Obnova zanedbaného trávníku krok za krokem

Je jedno, zda jste se o trávník starali nejlépe, jak jste uměli, nebo něco zanedbali. Čas od času se stane, že místo zeleného koberce máte na zahradě plochu plnou plevele, hromadící se plsti a zničenou chorobami i škůdci. Obnova možná je. Ale víte, jak postupovat?

obnova8

Trávníkářství může někomu připadat jako poměrně složitá věda, protože každý druh potřebuje pro perfektní vzhled pravidelnou, a hlavně specifickou péči. Je rozdíl, zda jste si na zahradu vysadili květnatou louku nebo krátce střižený porost. Každý typ potřebuje pro svůj zdárný růst něco jiného.

Vytrvalé plevele je nutné odstranit selektivním herbicidem

Vytrvalé plevele je nutné odstranit selektivním herbicidem

Udělat chybu je snadné

Zatímco květnatou louku stačí dvakrát či třikrát do roka pouze posekat a jakékoli jiné zásahy jako vertikutace, hnojení a postřik dvouděložných plevelů by tady byly na škodu, intenzivní porosty se bez nich neobejdou.

Zanedbat péči o louku je těžké. Vlastně jediná možnost, jak se vám to může stát, je vynechání jednoho sekání, což snadno napravíte. Jiné je to u trávníků pečlivě udržovaných. Tam naopak mohou komplikace nastat poměrně často. Takové porosty nejenže vyžadují pravidelnou seč, a to jednou až dvakrát týdně podle toho, jak rychle rostou v závislosti na přísunu živin a pravidelnosti zálivky, ale i kvalitě podloží, půdy, intenzitě slunečního záření a mnoha dalších aspektů. Navíc se neobejdou bez vertikutace, která z porostu odstraňuje plsť a narušuje zhutněnou horní vrstvu půdy, čímž zjednodušuje přístup vody a živin ke kořenům, nutné je i pravidelné hnojení a hubení plevelů. A to není všechno – perfektní trávník totiž vyžaduje také každoroční úpravy terénu, zvláště pokud v podzemí páchají škody hlodavci. Plocha se pak propadá z důvodu vzniku chodbiček a vy musíte trávník zasypat křemičitým pískem nebo hlubší nerovnosti vyplnit směsí písku a trávníkového substrátu. Z výčtu úkolů je patrné, že dopustit se chyby, omylu či jiného zanedbání v péči o travnatý porost je postock-photo-workers-are-planting-grass-in-the-backyard-299276297měrně snadné a také se to často děje. Naštěstí je náprava možná.

Obnova zanedbaného trávníku se neobejde bez pravidelného přísunu živin

Obnova zanedbaného trávníku se neobejde bez pravidelného přísunu živin

Co dělat, pokud trávník přeroste

Asi nejčastějším problémem v péči o pravidelně udržovaný trávník je vynechání několika sečí. Pokud byl trávník zvyklý na kosení dvakrát týdně a vy odjedete na dvoutýdenní dovolenou, přeroste. Ještě větší škoda vznikne, když ho neposekáte měsíc nebo celou sezonu. V obou případech se liší i postup při nápravě. V prvním případě se majitelé často dopouštějí té chyby, že porost hnedstock-photo-workers-are-planting-grass-in-the-backyard-299276297 pokosí na původní výšku. To je špatné, neboť všeobecně pravidlo říká, že byste při seči neměli trávník zkracovat o více než jednu třetinu. Práci si tedy rozložte na více dnů a stébla zkracujte v několika etapách, až dosáhnete původní výšky. Zvažte také možnost pohnojení pomalu rozpustným hnojivem. Při dlouhodobě zanedbané péči zpravidla dojde k výraznějšímu poškození kvality trávníku –, bude silně prořídlý. Volná místa pak rychle obsadí plevel. V přerostlém porostu se také rychle hromadí stařina a plsť, a ty bude nutné odstranit.

Méně starostí s péčí o trávník budete mít v případě, když místo něj vysejete květinovou louku

Méně starostí s péčí o trávník budete mít v případě, když místo něj vysejete květinovou louku

Jak při obnově zanedbaného trávníku postupovat?

