Nejvýkonnější čističky vzduchu

Pokojové rostliny čistí vzduch a mohou také zvýšit kvalitu bydlení. Lidskému zdraví prospívají skoro zázračně, tedy pokud víte, jak je nejlépe využít.

Kvalita vzduchu uvnitř pokojů zcela zásadně ovlivňuje lidské zdraví i duševní pohodu. Bohužel nebývá dobrá a nejde jen o nedostatek kyslíku, který stačí pustit dovnitř otevřeným oknem. Škodlivé látky se velmi pozvolna a nenápadně, zato neustále, uvolňují z běžného nábytku – především z dřevotřísky a překližky, které obsahují mnoho pojiv a nátěrů. Jen obyčejný lak může do ovzduší uvolňovat formaldehyd a xylen. Ještě horší bývá situace v kancelářích, kde se navíc odpařuje tiskařská barva, a levnými koberci bývají pokryty celé plochy. Samozřejmě nejde o alarmující množství škodlivin, ovšem potíž je v tom, že se v nevětraných místnostech kumulují – a to zvlášť v zimě, kdy se okna otevírají málo – a že jim je člověk vystaveni dennodenně mnoho hodin. Trápí ho pak bolesti hlavy, únava, nesoustředěnost, náchylnost k infekcím, suchý kašel a pálení očí.

Aglaonema

Břečťan

Jak pomáhají rostliny

Jak v prostorách, kde není vzduch nejčistší, tak v bytech mohou sloužit pokojové rostliny jako až neuvěřitelně výkonné čističky vzduchu. Proč by si je jinak brali i kosmonauti do vesmíru?

Zatímco člověku dráždivý a toxický formaldehyd škodí, pro rostliny je zdrojem živin – obsahuje uhlík, který nezbytně potřebují, a to i ve větším množství než činí jejich obvyklá dávka. Ostatně, nemají ani jinou možnost, nasávají vzduch se vším, co obsahuje – další prvky navázané spolu s uhlíkem musí přijmout také. Buď je dále zpracují, a pokud to nedovedou, uloží je ve svých tělech, kde jim nijak neškodí. Platí to i o pro člověka nebezpečných látkách, jako je benzen, formaldehyd, aceton, toluen, trichloretylen, amoniak. Jsou vesměs organické a těkavé, pro rostliny ovšem neškodné. Mimoděk zachytí a uloží i částečky těžkých kovů. Se zpracováváním všeho, co rostlina nasaje, pomáhají i mikroskopické organismy žijící na jejích kořenech.

Dracena

Monstera

Které čistí nejlépe?

Studií účinnosti bylo již provedeno mnoho a potvrdily, že rostliny skutečně dovedou ze svého okolí odstranit až devadesát pět procent škodlivin. Ovšem stejně, jako čistička s nedostatečným výkonem nezvládne přefiltrovat vzduch v rozlehlé místnosti, ani květiny nemohou pojmout více látek, než jim jejich tělo umožňuje. Aby tedy fungovaly jako zelené čističky, musíte jich mít dostatek. Čím jsou větší a rychleji rostou, tím více vzduchu přefiltrují a vyčistí. Ideální jsou tropické druhy, které jsou aktivní po celý rok a nevyžadují zimní odpočinek v chladu, při němž se životní pochody a tudíž i filtrační výkonost výrazně snižují. Podmínkou je poskytnout jim co nejvíce světla a na tmavší místa vybrat druhy, které to snesou. Pokud nemáte dostatek místa u východně či jižně orientovaných oken, může pomoci dosvěcováním zářivkou s denním spektrem.

Palmenka

Zelenec

Dále platí, že čím více těchto aktivních rostlin pěstujete, tím lépe – interiér s nimi na přitažlivosti neztratí, právě naopak. Doporučuje se mít jednu rostlinu na deset kubických metrů vzduchu. Pěkně vypadá, pokud je sestavíte do skupin, v nichž si navíc vytvoří příznivé mikroklima a lépe prospívají. A pokud je budete pravidelně rozmnožovat, ještě lépe. Rostlina musí dýchat, aby žila – ovšem pokud roste, je její metabolismus intenzivnější. Když ji množíte řízkováním či dělení trsů, získáte zdarma nespočet dalších jedinců a právě rychle rostoucí druhy jsou jako čističky velmi výkonné. Mezi ty osvědčené patří například téměř scindapsus, voděnka nebo nezničitelný zelenec, který dokonce zvládne i zplodiny plynových vařičů, které většině rostlin nesvědčí. Navíc sám vytváří dceřiné odnože, které stačí utrhnout a zasadit.

