráněny sněhem. Pomoci jim můžete suchým listím, kterým je zahrnete, a chvojím nebo netkanou textilií.

Za mírného počasí můžete začít s řezem okrasných dřevin.

Za mírného počasí můžete začít s řezem okrasných dřevin.

Řez okrasných keřů
Za mírného počasí můžete začít s řezem okrasných dřevin. Vynechte však druhy kvetoucí brzy zjara, které založily jarní květy už předcházející léto. Patří k nim například zlatice, štědřenec, trojpuk nebo šeřík a řežou se až po odkvětu. Prosvětlit můžete naopak keře, které kvetou v létě, jako jsou třeba vajgélie, pustoryl, ibišek syrský, hortenzie latnatá nebo mochna křovitá. Hlouběji můžete seříznout živé ploty z opadavých dřevin, třeba z javoru, habru nebo ptačího zobu, podpoříte tím jejich rašení ze spodních partií. Leden je vhodný také k odběru řízků okrasných dřevin.

Čistota především
Než začnete s předpěstováním zeleniny a letniček, nezapomeňte na důkladné vyčištění všech pěstebních nádob, používaných misek a různých pomůcek. Předejdete tak chorobám klíčních rostlin. Nádoby stačí umýt v horké vodě. Substrát buď propařte, nebo dezinfikujte zhruba půl hodiny v troubě při teplotě 80 °C.

Výsev letniček
Pro některé letničky je typický pomalý počáteční vývin a růst. Je proto vhodné si je včas předpěstovat, aby pak v příslušnou dobu bohatě rozkvetly. Od konce ledna proto vysévejte například hledíky, petúnie, lobelky nebo netýkavky. Nezapomeňte ale, že některé druhy vyžadují k vyklíčení světlo, například zaječí ocásek, proto je nezasypávejte půdou, jen květináč zakryjte sklem nebo fólií. Ideální teplota je 15–20 °C. Jakmile rostliny dorostou do výšky deseti centimetrů, zaštípněte jim vrchol. Zpomalíte tím sice jejich růst, získáte ale silné a rozvětvené sazenice. Ven je vysaďte na konci dubna a v květnu vám už pokvetou.

Provzdušnění jezírka
Zůstávají-li ryby ve vašem jezírku po celou zimu, musíte kvůli dostatečnému přívodu vzduchu a výměně plynů zabránit zamrznutí vodní hladiny. K tomu vám poslouží například tzv. odledovač, což je vlastně topné těleso umístěné na plováku. S jeho pomocí udržíte volný kus hladiny až do určité minusové teploty, a to s minimální cirkulací vody. Pokud však nechcete investovat do topného tělesa, můžete pravidelně do ledu vysekávat díru, budete ale neustále rušit ryby, což se může projevit na jejich zdravotním stavu. Řešením je také konev s horkou vodou, kterou postavíte na led (nezapomeňte si ji přivázat) nebo obyčejný polystyrenový plovák, nestlačená PET lahev či starý míč plovoucí na hladině.

Vřesovce
Vřesy a vřesovce vypadají hodně podobně. Zatímco však vřesy kvetou výhradně koncem léta a začátkem podzimu, vřesovce rozkvétají v mnohem širším rozmezí. Některé vytvářejí květy už v listopadu, většina však až v lednu a kvetení může trvat až do května či léta. Nejběžnější je ale interval leden až duben. Kromě doby kvetení lze vřesy od vřesovců rozeznat i podle uspořádání květů – vřesy je mají pětičetné a vřesovce jen čtyřčetné. Vřesovce patří mezi otužilé rostliny, přesto zimu lépe přečkají pod sněhovou pokrývkou. Před holomrazy je chraňte chvojím, které navíc ochrání rostliny i před uschnutím. U nás se nejvíce pěstuje vřesovec pleťový. Starší rostliny po odkvětu zastřihněte, budou pak kompaktnější.

Trik starých skleníkářů
Víte, jak si vyhřát skleník zadarmo? Pořiďte si dlouhou černou hadici, naplňte ji vodou a položte ji ve skleníku mezi zeleninové řádky. Za teplejších zimních dnů, kdy se sluníčko opírá do skleníku, se voda v hadici ohřeje a během chladné noci ze sebe vydává teplo do nejbližšího okolí.

Kvetoucí brambořík
Jak docílit, aby vám brambořík kvetl od podzimu až do jara? Úspěch tkví ve vhodné teplotě. V teplém bytě se suchým vzduchem nemá pro kvetení vhodné podmínky. Potřebuje teplotu 10–12 °C, mírnou zálivku jednou za dva až tři dny a přihnojení každý druhý týden.

Zápisník zahrádkáře

  • Sníh shrabaný z chemicky neošetřeného chodníku rozhoďte pod stromy a na záhony.
  • Při nedostatku sněhu a za vyšších teplot zkontrolujte zakrytí záhonů a skalky chvojím, aby nezačaly rostliny předčasně růst.
  • Pod sklo na parapet můžete vysít letní pór, cibuli, kapustu a kedlubny.
  • Do vytápěného skleníku vysejte na konci ledna salát, ředkvičky, špenát a papriky.
  • Pokud to počasí dovolí, proveďte zimní řez révy vinné.
  • Stále ještě nevstupujte za mrazu ani za oblevy na trávník. Poškozená místa na jaře pomalu regenerují.
  • Vánoční kaktus uložte na místo s teplotou 12–15 °C a omezte mu zálivku – potřebuje po odkvětu až šest týdnů klidu.

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV FIRMY BABIČKÁŘSTVÍ

Leden v zahradě

Leden v zahradě