Malé modré posezení

Využít dokonale miniaturní plochu zahrady umějí nejen východní národy, ale zvládnete to i vy s evropskými rostlinami a domácími materiály. Inspirujte se, jak na to.

modre1

Hlavním prvkem tohoto atriového posezení se stal subtilní zahradní nábytek. Místo je obklopené vysokými záhony, které ho chrání před větrem a průvanem. Dřevěné obložení s širokými parapety může, spolu s matracovými sedáky, nabídnout další místa k sezení. Důležitý architektonický prvek tady tvoří schodiště, které prostor člení a malou plochu alespoň na pohled zvětšuje.

Stračka

Stračka

Stračka

Kromě chladně modrých květů vás na stračkách zaujmou i výrazně zubaté listy. Tyto přes jeden metr vysoké trvalky se vysazují do malých skupinek, nejlépe se jim daří v mírně vlhkých půdách na slunci.

Řebříček

Barevným protipólem straček je zlatě kvetoucí řebříček tužebníkový. Dorůstá do výšky až metr dvacet, k tomu potřebuje plné slunce a na živiny bohaté půdy. Nároky na pěstování má tedy shodné se stračkami. Plochá květenství se dají dobře sušit do podzimní a zimní suché vazby, po řezu řebříček nasadí květy opakovaně, i když už budou trochu menší.

Šalvěj hajní

Šalvěj hajní zaujme vysokými klasy modrých květů. Má ráda propustné půdy a slunečné místo, vypořádá se i se suššími podmínkami a nižším obsahem živin. Všechny šalvěje, které se na zahradách vysazují, jsou vesměs odolné a bezproblémové trvalky.

Máčka alpská

Máčka alpská

Máčka alpská

Tato nápadná trvalka přináší do záhonů tvarovou rozmanitost. Není to bodlák, máčky patří do čeledi mrkvovitých. Pocházejí z vlhčích horských luk jižní Evropy, Alp či Pyrenejích, nedaří se jim tedy na suchých místech. V tuzemských podmínkách ale bez problémů přezimují. Na českých slunných mezích najdete hojně máčku ladní, která ale tvarem připomíná kulatou ježatou kouli. Ta se do záhonů nehodí.

Česnek žlutý

Česnek žlutý

Česnek žlutý

V zahradách se sice častěji vysazuje okrasný česnek s fialovými květy ve tvaru koule, do tohoto záhonu se ale více hodí subtilnější česnek žlutý. Jako většina cibulovin nemá rád přemokřenou půdu. Na místě se drží řadu let, množí se z dceřiných cibulek. Dá se pěstovat i na střešních zahradách.

Denivky

Denivky v základní zlatožluté barvě jen doplní celou výsadbu. Jde o nenáročné a dlouhověké trvalky, pro které se najde místo doslova všude. I když se pěstují doslova ve stovkách barevných odrůd, a to i v poloplných a plných variantách, tady je použit základní druh s jednoduchými květy.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Save

Malé modré posezení