Netradiční krása vřesoviště

Již v minulosti si zahradní architekti oblíbili pestře zbarvené vřesovištní výsadby s typickou převahou stálezelených dřevin, kterým vyhovuje kyselé pH půdy, a mnoho zahrádkářů si je mylně spojuje s intenzivní údržbou. Aby vřesoviště ale správně fungovalo a odvděčilo se vám plejádou barev, musí být dobře založené.

Vřesoviště v Dendrologické zahradě v Průhonicích

Vřesoviště v Dendrologické zahradě v Průhonicích

Charakteristika výsadby
Vřesoviště oceníte zejména pro jeho celoroční působivost, stálezelený efekt většiny rostlin, nádherné syté barvy v době květu a nízkou náročnost na údržbu. Pokud je vřesoviště dobře založené, vyžaduje pouze každoroční řez po odkvětu, zálivku po výsadbě nebo při dlouhodobě vysokých teplotách či občasné přihnojení speciálními hnojivy. Kromě atraktivních vřesů, vřesovců či dabécií můžete do výsadby zakomponovat řadu druhů a odrůd pěnišníků, azalek, ale i méně známé druhy rostlin. Vřesoviště se uplatní především v okrasných zahradách městského typu nebo ve sbírkových zahradách. Pokud si nevíte s tvorbou vřesoviště příliš rady, zajděte si pro inspiraci do některého z českých arboret nebo dendrologických zahrad. Při zakládání vřesovištní výsadby je především důležité vytvořit dostatečně mocnou vrstvu kyselé půdy s převahou čisté rašeliny, bez tohoto materiálu nebude výsadba dlouhodobě prospívat.

Úžasná hra barev

Úžasná hra barev

Použité materiály
Hlavním a také nejdůležitějším materiálem je bezpochyby rašelina, se kterou se rozhodně nevyplatí šetřit. V praxi je možné se několik let po výsadbě setkat se stagnací růstu vřesovištních rostlin nebo dokonce jejich odumíráním. Tyto na podmínky choulostivé druhy jsou totiž bohužel často vysazovány do stávající zahradní půdy. Jako mulčovací materiál se nejčastěji používá kůra z jehličnatých dřevin nebo štěpka. Oba tyto mulče umožňují rostlinám rozrůstání v povrchové vrstvě půdy, což je pro vřesoviště velice důležité – dojde tak k postupnému zapojení jednotlivých rostlin do souvislého porostu. Zajímavým prvkem vřesoviště jsou zahradní cestičky, které usnadňují průchod výsadbou a pozorování rostlin zblízka. Povrch cesty mohou tvořit pražce, kamenné šlapáky nebo kůrový mulč.

Údržba a náročnost
Čerstvě založené vřesoviště vyžaduje zálivku do té doby, než rostliny plně zakoření. Praktickým řešením je kapková závlaha, která se o zálivku postará za vás. Každý rok je nutné zkontrolovat vrstvu mulče, který se poměrně rychle rozkládá. Jakmile se rostliny zapojí, nebude již nutné mulč doplňovat. Vřesovištní rostliny jsou na živiny nenáročné, proto se jim dodávají až po několika letech formou speciálního hnojiva nebo pomalu rozpustného granulátu. Vřesy a vřesovce začnou již v prvním roce po výsadbě intenzivně růst. Aby si porost udržel kompaktní tvar, je třeba ho každý rok po odkvětu rostlin sestřihnout plotovými nůžkami. Podle doby květu daného druhu a kultivaru nastává termín řezu většinou na jaře a na podzim.

Vhodné druhy rostlin

český názevlatinský názevcharakteristika
klikva velkoplodáVaccinium macrocarponjedlé plody
brusnice brusinkaVaccinium vitis-idaeajedlé plody
borůvka chocholičnatáVaccinium corymbosumjedlé plody
pieris japonskáPieris japonicabílé či narůžovělé květy
tlustoblizník CanbyůvPachystima canbyičervené květy
rojovníkLedum sp.bílé květy
libavkaGaultheria sp.zvonkovité kvítky
kyhanka bažinatáAndromeda polifolianarůžovělé květy
medvědice lékařskáArctostaphylos uva-ursirůžové květy
azalky, pěnišníkyRhododendron sp.stálezelené i opadavé keře
Vřesovištní výsadbu skvěle doplní také kyhanka bažinatá.

Vřesovištní výsadbu skvěle doplní také kyhanka bažinatá.

Doporučené rostliny
Zájem o vřesovištní rostliny umožnil rozšíření nabízeného sortimentu. Kromě tradičních druhů seženete krásné pierisy, půdopokryvné brusnice brusinky, klikvy, keříčkovitě rostoucí hebe, libavky, zajímavě vyhlížející tlustoblizník, rojovník a mnoho dalších zajímavostí. Stejně tak můžete do vřesovištní výsadby vysadit oblíbené borůvky chocholičnaté s podsadbou již zmíněných brusnic. Tato kombinace rostlin vypadá pěkně, a navíc umožňuje sklizeň zdravých plodů, které obsahují antioxidanty. Vřesoviště je druhově a vzhledově poměrně atypické, a je proto někdy otázkou, jak ho přirozeně začlenit do zahrady. Přechodem mezi typicky vřesovištním společenstvem mohou být třeba hortenzie (Hydrangea sp.), borovice kleče (Pinus mugo) nebo jalovce (Juniperus sp.).

Ukázková výsadba

Ukázková výsadba

Ukázková výsadba
Hlavním tématem našeho ukázkového vřesoviště s výsadbou stálezelených rostlin jsou barevné kombinace a jejich kompozice v mírně svažitém terénu. Výsadbou lze projít po borkou vysypané cestičce, která vás dovede do další části zahrady nebo k zajímavému zahradnímu prvku. Vřesoviště v navržené druhové skladbě pokvete téměř celý rok, důležitou součástí jsou také stálezelené jehličnany, jalovec obecný ve sloupovitém kultivaru ´Hibernica´ a smrk omorika se zajímavými tmavě zelenými jehlicemi. V kombinaci vřesů, vřesovců a dabécií převládají růžové a fialové tóny květů, které doplňuje pestré zbarvení listů. Ze skupiny vřesů a vřesovců jsou použity druhy a kultivary s tmavě zeleným, žlutým, svěže zeleným či sivým olistěním, které výsadbu rozzáří i v době vegetačního klidu.

Osazovací plán ukázkové výsadby

Osazovací plán ukázkové výsadby

český názevlatinský názevcharakteristika
1 smrk omorikaPicea omorikastálezelený jehličnan
2 jalovec obecnýJuniperus communis ´Hibernica´stálezelený jehličnan
3 vřes obecnýCalluna vulgaris ´Highland Rose´žlutý list, červený květ
4 vřes obecnýCalluna vulgaris ´Hella´svěže zelený list, fialový květ
5 dabécie kantabrijskáDaboecia cantabrica ´Rosea´zářivě červený květ
6 vřesovec pleťovýErica carnea ´Estrella Gold´žlutý list, bílý květ
7 vřesovec pleťovýErica carnea ´Springwoods Spring´sivý list, růžový květ
8 vřes obecnýCalluna vulgaris ´Winter Chocolate´žlutý list, světle fialový květ
9 vřesovec popelavýErica cinerea ´Vivellii´tmavě zelený list, rudý květ
10 vřes obecnýCalluna vulgaris ´Ralph Purnell´zelený list, fialově růžový květ

FOTO: SHUTTERSTOCK A AUTORKA

KRESBY: AUTORKA

Netradiční krása vřesoviště

Netradiční krása vřesoviště