Mangold – nejkrásnější listová zelenina

Svět zeleniny je nesmírně bohatý, pestrý i krásný. Ano – i krásný! Potvrzuje to mangold, který vytváří mohutné listy s velmi výraznou listovou žilnatinou. Původně se pěstovala forma se zelenými listy, která byla sama o sobě pěkná, nyní je k dispozici několik odrůd, jejichž listy zdobí silné řapíky v pastelových odstínech žluté, oranžové červené a fialové barvy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mangold patří do čeledě merlíkovitých podobně jako řada známých plevelů, například merlík či lebeda. Silný příbuzenský vztah má i s obyčejnou řepou nebo špenátem. Z každé této skupiny získal alespoň něco. Po plevelech to je vitální a nepříliš náročná rostlina. Po řepě podědil někdy trochu cítit typickou chutí, se špenátem se zase podobá ve způsobech užití.

Proti špenátu má však jednu velkou výhodu. Zatímco špenát je rostlinou jednoletou a dá se pěstovat jenom v jarním a podzimním období (v létě rychle vybíhá do květu), mangold je dvouletý – proto se v prvním roce může pěstovat od pozdního jara až do podzimu. Mangold se dá sklízet celý, také je ovšem možné sbírat jednotlivé listy, zatím co ty mladé se ponechávají na rostlině a poměrně rychle postupně dorůstají.

V dnešní době u nás stojí na okraji zájmu, ale kdysi patřil k nejoblíbenějším zeleninám. Jeho pěstování zasahuje do daleké minulosti. Možná, že jeho obliba časem opět vzroste. Mohlo by tomu nahrávat i jedna výjimečná vlastnost této zeleniny. Mangold se totiž velmi dobře pěstuje i v nádobách, takže má šanci stát se rostlinou tak trochu kombinovanou. Jak pro krásu, tak pro užitek. Čím dále častěji se barevné odrůdy používají i do okrasných záhonů. Možnost sběru starších listů vlastně tuto naději ještě více podporuje. Okrasná hodnota barevných odrůd je velmi vysoká, náročnost na pěstování poměrně nízká.

mangold_1

PĚSTOVÁNÍ

Mangold se pěstuje z přímého výsevu, v nejteplejších oblastech se může vysévat už od konce března, jinde od poloviny dubna. Miluje na živiny bohaté půdy s vysokým obsahem humusu. Semínka se vysévají do řádků vzdálených 30 – 40 cm. Protože semínka se vyvíjejí v tzv. klubíčkách, je nutné rostliny po vyklíčení vyjednotit, opět na vzdálenost 30-40 cm. Mangold je náročný na aktuální zásobu vláhy v půdě, v teplém počasí je zálivka velmi důležitá.

Listy mangoldu se sbírají od poloviny léta až do podzimu. Poměrně rychle vadnou – na krátkou dobu je můžeme uchovat v mikrotenových sáčcích. Nejlepší je ovšem zpracovat listy co nejdříve po sběru.

UŽITEČNÝ PRO ZDRAVÍ

  • mangold obsahuje velké množství vápníku, je důležitý při stavbě kostí
  • vysoký obsah vlákniny podporuje trávení
  • zvyšuje imunitu
  • lidová medicína některých národů využívala mangold v léčbě bolavých zubů
  • některé zdroje uvádějí, že se používá v prevenci proti vybraným nádorovým onemocněním

 

Foto: autor

 

 
Další informace najdete v lednovém vydání Flóry.

 

 

 

Mangold – nejkrásnější listová zelenina