Netradiční traviny


Ostřice Grayova
Carex gray
Ostřice Grayova má světle zelené, asi centimetr široké a mírně převislé listy, které začínají rašit v dubnu. Zajímavější jsou však její plody připomínající ježky. Jde o rychle rostoucí trsnatou trávu, mívá výšku kolem čtyřiceti centimetrů.
Tipy pro pěstování: Tráva není náročná na péči, daří se jí na slunném místě, ale i v polostínu. Má ráda vlhké, dokonce až zamokřené kyselé půdy.

 

 


Ostřice japonská
Carex morowii
Tento vyšlechtěný zahradní kultivar roste v hustých trsech. Jeho největší ozdobou jsou bílé podélně pruhované převislé listy. Pokud se rozhodnete pro odrůdu ´Evergold´, bude zdobit zahradu bíložlutozeleně pruhovanými listy.
Tipy pro pěstování: Atraktivní ostřice potřebuje kyselou vlhčí půdu a polostín. Může také nahradit klasický trávník pod stromy.

 

Bika sněžná
Luzula nivea
Traviny nemívají nápadné květy, bika sněžná je ale výjimkou. Výrazné bílé chomáče se objevují na stéblech počátkem léta. Ochmýřené lehce převislé listy jsou stálezelené, někdy se ovšem na podzim barví dožluta.
Tipy pro pěstování: Bikám se daří na písčitých či humózních lehkých půdách v okolí vodních ploch nebo potoků, vyžadují polostinné až stinné místo.

 

Plochoklásek ozdobný
Chasmanthium latifolium
Typem klasu připomíná tato travina domácí třeslici, je ale daleko vyšší – může měřit přes jeden metr. Široké listy dlouhé deset až dvacet centimetrů se podobají těm bambusovým, na podzim se vybarvují do zářivého oranžovohnědého odstínu.
Tipy pro pěstování: Plochoklásek ozdobný vyžaduje slunce a teplo, spolu s dostatečně vlhkou humózní a propustnou půdou.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Netradiční traviny