  • Stejně jako u porostu s krátkodobě vynechanou údržbou trávník postupně posekejte. Zřejmě budete muset použít bubnovou sekačku nebo strunový vyžínač. U silně přerostlého trávníku je dobré zvolit variantu vyžínače s výměnnými nástavci, v němž můžete strunu nahradit různými typy nožů. Trávník opět nezkracujte nárazově, seč rozložte do několika etap.

  • Pokud budete chtít dosáhnout původní kvality a hustoty, pokračujte vertikutací se zapískováním celé plochy. Prořez odstraní z trávníku velkou část odumřelé hmoty, která je zdrojem houbových chorob a funguje také jako skrýš pro hlodavce. Trávník bude po tomto procesu nevzhledný a řídký, ale postupně se znovu dostane do kondice.

  • Řídkému porostu určitě prospěje zapískování křemičitým pískem, který dopředu promícháte se směsí trávníkového osiva.

  • Abyste podpořili zhuštění a růst trávníku, plochu určitě pohnojte. Zohledněte termín hnojení, tráva v různém ročním období vyžaduje trochu jiné poměry živin. Jarní hnojiva jsou bohatá na dusík, draslík a většinou obsahují také velký podíl hořčíku. V létě trávník nevyžaduje téměř žádný fosfor, ale poměry dusíku a draslíku jsou vysoké a většinou vyrovnané. Podzimní hnojiva mají zase za cíl zpevnění pletiv, nikoliv bujný růst. K tomu poslouží vysoký poměr draslíku a hořčíku.

  • Zanedbaný trávník vyžaduje čas; proto počítejte, že bude trvat i několik měsíců, než se dočkáte vytouženého zlepšení stavu.

  • Jakmile trávník dostanete zpátky do původní kondice, dodržujte systém pravidelné údržby.

Holá a propadlá místa zapískujte a zasypte substrátem s osivem

Holá a propadlá místa zapískujte a zasypte substrátem s osivem

Přeměna na květnatý porost

Jednou z možností, jak postupovat při obnově zanedbaného trávníku, je jeho přeměna na květnatou louku. Někteří zahrádkáři se pro tuto změnu rozhodují i v případě, kdy péči o porost nezanedbali. Přece jen je mnohem jednodušší starat se o louku, která nevyžaduje vertikutaci, postřiky ani hnojení, než o intenzivní trávník. Běžné také bývá, že část původního trávníku projde přeměnou na druhově bohatý porost, který se těší čím dál tím větší oblibě. Nebývá pouze výsadou venkovských trávníků, jeho kouzlo objevili i majitelé moderních městských zahrad.

Při seči zanedbaného trávníku neodstraňujte více jak jednu třetinu jeho výšky

Při seči zanedbaného trávníku neodstraňujte více jak jednu třetinu jeho výšky


7 kroků, jak dostat trávník do kondice

Dostat zanedbaný trávník do původního stavu vyžaduje hodně času a trpělivosti, počítejte, že to může trvat i déle než dva měsíce. Záleží na aktuálním stavu trávníku, roční době a na stupni zanedbání. Dodržujte tyto kroky:

  1. Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky.

  2. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci.

  3. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

  4. Několik dní po poslední seči je vhodné trávník pohnojit pomalu rozpustným hnojivem vhodným pro dané období.

  5. Následovat by měla důkladná zálivka.

  6. Zapískujte plochy a dosejte travní osivo.

  7. Postříkejte trávník proti dvouděložným plevelům, v případě potřeby osev zopakujte.


Kompletní obnova trávníku

V některých případech je okrasný trávník natolik poškozený, že je mnohem lepší ten původní celý nebo alespoň jeho části zcela obnovit. V tomto případě můžete volit obnovu výsevem nebo položením trávníkového koberce. Jestliže je třeba obnovit pouze malé části porostu, dá se pomocí trávníkové slupovačky zničená část odstranit, místo dosypat vhodným substrátem a dosít osivem. V některých případech jde o poměrně efektivní zásah, u něhož se dočkáte rychlého výsledku.

obnova1obnova6obnova7

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Obnova zanedbaného trávníku krok za krokem