Zvlhčují také vzduch

Rostliny nasávají kořeny vodu a vydechují vodní páry. Jsou tedy také přirozené zvlhčovače vzduchu. Dokonce do suchého vzduchu odpařují více vlhkosti než do vlhkého, přesně jak je to třeba. Kromě čisté vody se do vzduchu mohou odpařovat i vonné silice. Například eukalyptus jich obsahuje tolik, že pokud v místnosti pěstujete dvě až tři mohutnější rostliny, dezinfekce a osvěžení vzduchu již bude znát. Ideální jsou při alergiích, astmatu, prospívají při nachlazení a celkově osvěžují. Rovněž oblíbené aromatické bylinky uvolňují množství vonných silic, a jednoletky můžete v teple rychlit dokonce i v průběhu zimy. Oblíbené středozemní druhy, jako je rozmarýna a levandule, potřebují odpočinek v chladu. Ale pár mladých nařízkovaných bylinek si můžete do tepla přenést, poslouží v kuchyni a budou příjemně vonět.

Když pomohou i čističky

Nejen v rodinách alergiků a astmatiků se o čistý vzduch starají kromě rostlin i elektrické čističky vzduchu. Podobně jako jedna rostlina nezajistí zdravé klima v místnosti, i pro tyto výrobky platí, že jejich výkon musí odpovídat velikosti místnosti. Při nákupu proto sledujte především výkon tohoto zařízení. Doporučuje se, že by čistička měla vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně dva- až třikrát za hodinu, u  alergiků a astmatiků dokonce čtyřikrát.

Ovšem samotné filtrování nestačí, mnohem důležitější je, aby nečistoty zůstaly zachycené uvnitř a nevracely se zpět do vzduchu. Proto sledujte i účinnost, která by se měla blížit sto procentům. Většina výrobců toho dosahuje několikastupňovou filtrací, kdy vzduch prochází několika různými technologiemi, v nichž se zachytí co nejvíce nežádoucích částic. Ze vzduchu tak mizí jak hrubší nečistoty, tak nejmenší alergeny a také kouř, případně zápach. V popisu každé čističky najdete, jaké konkrétní filtry čistička obsahuje a jaké nečistoty odstraňují. Aby mělo čištění význam, musí probíhat i v noci. U přístrojů určených do dětských pokojů nebo ložnice tak sledujte i jejich hlučnost, aby nerušily při spánku.

Voděnka

Toulitka


Vzduch čistí i zdi

Nové technologie dovolují vyrábět i barvy na stěny, které také čistí okolní vzduch. Výrobci do nich přidávají nanočástice oxidu titaničitého, které jsou aktivovány světlem, a po té škodlivé látky spálí.

Když se vzduch dotkne takto ošetřené a osvětlené fotokatalytické vrstvy, zreaguje s kyslíkem a dojde k oxidaci čili k hoření. Namísto kouře ale vznikne pár molekul vody a oxidu uhličitého. Stejně tak dokáže osvětlená plocha aktivní vrstvy oxidovat i jiné organické alergeny, karcinogeny, viry, bakterie, spóry, ale i rozkládat výfukové zplodiny. Na rozdíl od různých chemických přípravků fotokatalytická vrstva zvládne i mikroby, protože pálí bez rozdílu všechnu organickou hmotu.

Lopatkovec

Domácí štěstí


Jak rostliny dýchají?

Na jediném čtverečním milimetru spodní strany listů se nachází ohromné množství miniaturních průduchů – u běžných pokojovek to bývá mezi třiceti až tři sta padesáti dýchacími otvory. Rostlina je umí otevřít a uzavřít podle potřeby, tedy pokud ji například trápí sucho. Po většinu času však všechny průduchy pilně nasávají vzduch i s organickými látkami v něm rozptýlenými. Zpět vydechují pouze kyslík, v noční fázi oxid uhličitý a čistou vodní páru.


Potos

Ledviník

Mezi nejvýkonnější zelené čističky patří například:

  • zelenec (Chlorophytum)
  • filodendron (Philodendron)
  • fíkus (Ficus benjamina)
  • potos čili šplhavice (Epipremnum, Scindapsus)
  • voděnka (Tradescantia)
  • monstera
  • pokojové kapradiny, zvláště ledviník (Nephrolepis)
  • tenura čili tchýnin jazyk (Sansevieria)
  • šeflera (Schefflera)
  • lopatkovec (Spathiphyllum)
  • palma Chamaedorea
  • datlovník Roebelenův (Phoenix roebelenii)
  • toulitka (Anthurium)
  • kořenokvětka zvaná domácí štěstí (Aspidistra)
  • dračinec (Dracaena)
  • palmenka (Rhapis)
  • Aglaonema
  • břečťan (Hedera)

Viola Martinková, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018.

Nejvýkonnější čističky vzduchu