Obklady zahradních staveb

Kazí vám pohled na rozkvetlé záhony nehezká a opadaná zeď garáže nebo domku na nářadí? Ne, nebourejte je. Stačí stěnu obložit vhodným materiálem.

Obklady staveb vybírejte nejen podle toho, co se vám líbí a co bude ladit se stylem zahrady a domu, ale i podle stavu stěn. Pokud stěny garáže vlhnou a drolí se, je zbytečné na ně obklad lepit. Po první zimě opadá. V takových případech vybírejte z materiálů, kdy se obklad instaluje na podkladový rošt či mřížku.

Dřevo je klasika

Dřevo patří k nejoblíbenějším obkladovým materiálům, používá se především smrk a borovice, méně často modřín. V posledních letech se stále více prosazují i exotické druhy jako teak, tatajuba, massaranduba a podobně. Jsou mnohem tvrdší a odolnější než domácí dřeviny, nemusejí se natírat. Dřevěný obklad nejčastěji tvoří palubky připevněné svisle nebo vodorovně.

Stále oblíbenější dřevoplast

Dřevoplast se vyrábí ze směsi dřeva a polymerů. Svým vzhledem připomíná dřevo, při tom je bezúdržbový jako umělá hmota – kombinuje tedy nejlepší vlastnosti obou materiálů. Firmy ho dodávají v několika barevných odstínech. Obklady dobře odolávají povětrnostním vlivům, hmyzu a dřevokazným houbám. Jsou vysoce odolné vůči nárazu i vůči UV záření. Běžně je seženete v délkách až tři metry.

Plastové palubky

K přednostem plastových obkladů patří jejich dlouhá životnost, odolnost vůči škůdcům i nízká hmotnost. A samozřejmě jednoduchá údržba – stačí je totiž umýt vodou, případně tlakovou myčkou a budou opět vypadat jako nové. Standardně se obklady vyrábějí z probarveného plastu, ovšem pokud je umístíte na jižní či západní stranu, časem vyblednou. V nabídce firem však objevíte i obklady s fólií na povrchu, která podobně jako u oken bývá opatřena přírodním dekorem. Ty jsou mnohem odolnější vůči UV záření a blednutí, navíc lze obklad stěn dobře sladit právě s okny domu. Plastové obklady se montují na dřevěný rošt.

Přírodní kámen

Kamenné obklady se vyrábějí opracováním tohoto přírodního materiálu. K jejich hlavním přednostem patří nenasákavost, mrazuvzdornost a naprostá odolnost vůči okolním vlivům. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že přírodní kámen je takřka nezničitelný okolními vlivy, obklad nezmění svou podobu ani vlastnosti po desítky až stovky let. Za jeho nevýhodu lze označit vysokou váhu – můžete jím tedy obložit pouze nosnou zeď, která zátěž unese.

Betonové obklady

Betonové obklady většinou napodobují přírodní kámen. Oproti němu jsou levnější a také lehčí. K výrobě se používá takzvaný odlehčený beton, do nějž se přidává perlit nebo keramzit, které výrazně snižují hmotnost materiálu toho, aniž by se nějak zhoršily vlastnosti. Ty zůstávají stále stejné – materiál je velmi odolný vůči okolním vlivům i vysokým teplotám, stejně tak ho nezničí mráz. Ovšem pozor, nesmíte zaměňovat betonové obklady se sádrovými, které také dokážou výborně napodobit kámen, jsou ovšem určené pouze do interiéru. Zničí je totiž jak vlhké prostředí, tak výkyvy teplot. Venku by tedy popraskaly a opadaly.

Lícové cihly

Nejen pro staré anglické stavby jsou typické obklady z cihelných pásků. Ty se vypalují při teplotách vyšších než tisíc stupňů. To jim zaručuje pevnost, nízkou nasákavost a mrazuvzdornost. Povrchová úprava a vzhled se liší podle výrobní technologie – cihly vyráběné strojově mají hladší povrch a jednolitý vzhled, při ruční výrobě je povrch hrubší, nepravidelný a nestejnorodý.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Obklady zahradních staveb