Letní řez dřevin

Proč se do letního řezu vůbec pouštět? U některých druhů tak podpoříte zdravý a silný růst, tvorbu mladých výhonů, plodnost, a někdy dokonce i násadu nových poupat. Zároveň kontrolujte zdravotní stav rostlin. Poškozené, suché nebo napadené větve odstraňte celé.

letnirez1

Dřeviny lze rozdělit na dvě skupiny: ty, které vyžadují řez prakticky během celého roku, a druhy, které ho nesnášejí nebo naopak moc nepotřebují. Přesto i u těchto rostlin se doporučuje odstraňovat alespoň poškozené nebo napadené větve. U druhů, které řez potřebují, se setkáte s neskutečnou variabilitou. Během plného léta dokvétá celá řada rostlin, kterým řez udělá jenom dobře, navíc odstraněním odkvetlých květů podpoříte nasazení nových poupat.

Okrasné keře

Citlivý letní řez vyžaduje celá řada okrasných rostlin. Stará květenství na keřích pokud možno nenechávejte u velkokvětých hybridů růží, tvorba semeníků je zbytečně oslabuje. Odstraňte je proto až k dalšímu rozvětvení. Totéž platí také pro oblíbené komule Davidovy (Buddleia davidii) nebo šeříky (Syringa). Při razantnějším letním řezu se u okrasných keřů mohou odstraňovat buď celé výhony, jak je tomu například u pustorylu (Philadelphus), nebo jejichčásti. Asi jednu třetinu délky větví lze zkrátit u tamaryšku (Tamarix), ptačího zobu obecného (Ligustrum vulgare) nebo u opadavých skalníků (Cotonaester). Rostliny se tímto způsobem zmladí a po krátké době zase bujně obrazí, takže příští rok znovu vykvetou.

letnirez5

Pravidelnější dohled vyžadují také některé skupiny růží, které jsou typické bujným růstem nebo třeba jednorázovým kvetením.

  • U stromkových roubovaných růží zkraťte výhony na jedno až dvě očka. Každý rok z korunky odstraňte také všechny slabé a přebytečné výhony, které zbytečně rostlinu zahušťují. U všech pravidelně odřezávejte i vlky vyrůstající z podnože.

  • Růži galskou (Rosa gallica) zbavte několika přestárlých výhonů až ke kosterní větvi.

  • U historických odrůd je třeba po odkvětu zkrátit většinu výhonů asi o jednu třetinu délky vždy k listu nebo očku, aby výhon opět spolehlivě prorašil.

  • Pnoucím růžím typu climber po odkvětu odstřihněte výhony a opět nezapomeňte na vlky, které na nich poměrně často obrážejí. Během léta rostliny postupně vyvazujte k oporám tak, aby byly výhony pokud možno prostorově rozprostřeny.

Ovocné dřeviny

Pro ovocné dřeviny je typický jarní a zimní řez, některé pěstební tvary ale vyžadují zásah nůžkami i v létě. U striktně tvarovaných jádrovin v podobě štíhlého vřetene právě teď nezapomeňte vyvazovat k napnutým drátům nové kvalitní bujné výhony, které chcete zachovat. Průběžně likvidujte všechna napadení nebo kolmé šlahouny a přebytečné bujné pruty, které svou silou dominují kosterním větvím nebo vrcholu. U ovocného špalíru z jabloní zkracujte postranní výhony rostoucí z kosterních větví na tři listy a stejně jako u štíhlého vřetene odstraňujte přebytečné bujné pruty, které zahušťují korunu.


Letní roubování

Vybrané druhy dřevin můžete úspěšně roubovat právě v létě

Vybrané druhy dřevin můžete úspěšně roubovat právě v létě

Letní roubování je vhodné v případech, kdy se vám nepovedlo to jarní, pupeny zaschly, a snaha tak přišla vniveč. Na roubování vždy vybírejte pouze slabší a dobře rostlé výhony, které nevykazují žádné známky napadení škůdci nebo chorobami. Pracujte opravdu pečlivě, používejte čisté a dobře nabroušené roubovací nože, jinak se tato poměrně složitá práce nemusí podařit. Veškeré řezy musí být rovné a opravdu perfektně hladké, aby došlo ke spojení pletiv roubu a podnože, které tak časem vytvoří jednu rostlinu. Rozhodně nic neuspěchejte, srůst obou částí je poměrně zdlouhavý a často se ani nezdaří, proto je dobré provést několik roubů najednou. Šance, že se aspoň některý povede, se tak zvětšuje.

Technik roubování existuje hned několik. Pokud spojujete výhony přibližně stejného průměru, bude nejvhodnější metoda kopulací. Základem je šikmý zářez a pro spojení roubu a podnože se skvěle hodí přírodní lýko nebo speciální páska. Vrchol zatřete štěpařským voskem, aby nedocházelo k zasychání rány.

Další oblíbenou metodou je roubování za kůru. Doporučuje se pro případy, kdy spojujete podnož o větším průměru s drobnějšími rouby. Ty se dávají do místa, kde se ostrým nožem odrýpne kůra.

Roubování považuje většina zahrádkářů za magii, která vyžaduje určitě znalosti a zkušenosti. Pokud si s ním nevíte rady, určitě si povolejte na pomoc odborníka, který vám celý proces názorně ukáže. V letním období můžete roubovat například jabloně nebo hrušně.

Očkování

Očkování je vhodné k rozmnožování růží a také některých ovocných stromů

Očkování je vhodné k rozmnožování růží a také některých ovocných stromů

Tato metoda množení dřevin se již standardně používá například u růží, ale je vhodná také u ovocných dřevin, zvlášť u třešní, jabloní i u okrasných keřů. U růží si můžete podnože v podobě růže šípkové (Rosa canina) nakoupit ve specializovaném zahradnictví nebo si je sami vypěstujte. Očkování se provádí asi od poloviny července v průběhu jednoho měsíce. Do krčku podnože proveďte řez ve tvaru písmene T, přičemž pod kůru zasuňte štítek s očkem a kusem listového řapíku. Místo pak pečlivě zafixujte očkovací páskou, kterou zhruba po necelém měsíci odstraníte, aby nedošlo k zaškrcení podnože.

Lucie Peukertová, kresby autorka, foto Shutterstock

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_08_2016

Letní řez dřevin