Nejčastější chyby při řezu dřevin

Víte, při které práci na zahradě nejčastěji chybujete? Pravděpodobně je to řez ovocných i okrasných dřevin. Někteří nedodržují správnou techniku, která bývá u každé skupiny rozdílná, jiní zase netrefí vhodný termín.

Rozhodně s řezem dřevin nečekejte až do jara. Některé stromy lze stříhat prakticky už od prosince, kdy se nacházejí v klidovém období a zásah je pro ně nejméně náročný. Navíc se v ovzduší nešíří tolik choroboplodných zárodků, které by napadly nově vzniklé rány ve dřevě. Platí to například pro jabloně a hrušně a také odolné a rychle rostoucí okrasné dřeviny.

Pamatujte na to, že řez má dřevinám pomoci, nikoli ublížit. Proto se při práci vyvarujte těchto chyb.

 

1. chyba: špatný termín

Zvolte vhodný termín prořezu – pokud teploty klesají pod nulu, mění se fyzikální vlastnosti dřeva, což poznáte také na jeho tvrdosti. V mrazech je nutné vynaložit mnohem větší sílu nejen při práci se zahradnickými nůžkami. Jakmile teploměr ukáže méně než minus pět stupňů, ze sadu odejděte úplně. Hrozí totiž poškození řezných ran – ty v takovém chladu rychle vysychají, což je špatně. Také řezná rána bývá často roztřepená nebo po obvodu rozdrcená, takže se jen těžko hojí za pomoci kalusu, korkotvorného pletiva, které se stará o zacelení a brání tak vstupu chorob do dřeva. Nůžky do ruky neberte ani v době, kdy kmen a větve stromů pokrývá sníh nebo ledovka.

 

2. chyba: nedodržení základní techniky

Pokud nepatříte mezi odborníky, je poměrně těžké se zorientovat v různých způsobech řezu – dřeviny se dělí podle svých vlastností do různých skupin a pro každou z nich se doporučuje jiná technika. Proto si nejprve nastudujte, jak vaše stromy a keře správně stříhat, anebo si napoprvé pozvěte odborníka, který vám to ukáže.

Existují však i pravidla společná pro všechny dřeviny, ovocné i okrasné, a jejich dodržováním se vyhnete tomu, abyste vytvářeli například pahýly. Proto řez vždy veďte v paždí jiné větve, která vytvoří nové pokračování. Ze stejného důvodu stříhejte výhony v úžlabí pupenů. Rána vedená v článku mezi větvemi nebo pupeny se prakticky nehojí a napadají ji choroby a škůdci, kteří se usídlí v odumřelém dřevě.

 

3. chyba: nezapomínejte na větevní kroužek

Stejně tak byste měli pamatovat na to, že řez se vždy vede takzvaně na větevní kroužek, což je obzvláště důležité u větví vyššího řádu, tedy těch základních. Správné místo poznáte podle zvrásněné borky tam, kde nasedá větev nižšího řádu na vyšší. Pokud řez provedete správně, rána se poměrně brzy po obvodu zahojí. Vznikne-li pahýl, vytvoří se vrstva odumřelého dřeva, která se nikdy nezahojí. Navíc můžete řezem zasáhnout také pod větevní kroužek, takže vznikne ve skutečnosti ještě větší rána, která se opět bude jen těžko zacelovat.

 

4. chyba: někdy je lepší nestříhat

Existují dřeviny, které se nestříhají ani neprořezávají. Všeobecně jde o pomalu rostoucí keře, například vilíny (Hamamelis). Pokud byste je ostříhali, pouze tak poškodíte jejich přirozený vzhled. Radikálního zmlazení ušetřete také ibišky syrské (Hibiscus syriacus) nebo muchovníky (Amelanchier), u kterých pouze udržujte vzdušnou korunu. V zimě by také měl být zapovězen řez stromů s typickým mízotokem, což jsou třeba peckoviny a ořešák královský (Juglans regia).

 

5. chyba: víte, k čemu řez slouží?

Řez slouží k tomu, abyste dřeviny udrželi zdravé. Ovocné stromy stříhejte tak, aby koruna byla dobře přístupná pro světlo a vzduch. Jen například u jabloní pozor na radikální krácení výhonů – některé odrůdy totiž kvetou na koncových větévkách, jiné zase na brachyblastech – zkrácených bočních výhonech. Pokud se tedy nemůžete několik sezon dočkat úrody, zřejmě máte druh plodící na koncích větví, které ale v zimě ořežete.

 

6. chyba: špatně zvolené nářadí

K řezu potřebujete kvalitní zahradnické i pákové nůžky a samozřejmě také pilku. Tato trojice nářadí je základem. Na odstranění nebo krácení silných větví využijete i motorovou pilu, pro práci v koruně se bude hodit vyvětvovací pila.

Koupíte-li si kvalitní nářadí, nezapomeňte na jeho pravidelnou údržbu. Nůžky je třeba po každém řezu zbavit nečistot, nabrousit a namazat olejem. Bude se vám pak s nimi mnohem lépe pracovat a méně si unavíte ruce. Při výběru pilky rozlišujte typy listů na suché a čerstvé dřevo, špatně zvolený typ může práci znepříjemnit.

 

Dobrá rada nakonec

Zimní řez okrasných dřevin někteří odborníci doporučují, jiní ne. Záleží především na druhu keřů a také aktuálním počasí. V zimě se nemusíte bát stříhat rychle rostoucí svídy (Cornus), nenáročný ptačí zob (Ligustrum) nebo třeba i tavolníky (Spiraea), mochnovec křovitý (Dasiphora fruticosa) a dřevité třezalky (Hypericum ´Hidcote´).

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Nejčastější chyby při řezu dřevin