Okrasné jezírko místo bazénu…

Každý zahradní architekt se rád vrací na místa, kde pomáhal s plánováním nové zahrady, a je zvědavý, jak vše nakonec dopadlo. Občas se může stát, že majitelé provedou při realizaci zahrady oproti původnímu projektu nějakou změnu. A někdy dokonce podstatnou. Výsledek může být ale tak zdařilý, že potěší i architekta. Tak jako v tomto případě.

Travnatou plochu doplňuje okrasné jezírko obložené břidlicí. Vpravo se nachází dvojgaráž porostlá přísavníkem trojcípým ´Veitschii´.

Travnatou plochu doplňuje okrasné jezírko obložené břidlicí.
Vpravo se nachází dvojgaráž porostlá přísavníkem trojcípým
´Veitschii´.

Pozemek o výměře necelých 1300 čtverečních metrů majitelé koupili na jižní Moravě asi před 16 lety. Poměrně netradičně je na něm rodinný dům situován až na konci obdélníkového pozemku, až v nejsevernější části parcely. Okna hlavních obytných místností domu směřují přes celou parcelu k jihu, k přístupové komunikaci. Na této části pozemku byla navržena i okrasná zahrada s pobytovým prostorem – terasou, dřevěnou pergolou a zahradním krbem. V levém, tj. západním rohu parcely je postavena dvojgaráž. Přístup z ulice k vchodovým dveřím domu zajišťuje metrový chodník, který je v mírných obloucích veden po levé straně zahrady.

Bez předzahrádky
Kvůli svému umístění nemá tedy dům žádnou klasickou předzahrádku – hned z ulice vstoupíte do hlavní okrasné a pobytové zahrady. K pohledovému odclonění od sousedů a od komunikace byl zahradním architektem navržen živý plot. V blízkosti terasy stříhaný z rychle rostoucího křížence cypřiše a cypřišku (cypřišovec Leylandův, Cupressocyparis leylandii), na který navazuje volně rostoucí keřový lem. V něm se nachází hodně zajímavých druhů, které jsou pěkné nejen díky kvetení na jaře a dokonce i v létě, ale také kvůli výraznému zbarvení listů na podzim. Roste zde například dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii), svída bílá (Cornus alba) ’Spaethii’, jalovec metlatý (Cytisus scoparius) ’Lena’, zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa), motýly lákající komule Davidova (Buddleia davidii) ’Nanho Blue’ a ’Nanho Purple’, skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis), ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis), půvabné červené vajgélie květnaté (Weigela florida) ’Eva Rathke’ a panašovaná jemně růžově kvetoucí ’Nana Variegata’. Z jehličnatých rozkladitých keřů tu najdete třeba žlutozelený jalovec čínský (Juniperus chinensis) ’Old Gold’ nebo ’Pfitzeriana Aurea’. Pravému rohu parcely pak v živém plotě dominuje převislý kultivar břízy bělokoré (Betula verrucosa) ’Youngii’.

Změna plánu – bazén nebude

K hlavnímu vchodu do domu vede žulový chodník lemovaný výsadbou z listnatých a jehličnatých keřů.

K hlavnímu vchodu do domu vede žulový chodník lemovaný
výsadbou z listnatých a jehličnatých keřů.

Původní projekt zahradních úprav zahrnoval přání majitelů umístit k pobytové terase bazén. Nakonec se ale při vlastní realizaci rozhodli pro radikální změnu, a to pro okrasné jezírko s prameništěm. Kromě červenolistého japonského javůrku (Acer palmatum) ’Atropurpureum’, který miluje vyšší vzdušnou vlhkost, zde vysázeli bohyšky, jako je (Hosta undulata) ’Arbomarginata’, okrasné traviny a kosatce. Jezírko je obloženo břidlicí, která v podobě skalky pokračuje kolem celé terasy včetně několika schůdků umožňujících pohodlně sejít na velkoryse řešený a pečlivě udržovaný pobytový trávník. Štěrbiny ve skalce vyplňují různé netřesky (Sempervivum sp.) a rozchodníky (Sedum sp.), mateřídouška (Thymus serphyllum), tařice skalní (Alyssum saxatile), velice pomalu rostoucí cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) ’Boulevard’, zakrslý smrk sivý (Picea glauca) ’Conica’, zerav tupolistý (Thuja obtusa) ’Nana Gracilis’ či nízký skalkový kultivar červenolistého dřišťálu (Berberis thunbergii) ’Atropurpurea Nana’. Dřevěnou pergolu nad terasou zarůstá bujná vistárie čínská (Wisteria sinensis).

Výsadba kolem domu
Trvalkový záhon, který se vlní kolem domu, je podobně jako živý plot od travnaté plochy oddělen žulovými kostkami. Svými výraznými květy ho oživují denivky (Hemerocallis x hybrida), žlutá krásnoočka (Coreopsis lancelolata), kokardy (Gaillardia aristata) ’Kobold’, třapatky (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ’Goldsturm’, levandule (Lavandula angustifolia), růžové a modré podzimní astry (hvězdnice chlumní, Aster dumosus) ’Alice Haslam’a ’Professor Anton Kippenberg’, šalvěj (Salvia nemorosa), rozchodník (Sedum telephium) ’Herbstfreude’, juka (Yucca filamentosa), stálezelené bergénie (Bergenia cordifolia) ’Redstar’, okrasné traviny jako ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) ’Gracillimus’, ’Silberfeder’ nebo ’Strictus’, vousatec – dochan psárkovitý (Pennisetum allopecuroides), ovsíř (Helictrotrichon sempervirens) či kostřava sivá (Festuca glauca). Proti hlavnímu vchodu do domu roste již poměrně vzrostlý exemplář bobkovišně (Prunus laurocerasus) s podrostem jalovce polehlého (Juniperus horizontalis), dále pak sloupovitý šedavý jalovec viržinský (Juniperus virginiana) ’Skyrocket’, zerav východní (Thuja orientalis) ’Nana Aurea’, tavolník nízký (Spiraea x bumalda), borovice kleč (Pinus mugo) ’Kobold

Tvarovaná ovocná stěna
Užitková část zahrady byla navržena sice na méně vhodné ploše – severní straně domu, ale podél oplocení se v tvarované stěně docela dobře daří rezistentním odrůdám jabloní, jako jsou ’Rubinola’, ’Topaz’ nebo ’Vanda’. I když je zahrada poměrně veliká a náročná na údržbu, pečlivě a bez pomoci zahradnických firem se o ni stará hlavně paní domu.

FOTO: AUTORKA

Okrasné jezírko místo bazénu…

Okrasné jezírko místo bazénu…

Zajímavé